Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)
Дата 09.06.2017 өлшемі 160,23 Kb. #18233 түрі Сабақ
Сабақ: «Аяз би» ертегісі
Мектеп: «Д.Бабатайұлы атындағы жалпы білім беретін орта мектеп» КММ
Күні: 5.10.2016ж
Мұғалімнің есімі: Динара Туктиева
СЫНЫП: 5
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:-
Сабақ негізделген оқу
мақсаты (мақсаттары)
Ертегі мазмұнын меңгерту, түрін анықтау, ертегіге тән ерекшеліктерді саралау.
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар :
Ертегінің мазмұнын біледі, топпен жұмыс істейді.
Оқушылардың басым бөлігі:
Кейіпкерлерді анықтайды, пікірін дәлелдеп айта алады.
Кейбір оқушылар:
Тілдік мақсат
Оқушылар: Тарихи деректерді ізденеді, дәлелді түрде өз ойларын жеткізеді.
Негізгі сөздер мен тіркестер :
Жұмбақ, ишара, тұспал сөздерді тауып, олардың мағынасын аша алады.
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Талқылауға арналған тармақтар:
Аяз бидің іс-әрекетіне талдау жасау , өзіндік баға беру.
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?
Өз пікірін дәлел келтіре отырып, қорғау.
Жазылым бойынша ұсыныстар :
Сөздікпен жұмыс, ертегі мазмұнына жоспар құру.
Алдыңғы оқу
«Ер Төстік» ертегісі
Жоспар
Мұғалімнің іс- әрекеті
Оқушының іс- әрекеті
Ұйымдастыру кезеңі
Ынтымақтастық орта қалыптастыру
«Ертегілер елінде» әнін шеңберде тұрып орындау
Топқа бөлу «Ертегіні тап»
Үй тапсырмасын сұрау :
1Ертегілерін оқыту.
2Ертегі мазмұнына байланысты салған суреттерін тексеру.
Жаңа сабақ
1. «Миға шабуыл» стратегиясы.
«Баймын деп аспа, ханмын деп таспа» -деп шеге ілулі тұрған тымағы мен тонына қарап, көңілін басушы кім?
2. «Бір-бірімен бөліскен әңгіме» стратегиясы» «Жигсо» әдісі арқылы мазмұнын меңгерту.
3.Деңгейлік тапсырма
А) қызыл В) сары С) жасыл конверттегі сұраққа жауап беру.
4. Ертегіге сюжеттік- композициялық жоспар құру.
5. Сөздікпен жұмыс . Қанын жүктемеу – біреудің өліміне себепші болмау.
Тәңірі жазса – құдай қаласа.
Теңдік тауып - әділдік тауып.
Нашарларға – кедей, тұрмысы нашар адамдарға.
Сабақты бекіту
1. Ертегі түрін анықтау.
2. « Топтастыру» диаграммасы арқылы «Аяз би» ертегісінің ерекшеліктеріне талдау жасайды.
3.Шығармашылық жұмыс
а) Аяз биге қатысты аңызда аталатын «Барсакелмес» қай жерде орналасқан?
ә) «Мен ертегіден алған әсерім» эссе.
в) Күлдіреуіш дегеніміз не?
Сабақты қорыту.
Кейіпкерлердің іс-әрекетіне сай мақал айтып қорытындылау.
Үйге тапсырма :
1.«Ер Төстік» ертегісімен салыстыру.
2.«Аяз би» ертегісі жайында тың деректер жинау.
Бағалау
Рефлексия «Екі жұлдыз бір тілек»
Әнді шеңберде тұрып орындайды.
Кейіпкер іс- әрекеті арқылы топқа бөлінеді.
Оқушылар жазған ертегілерін оқиды, салған суретін қорғайды.,смайликтермен бағаланады.
Оқушылар ойланады, жауап береді.
Ертегіні бір-біріне айтып түсіндіреді.
Сұрақтарға жауап береді
«Бағдаршам» әдісі арқылы
Бөлімдер бойынша жоспар құрайды.
Жаңа сөздерді дәптерге жазады.
Ертегінің түрлерін еске түсіріп, ертегі түрін анықтайды.
Оқушылар топтастыру диаграммасын сызады.
Ынтымақтастық ахуал орнату.
Жекелеме берілген тапсырмаларды орындайды.
Күлегештер арқылы бағалау
Постер құрайды, ертегі кейіпкерлеріне сурет салады, бейнелейді.
Ізденеді,талдайды
Мадақтау
Дәптерге жазады, талдайды,
Мақал айтады.
Мәтіннен табады,мазмұнын ашады
«Бағалау парағын» толтырады.
Жоспарланған уақыт
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазғызыңыз)
Ресурстар
Басталуы
Ынтымақтастық орта қалыптастыру
Сергіту сәті 2-3мин Топқа бөлу «Ертегіні тап»
Үй тапсырмасын сұрау : 7-8мин
1Ертегілерін оқыту.
2Ертегі мазмұнына байланысты салған суреттерін тексеру.
