Күні: 20.02.2020ж.
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
сынып 9б
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Тақырыбы:
|
Үшбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңбер
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаты(мақсаттары)
|
9.1.3.9 шеңберге іштей немесе сырттай сызылған үшбұрыштардың аудандарын пайдаланып шеңбердің радиусын табу формулаларын білу және қолдану
|
Сабақ мақсаттары
|
-үшбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің анықтамаларын білу;
-үшбұрышқа сырттай және іштей сызылған шеңберлердің центрлерінің орналасуын түсіну;
-үшбұрышқа сырттай және іштей сызылған шеңбердің қасиеттерін білу, сызбасын салу.
|
Бағалау кретерийлері
|
-үшбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлердің анықтамаларын біледі
-үшбұрышқа сырттай, іштей сызылған шеңбердің қасиеттерін біледі,
-үшбұрышқа сырттай және іштей сызылған шеңберлердің центрлерін таба алады;
-сызбасын салады,
|
Тілдік мақсаттары
|
Пәнге тән лексика мен терминология:
Шеңбер, радиус, циркуль, сызғыш, жанама, үшбұрыш, төбелер, қабырғалары, биіктігі, медиана, биссектриса, үшбұрышқа іштей сызылған шеңберлер және сырттай сызылған шеңберлер
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
Үшбұрышқа іштей сызылған шеңбер деп ...
Үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбер деп ...
|
Құндылықтарға баулу
|
Ынтымақтастық орнату, өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау, жауапкершілікті дамыту
|
Пәнаралық байланыс
|
Сызу
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім
|
Шеңбер, радиус, жанама, үшбұрыш және оның төбелері, қабырғалары, биіктігі, медианасы, биссектрисасы.
|
Сабақ барысы
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар(төменде
жоспарланған жаттығулармен қатар,
ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Сабақ басы
7 мин
|
Сәлемдесу.
Топқа бөлу (карточка
мен 3 топқа бөлу), үй тапсырмасын сұраймын.
Фронтальді сұрау. Білімін актуалдандыру үшін
Үшбұрыш дегеніміз не?
Шеңбер дегеніміз не?
Олардың қандай элементтері бар? сұрақтарын қоямын.
|
Кубик, номерленген жетондар, карточка
|
Үй жұмысын тексеру
|
6. Тікбұрышты үшбұрыштың катеттері 3 см және 4 см. Оған сырттай және іштей сызылған шеңбердің радиустарын табыңдар.
8. Шеңбердің бойында орналасқан А, В, С нүктелері шеңберді үш доғаға бөледі. Бұл доғалардың шамаларының қатынасы 2:3:7. АВС үшбұрышының бұрыштарын табыңдар.
|
Оқушылар даптерлерін бір-біріне беріп, тексереді.
|
Сабақтың ортасы:
Жаңа сабақты ашу
5 мин
3 минут
2 минут
8 минут
10 минут
5 минут
|
Жаңа тақырыпты ашу:
Проблемалық сұрақ қоямын:
Үшбұрышқа кандай жағдайда шеңбер іштей сызылған болады? Олар нешеу болуы мүмкін?
Үшбұрышқа кандай жағдайда шеңбер сырттай сызылған болады? Олар нешеу болуы мүмкін?
Осы сұрақтар арқылы тақырыпты ашамын. Анықтаманы меңгереді.
Біз анықтаманы білдік, енді соны қалай суретін салуды меңгереміз. Ендігі кезек практикалық жұмыста
«Кім жылдам» әдісі арқылы оқушылар оқулықтан мына есептердегі сұраққа жауап береді (әр топқа бірдей есептер)
№ 3. Тікбұрышты үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбердің центрі қайда орналасқан?
№ 2. Үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбердің центрі: 1 үшбұрыштың ішінде; 2 үшбұрыштың қабырғасында; 3 үшбұрыштың тыс жатуы мүмкін бе? Мысалдар келтереіңдер.
Топтық жұмыс
№ 9; № 10 есепті топта оқушылар бірлесіп, постерге түсіру арқылы қорғайды.
Осы жаттығуда үшбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберді салуды меңгереді
Сабақты сәйкестендіру тестімен бекітемін
Қ/с
|
Анықтама
|
Тірек сөз
|
1
|
Егер үшбұрыштың төбелері арқылы өтетін болса, онда ... деп аталады.
|
Үшбұрышқа іштей сызылған
|
2
|
Егер үшбұрыштың қабырғалары арқылы өтетін болса, онда ... деп аталады.
|
|
3
|
Сырттай сызылған шеңбердің радиусы
|
Шеңберге іштей сызылған
|
4
|
Іштей сызылған шеңбердің радиусы
|
|
|
плакат,интербелсенді тақта, циркуль, сызғыш, сәйкестендіру тесті.
|
Сабақтың аяқталуы
5 мин
|
Кері байланысты блум ағашы арқылы алу, оқушыларды бағалау
Үйге тапсырма беру: № 11, № 17
|
Блум ағашы, бағалау парақшасы, стикер
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау– Сіз қосымша
көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз
қабілеті жоғары
оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау– Сіз
оқушылардың
материалды игеру
деңгейін қалай тексеруді
жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық жəне
қауіпсіздік техникасын
сақтау
|
Үлгерімі жоғары оқушылар үлгерімі төмен оқушыларға шеңбердің центрін табуға көмектеседі. Дарынды оқушылар күрделілігі жоғары тапсырманы орынды.
|
Дискриптор:
Анықтаманы білу;
Шеңбердің центрін табу;
Сызбасын дұрыс салу.
|
Сыныпта жағымды ахуал туғызу.
Құрал саймандарды мұғалімнің нұсқауынсыз қолдануға болмайды.
|
Рефлексия
Сабақ/ оқу
мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар
не білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды?
Мен жоспарлаған
саралау шаралары
тиімді болды ма?
Мен берілген
уақыт ішінде
үлгердім бе? Мен
өз жоспарыма
қандай түзетулер
енгіздім жəне
неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.
Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес
келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|