Сабақ негізделген оқу мақсаты



Дата26.08.2017
өлшемі70,43 Kb.
#29174
түріСабақ

Сабақтың тақырыбы:

Тұрлаусыз мүшелер

Мектеп: Алматы облысы, Ақсу ауданы

Б. Сырттанов орта мектебі

Күні: 19.11. 2015ж

Мұғалім: Молдабекова С. Н

Қазақ тілі

Сынып: 3 сынып

Қатысқандар саны- 26

қатыспағандар саны- 0



Сабақ негізделген оқу мақсаты


Оқушыларда тұрлаусыз мүшелер жайлы түсінік пайда болады. Тұрлаусыз мүшелердің сұрақтарымен таныс болады.

Оқу нәтижелері

Барлық оқушылар



Берілген сөйлемнің ішінен тұрлаусыз мүшелерді таба біледі. Тұрлаусыз мүшелердің сұрақтарымен таныс болады.

Оқушылардың басым бөлігі




  • Тұрлаусыз мүшелерді тұрлаулы мүшелерден ажырыта алады. Тек қана тұрлаулы мүшелерден құрылған сөйлемдерге тұрлаусыз мүшелерді қосып сөйлемді түрлендіре алады.

Кейбір оқушылар

  • Сөйлемді сөйлем мүшелеріне талдай алады.

Алдыңғы оқу

«Тұрлаулы мүшелер»- бастауыш пен баяндауыш екені жайлы түсініктері бар.


Жоспар


Жоспарланған уақыт


Жоспарланған жаттығулар

Ресурсы

Басталуы:

1.Ұйымдастыру кезеңі,

2.Психологиялық тренинг.

3.Үй тапсырмасын сұрау.




Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

Ортаға шаттық шеңберіне тұрады.

« Молекулалар» ойыны Ойын арқылы 4 топқа бөліну.

62 жаттығу, 76 бет.

«Айналмалы бекеттер» Оқушылар бір плакатқа кезекпен әр сөйлемнің тек бастауышын және баяндауышын жазады.
«Тұрлаусыз мүшелер» тақырыбын өтеміз.

Оқушылар сабақтың мақсатын қоюға қатысады.



«Қазақ тілі» оқулығы,

«Атамұра», 2014


Ортасы

  1. Сөйлемді сөздермен толықтыр

Өткен сабақты бекіту


4. Сабақтың тақырыбын хабарлау. Мақсатын қою.





  1. Топтық жұмыс


  1. Жаңа мәліметпен таныс болу.



  1. Оқулықпен жұмыс

5 Сергіту сәті
6.Сөйлем мүшелеріне талдау.
Жаңа білімді бекіту кезеңі

7.Дәптермен жұмыс

8. «Сөйлем мүшелерінің галереясы» 70-жаттығу


Оқушыларға бір сөйлем беріледі. Олар оны сөздермен толықтырып, сөз санын арттырады.

Мысалы: Ұшақ қонды Ұшақ әуежайға қонды.

-Сөйлемде не өзгеріс болды?

-Мағынасы, яғни, айтылған ой өзгерді ме? (Жоқ)

-Екінші сөйлемде де сол ұшақ туралы , бірақ оның қайда қонғаны анықтала түсті.

Сол сияқты әр топқа бір-бір сөйлем ұсыну.
67- жаттығу. Сөйлемдерді дәптерге көшіріп жазу.

Топта сөйлемдегі бастауышты баяндауышты табады. Қарамен жазылған сөздерге сұрақ қояды.


Қарамен жазылған сөзді тақтаға жазу оған сұрақ қою.

ГҮЛДІ – нені?

Әдемі- қандай?

Ұшаққа- неге?

Әуежейға – қайда?

Жарастың -кімнің?


Тұрлаулы мүшелердің Біз қойған сұрақтар:

сұрақтары:

кім? не? нені?

кімдер? нелер? қандай?

кімі? Несі? Неге?

Не істеді? Неғылды? Қайда?

Қайтті? Кімнің?


Ендеше, қандай қорытынды жасауға болады?

-Гүлді, әдемі, ұшаққа, әуежайға сөздері тұрлаулы мүшелер бола ала ма?


Оқулықтың 78 бетіндегі ережені оқып тұрлаусыз мүшелер туралы түсінеді. Яғни жоғарыдағы 67- жаттығудағы нені, қандай? неге? Кімнің деген сұрақтар қойған сөздер тұрлаусыз мүшелер екенін біледі. Өздері қорытады.

Сөйлем мүшелеріне талдау дегеніміз не?

Мұғалімнің түсіндіруі.

Сөйлемді түсініп оқу.

Сөйлемдегі баяндауышты табу. Астын сызу

Екінші бастауышты табу. Астын сызу

Бастауышты тапқан соң тұрлаусыз мүшені табу. Астын сызу.

Жаңылтпашты жаттау. Оны жатқа жазу.

Сөйлемдерді сөйлем мүшелеріне талдау.

Ала қарға қарға қонды.

Қара қарға жарға қонды.
Бірінші бағалау- Жұптық бағалау

Табыс критерийлері:

А- бөлігі

-Жазу каллиграфиясы- өте жақсы – 3 ұпай

- Жазуы жақсы, 1 қате бар – 2 ұпай

- Жазуы нашар, 2-3 қате бар- 1 ұпай



Б- бөлігі

Жаңылтпашты жаттап алыпты – 2 ұпай

Жаңылтпашты шала жаттапты- 1 ұпай
Сөйлемдерді сөйлем мүшелеріне талдау.

-Енді топ болып сөйлемдерді сөйлем мүшелеріне талдаңдар.


Ала қарға қарға қонды.

Қара қарға жарға қонды.
Табыс критерийлері:

2 сөйлемде дұрыс талдаған -


Бір сөйлем дұрыс талдаған-

Екеуі де қате – 0


Топтағы оқушылар сөйлемдер жазылған карточкалар алады. Қабырғаларда «тұрлаулы мүшелер», «тұрлаусыз мүшелер» деген жазулар ілініп тұрады. Оқушылар карточкадағы сөздерді тұрлаулы және тұрлаусыз мүшелерге жіктеп, жапсырады.

«Қазақ тілі» оқулығы,

«Атамұра», 2014ж


Аяқталуы
1. Сұрақтар қою.

Өзіндік бағалау


2. Кері байланыс алу.


-Тұрлаулы мүшелерге нелер жатады?

-Тұрлаусыз мүшелер туралы не білдіңдер?

Оқушылар «Бағдаршам » арқылы өздерінің бүгінгі білімін бағадайды.

Оқушылар стикерге бүгінгі сабақ туралы пікірлерін жазып береді.



Қосымша ақпарат





Саралау

- Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?



Оценивание.

Бағалау - оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайыз?



Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс құндылығы байланысы



















Рефлексия

Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


Төмендегі ұяшыққа сабақ туралы өз пікірлеріңізді жазыңыз. Сл ұяшықтағы Сіздің сабақтың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)
1.

2.


Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)
1.

2.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?


1.

2.


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет