Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары ) Адамның биосферада атқаратын қызметі мен



Дата22.08.2017
өлшемі75,45 Kb.
#24582
түріСабақ

САБАҚ: Адам іс-әрекетінен туындаған биосферадағы жаһандық өзгерістер

Мектеп: №50 Абай атындағы орта мектебі

Күні: 4.05.2016 ж

Мұғалімнің есімі: Молшаева Сандуғаш

СЫНЫП: 9

Қатысқандар

саны: 24


Қатыспағандар

саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары )


Адамның биосферада атқаратын қызметі мен

экологиялық проблемаларды анықтайды



Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

  • Озон қабаты қайда орналасқанын сипаттайды

Оқушылардың басым бөлігі:

  • Қазіргі уақытта адам әрекетінен болған биосферадағы өзгерістерді сипаттайды

Кейбір оқушылар:

  • Қышқыл жаңбыр қалай пайда болатынын баяндайды

Тілдік мақсат

Оқушылар:

  • Көктемелік әсер қай елдерде өте қауіпті екенін анықтайды

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Рим клубы, «Киота» хаттамасы, «Учепрасе» ұйымы, қышқыл жауын, улы тұмшалар, көктемелік әсер

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

Өздерің тұратын өңірде табиғат қорғаушылары бар ма?

Сіз неліктен ......... екенін айта аласыз ба ?

Сіз неліктен Арктика мен Антарктиданың еріп жатқанын айта аласыз ба?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Киото хаттамасы деген қандай құжат?

«Рим клубы», «Учепрасе» ұйымдары қашан қандай мақсатта құрылғанын жазыңыз



Алдыңғы тақырып


Озон қабатынын қайда орналасқанын, озон тесігі, қышқылдық жаңбырды сипаттайды

Жоспар





Жоспарлан-ған уақыт




Жоспарланған жаттығулар

(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар



Басталуы


1 мин

2 мин


5 мин

  1. Ұйымдастыру кезеңі

  2. Топқа бөлу. Қима қағаздар арқылы топқа бөлінеді.

  3. Жаңа сабаққа кіріспе: Бейнежазба көрсетіледі " Ауаның ластануы" жайлы оқушылар бейнежазба көре отырып түсінгендері туралы баяндайды

Б: Ауаның ластануы дегеніміз не?

Ж:


Ә: Дұрыс

Түрткі сұрақ: Озон тесігі дегеніміз не?

Сынақтан өткізу: Неліктен олай ойлайсыз?

Қайта бағыттау сұрақтары: Тағы кімдер толықтырады


Қима қағаздар

Электронды оқулық


Ортасы


15 мин


3 мин

3 мин
5мин



  1. Топтық жұмыс. Топ мүшелері рөлдерді (уақыт сақшысы, хатшы, баяндамашы, төраға, бақылаушы) өзара анықтап алады.

4 топқа бөліп берілген тақырыпты оқып,

топта талқылап, постерге түсіреді.



І-топ Жер шарындағы экологиялық проблемалар

ІІ-топ Озон қабатының жұқаруы, улы тұмшалар, көктемелік әсер, қышқыл жауындар

ІІІ-топ Экологиялық проблемаларды шешу жолдары

5.Бағалау

«Мадақтау» сэндвичі арқылы формативті бағалау

6. Кері байланыс

1.Жұмыс барысында топтағы қарым - қатынас тапсырманың орындалуына қалай әсер етті?


2. Топтағы қарым - қатынас әсіресе қай дәрежеде көбірек іске асты?
3. Тапсырма орындау барысында топта ауызбіршілік сақталды ма?

7. Жұптық жұмыс «Қатені тап» ойыны

Берілген анықтамалардың ішінен қате сөзді табыңыз.

Жергілікті экологиялық проблемалар-белгілі бір аудан, облыс көлемін қамтиды. Мысалы, қаланың ауасы, кішігірім өзендер мен көлдердің ластануы, ірі өнеркәсіп айналасының ластануы, озон қабатының жұқаруы.

Аймақтық экологиялық проблемалар-көлемі бірнеше аудан мен облысты қамтиды. Мысалы, Балқаш, Арал т.б проблемалары, улы тұмшалар, қаланың ауасы

Әлемдік экологиялық проблемалар – бүкіл биосфераны қамтиды. Оларға озон қабатының жұқаруы, қышқыл жауындар, улы тұмшалар, жылыжай эффектісі, кішігірім өзендер мен көлдердің ластануы, мұхиттар мен теңіздердің ластануы
"Дайын үлгі жауап арқылы" бағаланады

Плакат, маркер, стикер,

Үлестірме парақшалар


Интербелсенді тақта



Аяқталуы



5 мин


3 мин

8.Жеке жұмыс. Кеңейтілген тапсырма

  1. Ұғымдармен анықтамаларды сәйкестендіріңіз

Қышқылдық жауындар өнеркөсіп орталықтары мен

ірі қалалардың

қатты ластанған ауасы

құрамы түтін, тұман және

шаңнан тұратын аэрозоль

Көктемелік әсер атмосфераға әр алуан

оксидтердің, ең алдымен

күкірт және азот оксидтерінің

орасан коп молшерде

шығарылуы

Улы тұмшалар ауаға көмірқышқыл газдың

орасан мол мөлшері

шығарылып, атмосфераға

жинақталуы




  1. Термин сөздердің анықтамасын жазыңыз

Қышқылдық жауындар-
Көктемелік әсер-
Улы тұмшалар-


  1. Бүгінгі тақырыпқа қатысты терминдер мен ұғымдардың анықтамаларымен жазыңыз


9.Кері байланыс орнату. Білім ағашы

Қызыл- сабақ өте қызықты. Маған бәрі ұнады.

Сары-маған сабақ ұнады, бірақ мен барлығын орындай алмадым

Жасыл-сабақ қызық емес, мен ештене орындай алмадым



Үлестірме парақшалары

Плакат,


стикерлер

Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері

АКТ- мен байланыс

Құндылықтардағы байланыс

1.Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушылар өзара қолдау, көмек көрсетуді жүзеге асырады.

2.Жеке жұмысқа кеңейтілген тапсырма беріледі



1.А бақылау парағы

2. «Мадақтау» сэнвиничі

3. «Дайын, үлгі жауап» арқылы

4.Рефлексия «Білім ағашы» әдісі



1. География

2. Технология

3. Химия

4. АКТ (электронды оқулық, бейне ролик)





Рефлексия

Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.

Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.





Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?


1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?



Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет