Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
8.4 А Жарықтың шағылуы
Күні:
Сынып:
|
Мектеп: ХББ НЗМ Атырау қаласы
Мұғалімнің аты –жөні: Алдигулова Н.Ж.
Қатысқандар саны: 10
Қатыспағандар саны:-
|
Сабақ тақырыбы
|
Жарықтың шағылуы. Жарықтың шағылу заңы. Практикалық сабақ
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
ОМ 1 жарықтың шағылуы құбылысын сипаттауда қолданылатын түсінікті білу: жарық сәулесі, шашыратқыш бетке жүргізілген нормаль, түсу бұрышы, шағылу бұрышы;
ОМ 2 сәуленің шағылу заңын көрсететін тәжірибені сипаттау
|
Сабақ мақсаттары
|
Жарықтың шағылу заңының мәнін ашу
|
Жетістік критерийлері
|
Білу Түсіну Қолдану
сызбада жазық айнаны көрсетеді; сызбада түскен және сынған сәулелерді бейнелейді; сызбада түскен сәуленің нүктесінде келтірілген перпендикуляр сызықты сызады; сызбада түсу бұрышын белгілейді;
сызбада шағылу бұрышын белгілейді.
Сыни тұрғыда ойлау Зерттеу дағдылары Шығармашылық
тәжірибе жүргізеді; шағылу бұрышының түсу бұрышына тәуелділігін көрсетеді; қорытынды шығарады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар өздерінің түсініктерін көрсететін жаңа сөздерді пайдаланулары керек. Олар терминдерді түсіну және қолдану керек.
Арнайы пәндік лексика мен терминология:
Қазақша
|
Орысша
|
Ағылшынша
|
Жарық
|
Свет
|
light
|
Жарықтың шағылу заңы
|
Закон отражении света
|
Law of reflection of light
|
Түсу бұрышы
|
Угол падения
|
angle of incidence
|
Шағылу бұрышы
|
Угол отражения
|
angle of reflection
|
Айналық шашырау
|
Зеркальное отражение
|
mirroring
| Диалог үшін пайдалы баянды сөйлемдер:
Жарықтың шағылуы — жарықтың екі ортаның (1-орта мен 2-ортаның) бөліну шекарасына түскен кезде затпен әсерлесуі нәтижесінде бөліну шекарасынан кері қарай таралуы.
|
Құндылықтарды дарыту
|
Оқушыларды академиялық адалдыққа тәрбиелеу (тапсырмаларды орындау барысында өз бетімен жұмыстануға үйрету)
Оқушыларың бойында жауапты азаматтық ұстанымды қалыптастыру.
Өмір бойы білім алу құндылығын сыни тұрғыдан ойлау арқылы білімге деген құштарлығын қалыптастыру
Оқушылар арасында ынтымақтастық ортаны қалыптастыру.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Математика
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Есептер мысалын АКТ көмегімен ұсыну
|
Бастапқы білім
|
Жарық. Жарық көздері
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
3мин
Ой шақыру
7 мин
|
Қолайлы жұмыс ортасын қалыптастыру
1.Оқушылармен амандасу
2.Түгендеу
3.Сыныптың сабаққа дайындығы
Жарық, жарық көздері тақырыбы бойынша үй тапсырмасын сұрау.
Кубизм әдісін пайдаланып үй тапсырмасы сұралады. Кубиктің алты жағына алты сұрақ жазылады. Оқушы жауап береді, тапсырманы орындайды.
1.Жарық дегеніміз не?(Жарық дегеніміз табиғаты ерекше бөлшектер ағыны немесе фотондар деп атайды)
2.Жарық көздеріне нелер жатады?
3.Жарық жылдамдығы туралы не білесіңдер?
4.Алакөлеңке туралы не білесің?
5. Көлеңке дегеніміз не?
6. Күннің тұтылуы? Айдың тұтылуы?
|
Оқушылар хабарламасы
Кубик
|
Сабақтың ортасы
20 мин
|
Суреттердегі судың бетінде қандай құбылыс байқалады?
Осы құбылыстарды қалай түсіндіруге болады
Иа, бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы
|