Курс:
|
І
|
Топ:
|
МБ-В-20
|
Сабақ нөмірі:
|
2
|
Пән атауы:
|
Хор сыныбы
|
Оқытушы аты-жөні:
|
Ұ.Бейсенова
|
Мамандығы/
Біліктілігі:
|
0108000-«Музыкалық білім беру»
|
Уақыты:
|
14.09.2020
|
Өткізілетін орны:
|
Онлайн
|
Сабақтың тақырыбы:
|
«а», «и», «е» дыбысты дауыстарына жаттығу.
Вокалдық-хор дағдысын қалыптастыру.
|
Құндылық («Өзін-өзі тану» рухани адамгершілік бәләм беру бағдарламасы)
|
Ақиқат
|
Қасиеттері («Өзін-өзі тану» рухани адамгершілік бәләм беру бағдарламасы)
|
Сүйіспеншілік, қайырымдылық, мейрімділік.
|
Сабақ мақсаты:
|
|
Динамикалық күш ерекшеліктерін айырып, шығармада қолдана білу. Оқушылардың орындау шеберліктерін нығайту, шығарманың мазмұны мен көркем образдың музыкалық үндестігі арқылы жеткізе білу жұмыстар түрлерін ұйымдастырады.
|
|
Хор шығармалары арқылы отан сүйгіштікке, отанды, музыка өнерін құрметтеуге, адамгершілікке, ұлттық музыканы қадірлей білуге тәрбиелеу.
|
|
Оқушы дамуының есте сақтау, ойлау, ырғақты сезіну қабілеттерін, орындау мәдениетін, артистизмі-көркем образды ашуы, әдеби тіл байлығын дамыту жұмыстарын жүргізеді.
|
Сабақ түрі:
|
Практикалық
|
Сабақ типі:
|
Іскерлік пен дағдыны қалыптастыру және жетілдіру
|
Оқыту әдістері, тәсілдері, оқыту технологиялары:
|
Бинарлық әдіс, ДОТ
|
Қолданылатын дидактикалық материалдар, техникалық құралдар:
|
Портрет, партитура, музыкалық орталық, ноутбук, күй сандық
|
Қолданылатын негізгі әдебиеттер
|
Қосымша әдебиеттер:
|
Қ.Әбуова «Хор жүргізу» Алматы, 1993ж.
Қ.Қыдырбаева «Хор әдебиеті» Алматы, 2003ж.
«Словарь иностранных музыкальных терминов» Т. Крунтяева Л. 1988 г.
|
С.Соколов «Работа с хором» Москва, 1987ж
Музыкалық энциклопедиялы.
«Дирижерлық шеберлік» К.Қыдырбаева Алматы, 2001 ж.
|
Сабақ барысы
|
Уақыты
|
Сабақ барысындағы оқытушы іс-әркеті
|
Сабақ барысындағы студенттің іс-әрекеті
|
Қажетті оқу-ресурстық құралдар
|
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
І.Оқу іс-әрекетін ұйымдастыру, мотивация
|
|
Студенттерді сабаққа әзірлеу
|
|
Оқушылар зейінін сабаққа аударады;
Жағымды психологиялық ахуал орнайды;
|
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау (өткен сабақпен байланыс)
|
|
Сұрақ жауап арқылы білімдерін тексеру.
|
Шығарманың өлшемі
Шығарманың мазмұны
|
Өз бетінше жұмыс жасауға дағдыланады.
|
ІІІ. Білім, іскерлік, дағдыларды қалыптастыруға керекті білімдер
|
|
Шығарманы зерттеу, жеке партияларды үйретеді (үйрету);
Жеке партиялар әуенің сольмизация әдісімен үйретеді.
-Soprano партиясы
-Alt партиясы
-Tenor партиясы
-Bas партиясы
(өз беттерінше орындауға жағдай туғызу)
Динамика дегеніміз (гр тілінен аударғанда-күшейту)-дыбыс күшін азайту немесе арттыру дәрежесі. Шығарманың мазмұны мен табиғи болмысы, орындаушылық ерекшеліктері мен дыбыс күшейту немесе азайту дәрежесі динамикалық белгілер арқылы көрсетіледі.
|
1 ) Стаккато және легато штрихтарына арналған жаттығу:
2 ) Дыбыстың биіктігін сезіну,
3 ) Стаккато және легато штрихтарының ауысып келеуі:
|
Интонациялык-вокалды жаттығулар арқылы дауыс қыздыру
Шығарманы талдау арқылы функционалдық сауаттылығы артады;
шығармашылық қабілеттерін жетілдіреді;
Партияларда жұмыс жасау, таза интонациялау, ырғақты сезіну дағдылары қалыптасады.
|
Ү.Білімді бақылау, бағлау
|
|
Айтылуы
(Итальянша)
|
Жазылуы
(таңбасы)
|
Мағынасы
(қазақша)
|
Форте
|
f
|
қатты күшті
|
Пиано
|
p
|
ақырын,жай
|
Меццо-форте
|
mf
|
орташа,
күшпен
|
Меццо-пиано
|
mp
|
ақырын
|
Фортиссимо
|
ff
|
өте күшті,қатты
|
Пианиссимо
|
pp
|
өте ақырын,жай
|
Крещендо
|
<
|
бірте-бірте күшейте
|
Деминуэндо
|
>
|
бірте-бірте жайлата
|
Сфорцандо
|
sf
|
кенеттен күшейтіп
| Динамикалық белгілер орындау мағынасын білдіретін итальян сөздерінің бас әрпімен (кейде арнайы белгілермен де) белгіленеді.
Негізгі динамикалық белгілер
Кәсіби құзыреттіліктерін жетілдіру мақсатында
шығарманы динамикалық белгілер арқылы орындау;
партиялар арасында унисондық үйлесімділікті табу.
|
Партитурамен жұмыс:
Динамикалық белгілерді анықтайды.
Партиялар арасында орындау барысында унисондық үйлесімділікті табады.
|
Оқушы өзін танып-біледі
|
ҮІ. Қорытынды (рефлексия)
|
|
Рефлексия, сабақ мазмұны бойынша нәтижелер шығарады:
«Кері байланыс»
|
Тақырып бойынша рефлексия
|
- Тақырып аясында негізгі ұғымдар мен түсініктер қалыптасады
|
ҮІІ. Үй тапсырмасын беру Шығармашылық тапсырма
|
|
Практикалық бағытта:
А) жеке партия мүшелері берілген ұзақтырда шығарманың дауыстарын жатқа орындап келу;
Б) шығарманың мәтініне назар
ауыдарып жатқа орындау.
|
|
Қажетті ақпаратты тауып, жұмыс жасай алады;
Жаңа деректер мен фактілерге сүйене отырып, логикалық ой қорытындысын жасай білуге дағдыланады.
|
Студенттердің білім көрсеткіші:
|
|
|
|
|
Оқытушының өзін-өзі бағалауы:
|
|
|
|
|
Рефлексия
Үш бірлікті мақсаттың орындалуы:
|
|
|
|
|
Жалпыадамзаттық рухани құндылықтың, 5Т сабақ барысында көрініс табуы
|
|
|
|
|
Сабақ процесінде кері байланыстың болуы
|
|
|
|
|
Бүгін студенттер не білді?
|
|
|
|
|
Топтағы ахуал қандай болды?
|
|
|
|
|
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
|
|
|
|
|
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
|
|
|
|
|