Интерактивті тақта
топқа бөлу
Ортасы
1. «Миға шабуыл» стратегиясы. 2 мин
2. «Бір-бірімен бөліскен әңгіме» стратегиясы» «Жигсо» әдісі
3.Деңгейлік тапсырма
А) қызыл В) сары С) жасыл конверттегі сұраққа жауап беру.
4. Ертегіге сюжеттік- композициялық жоспар құру.
5. Сөздікпен жұмыс .
Түрлі-түсті фломастерлар, ватман, АКТ, флепчарт, 5-сынып «Әдебиет» оқулық.
Конверттегі сұрақтар
«Мәтін талдау» кестесі
Аяқталуы
Сабақты қорыту.
Кейіпкерлердің іс-әрекетіне сай мақал айтып қорытындылау.
Үйге тапсырма :
1.«Ер Төстік» ертегісімен салыстыру.
2.«Аяз би» ертегісі жайында тың деректер жинау.
Бағалау
Рефлексия «Екі жұлдыз бір тілек»
Бағалау парақшалары,
«Екі жұлдыз бір тілек»
Қосымша ақпарат: Деңгейлік тапсырма А) қызыл В) сары С) жасыл конверттегі сұраққа жауап беру.
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
Бағалау- Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Пәнаралық байланыс . Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. АКТ- мен байланыс Құндылықтардағы байланыс
а) Аяз биге қатысты аңызда аталатын «Барсакелмес» қай жерде орналасқан?
ә) «Мен ертегіден алған әсерім» эссе.
в) Күлдіреуіш дегеніміз не?
Смайликтер, «Бағдаршам», мадақтау
Интерактивті тақта, слайд,
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен осы жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) ?
1.Үй тапсырмасын тексеруде шығармашылыққа баулу.
2.Проблемалық сұрақтарды қолдана білуі.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1. «Бір-бірімен бөліскен әңгіме» стратегиясы» «Жигсо» әдісі
2.Деңгейлік тапсырма беру
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
Сабақ: Кейіпкерлер әлемі («Аяз би» ертегісі бойынша)
Мектеп: «Д.Бабатайұлы атындағы жалпы білім беретін орта мектеп» КММ
Күні: 7.10.2016ж
Мұғалімнің есімі: Динара Туктиева
СЫНЫП: 5
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақ негізделген оқу
мақсаты (мақсаттары)
Ертегі кейіпкерлерінің бойындағы қасиеттерді анықтап, мінездеме беру, өз пікірлерін дәлелдей білуге жетелеу , қосымша мәліметтермен таныстыру.
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар :
Ертегі кейіпкерлерін анықтайды, топтастырады , салыстырады.
Оқушылардың басым бөлігі:
Кейіпкерлердің іс-әрекетіне талдау жасап, бойындағы қасиеттерді саралайды.
Кейбір оқушылар:
Тарихи деректерді ізденеді, дәлелді түрде жеткізеді, сәйкестендіреді.
Тілдік мақсат
Оқушылар: Мәтінмен жұмыс істей отырып, сөйлеу дағдыларын жетілдіреді, өз пікірін қорғауға төселеді.
Негізгі сөздер мен тіркестер :
Шөптің, құстың сипаттарын анықтайды.
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Талқылауға арналған тармақтар:
Мәтіннен мақал-мәтелдерді, жұмбақ, ишара,тұспал сөздерді тауып, мағынасын түсіндіреді.
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?
Оқушының мәтінмен дұрыс жұмыс жүргізе алуы.
Жазылым бойынша ұсыныстар :
Ханға, қырық уәзірге, Жаманға, Меңді сұлуға мінездеме.
Алдыңғы оқу
«Аяз би» ертегісін толық меңгерді.
Жоспар
Мұғалімнің іс- әрекеті
Оқушының іс- әрекеті
Ұйымдастыру кезеңі.
Ынтымақ, бірлік туралы мақал- мәтелдер айтқызып, ынтымақтастықта жұмыс істеуге шақыру.
Топқа бөлу. Түстерге байланысты бөлу.
Үй тапсырмасын тексеру.
1.«Ер Төстік» пен «Аяз би» ертегісін салыстырып, постер арқылы қорғату.
2.«Кім жылдам?» ойыны арқылы ертегінің мазмұнына сай жоспарларды ретімен орналастыру.
3 «Аяз би» ертегісі жайында тың деректерді сұрау.
Жаңа сабақ
1.Шығармадағы кейіпкерлерді тізбектеп жаздыру.
2.Кейіпкерлерді жағымды, жағымсыз топқа топтастыру.
3.Кейіпкерлерге мінездеме
1-топ: Аяз би
2-топ: Мадан хан
3-топ: Уәзірлер
4-топ: Меңді сұлу
2. «Семантикалық карта» толтыру
Сабақты бекіту
«Дебат» әдісі.
Мадан ханға екі жақты пікірталастыру. Жақтаушылар: «Ақылы, тапқырлығы көп хандардан артық еді».
Даттаушылар: «Есірген хан елді ермек етер».
Сабақты қорыту.
«Жақсы ісінің артында сауабы бар, зұлымдықтың артында жауабы бар». «Ойлаудың алты қалпақ» стратегиясы.
