Сабақтың тақырыбы: Тоғызқұмалақ.Екі жақты ойын.
|
Мұғалімнің аты-жөні:Билалиев
Күні:
|
Сынып:5
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Қатыспаған оқушылар саны:
|
Сабақ негізделген
оқу мақсаттары:
|
Ұлттық ойын түрлерін үйренеді
|
Сабақтан күтілетін
нәтиже:
1-деңгей
(білу,түсіну):
|
Оқушылардың барлығы орындай алады:Тоғызқұмалақ ойынын біледі
|
2-деңгей
(қолдану,талдау):
|
Оқушылардың көбісі орындай алады:Тоғызқмалақ ойынының әдіс-тәсілдерін қолданады
|
3-деңгей
(жинақтау,бағалау):
|
Оқушылардың кейбіреуі орындай алады : Тоғызқұмалақ ойынын жақсы ойнай алады
|
Тілдік мақсат:
|
Ұпай , очко , point
|
Ресурстар:
|
Тоғызқұмалақ тақтасы
|
Пәнаралық
байланыс:
|
Математика
|
Алдыңғы оқу:
|
Ұпай есептеу әдістері
|
Сабақ жоспары
|
Сабақ барысы
және жоспарланған уақыт
|
Берілетін тапсырмалар және қолданылатын әдістер
|
Бағалау критерийлері және жұмыс түрлері
|
Ұйымдастыру
кезеңі
минут2
|
Сәлемдесу .Түгендеу . Оқушылардың көңіл –күйіне назар аудару. Шаттық шеңбер арқылы сыныпқа жағымды психологиялық ахуал орнату
|
Топпен жұмыс
|
Үй
тапсырмасын
сұрау
минут3
1-деңгей
(білу,түсіну):
|
Тоғызқұмалақ ойынының жазу жүйесі
|
Жеке жұмыс
1-балл
|
2-деңгей
(қолдану,талдау):
|
Тоғызқұмалақ ойынының ережелері
|
2-балл
|
3-деңгей
(жинақтау,бағалау):
|
Тұздық ашу , Атсырау
|
3-балл
|
Жаңа сабақ
Минут30
|
Ойынды жазу жүйесі .
Тоғызқұмалақ ойынының барысы шахматтағы сияқты басынан аяғына дейін жазылып отырады . Мысалы: 711 саны жазылса , ондағы 7-отаудың реттік саны да 11- сол отаудағы құмалақ саны . Енді осы саннан кейін сызықша арқылы қарсыласының жүрісі жазылады . Мұнда да отаудың реттік саны мен сол отаудың құмалақ саны жазылады. Сонда бірінші жүріс шамамен былай шығады : 711-815. 815 –қарсыластың жүрісі : 15 құмалағы бар 8-отаудан басталған жүріс дегенді білдіреді .оғызқұмалақ ойынын оңнан солға қарай ,яғни , сағат тілінің бағытына қарсы жүреді . Құмалақ салынған әрбір отаудың өзінше атауы бар
Жүрісті бірінші болып бастаған ойыншы , өзі осыдан бастаған дұрыс деп есептеген отауында бір ғана құмалақ қалдырады да,содан кейінгі отауларға бір-бірден салып шығады да, өзінің соңғы құмалағымен қарсыласының тақ отауын жұптап,өз қазанына салады.
Екі жақты тоғызқұмалақ ойынын ойнату
|
Жұппен жұмыс
|
|
|
|
Сабақты бекіту
Минут5
1-деңгей
(білу,түсіну):
|
Тоғызқұмалақ ойынын ойнайды
|
Жұппен жұмыс
1-балл
|
2-деңгей
(қолдану,талдау):
|
Ойынның әдіс-тәсілдерін пайдаланады
|
2-балл
|
3-деңгей
(жинақтау,бағалау):
|
Өзінің ойнау әдісін серігіне үйретеді
|
3-балл
|
Үйге тапсырма
Минут2
1-деңгей
(білу,түсіну):
|
Тоғызқұмалақ ойынының ережелері
|
1-балл
|
2-деңгей
(қолдану,талдау):
|
Тұздық ашу , Атсырату ережелері
|
2-балл
|
3-деңгей
(Шығармашылыққа,
ғылыми зерттеушілікке
бағытталған тапсырмалар
|
Тоғызқұмалақ ойынының шығу тарихы
|
3-балл
|
Бағалау 3мин
|
3-5 балл 3 –тік баға
6-8 балл 4-тік баға
9-12 балл 5-тік баға
|
|
Кері байланыс
|
|
|
Рефлексия
|
Сабақтың мақсаты мен
сабақта жоспарланған
іс-әрекеттерді
орындауда не
тиімді болды?
|
|
Сабақтың мақсаты мен
сабақта жоспарланған
іс-әрекеттерді
орындауда не
тиімсіз болды?
|
|
Келесі сабақта өз
жоспарыңызға қандай
өзгерістер енгізген
болар едіңіз?
|
|