«Ақ қалпақ» Аяз би өткен сынақтар
«Сары қалпақ» - кейіпкерлер іс-әрекетін жұмбақтап айту арқылы жауабын айтқызу
«Қара қалпақ» - Жаманның жасаған іс-әрекетіне қарсы шығу.
«Қызыл қалпақ» -Жаманның басынан өткен қиындықтардағы ішкі сезімі туралы ой толғау
«Жасыл қалпақ»- ертегіні қалай өрбітуі туралы өзінің жаңа идеясы
«Көк қалпақ» -ертегі туралы қорытынды пікір айтады.
Үйге тапсырма:
«Ақылды жетер мұратқа» ойтолғау жазу.
Бағалау
Рефлексия «Өрмекшінің торы»
Мақал-мәтел айтады.
Топқа бөлінеді.
Ертегілерді салыстыра отырып, постер құрайды.
Жоспар тарауларын дұрыс реттейді.
«Бағдаршам» әдісі арқылы
Дарынды, талантты оқушылардың ізденісі.
Кейіпкерлерін жазады.
Топтастыру диаграммасын сызады.
Мадақтау
Мінездеме береді, дәлелдеп қорғайды.
«Бас бармақ» арқылы бағалау.
Әр топ өз пікірлерін қорғайды.
Кесте толтырады.
Сынақтарын санамалап айтады.
Жұмбақтап берілген іс- әрекетінен кейіпкерлерді табады.
Жаманның іс-әрекетіне қарсы шығады.
Ішкі сезімін білдіру.
Жаңа идея тудырған шығармашылық ой айтады.
Жоғарғы деңгейдегі көзқарасты, қорытынды пікір айтады.
Бағалау парағына бағаларын қояды.
Жоспарланған уақыт
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазғызыңыз)
Ресурстар
Басталуы
Ұйымдастыру кезеңі.
Ынтымақ, бірлік туралы мақал- мәтелдер айтқызып, ынтымақтастықта жұмыс істеуге шақыру.
Топқа бөлу.Түстер арқылы топқа бөлу.
Үй тапсырмасын тексеру.
1.«Ер Төстік» пен «Аяз би» ертегісін салыстырып, постер арқылы қорғату.
2.«Кім жылдам?» ойыны арқылы ертегінің мазмұнына сай жоспарларды ретімен орналастыру.
3 «Аяз би» ертегісі жайында тың деректерді сұрау.
Түрлі-түсті фломастерлар, ватман, АКТ, флепчарт, 5-сынып «Әдебиет» оқулық.
Постер
«Бағдаршам» арқылы бағалау.
Аяз би Жаманұлы өмірі («Жалын» 1993 ж)
Балтабай Адамбайұлы «Алтын сандық» кітабы,1989ж
Ортасы
1.Шығармадағы кейіпкерлерді тізбектеп жаздыру.
2.Кейіпкерлерді жағымды, жағымсыз топқа топтастыру.
3.Кейіпкерлерге мінездеме
1-топ: Аяз би
2-топ: Мадан хан
3-топ: Уәзірлер
4-топ: Меңді сұлу
4 «Ойлаудың алты қалпағы» стратегиясы.
АКТ,
топтастыру кестесі
Мадақтау
«Бас бармақ» арқылы бағалау.
алты қалпақ
Аяқталуы
Сабақты бекіту
1. «Дебат» әдісі.
Мадан ханға екі жақты пікірталастыру.
2. «Семантикалық карта» толтыру
Сабақты қорыту.
Үйге тапсырма:
«Ақылды жетер мұратқа» ойтолғау жазу.
Бағалау
Рефлексия «Өрмекшінің торы»
Интерактивті тақта, аргументтер ,
семантикалық карта,
Бағалау парағы
Жіп
Қосымша ақпарат
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
Бағалау- Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Пәнаралық байланыс . Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. АКТ- мен байланыс Құндылықтардағы байланыс
І топ:Аяз би Жаманұлы өмірі («Жалын» 1993 ж)
ІІ топ зерттеуші- Балтабай Адамбайұлы «Алтын сандық» кітабы,1989ж
ІІІ топ Қазақ энцикопедиясы
Топтар бірін –бірі бағалайды, 3 түрлі смайликтер арқылы әр топтан ең жақсы қатысқан оқушыларды топ ішінде бағалау, «Бас бармақ», «Бағдаршам» арқылы марапаттау.
Интерактивті тақта, аргументтер,
семантикалық карта ,
АКТ, флепчарт.
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен осы жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
Ертегі кейіпкерлерінің бойындағы қасиеттерді анықтап, мінездеме беру, өз пікірлерін дәлелдей білуге жетелеу , қосымша мәліметтермен таныстыру.
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) ?
1.Үй тапсырмасын тексеруде шығармашылыққа баулу.
2.Проблемалық сұрақтарды қолдана білуі.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.Ынтымақтастық орта қалыптастыру.
2.Деңгейлік тапсырма беру
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
Мен келешекте сабағымда бағдарламаның 7 модулін қолдана отырып, жетілдіремін.
Достарыңызбен бөлісу: