Ашық сабақ.
Сабақтың тақырыбы:22-Наурыз.
Сабақтың мақсаты:а)наурыз туралы түсінік беру,өлеңнің мазмұнын
түсіндіріп мәнерлеп оқу.Сауатты оқып,"Наурыз" өлеңінің
мазмұны мен идеясын ашу.
ә)шығармашылықпен жұмыс істеуге,өз ойларын ірікпей
айтып,дәлелді сөйлей білуге үйрету.
б)ұлттық салт-дәстүрімізді қадірлеп қастерлеуге
тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі:суреттер,тірек сызба,плакат,гүлдер.
Сабақтың әдісі:сұрақ-жауап,бағалау,түсіндіру.
Сабақтың түрі:ойын сабақ
Пәнаралық байланыс:қазақ тілі,дүниетану,бейнелеу.
Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларды түгелдеп назарын сабаққа аудару.
Сабаққа керек құралдарын алып сабақты бастаймыз.
2.Үй тапсырмасын пысықтау.
"Әз -Наурыз туралы аңыз"-мәтінінің мазмұнын сұрап
бағалау.
-Балалар қазір жылдың қандай мезгілі?
-Көктем.
-Көктемде қандай өзгерістер болады?
Тірек сызбамен жұмыс.
"Көктем" туралы өз ойларын айтқан оқушыға 1 ұпай беріледі.
-Бәйшешек,Жауқазын,Қызғалдақ.
-Ендеше,балалар біз"Гүл теру" ойынын ойнаймыз."Гүл теру" ойыны арқылы өткен сабақтарды қайталау.
ІІІІІІ
ІІІ деңгейдегі сұраққа жауап берген оқушыға 5 ұпай.
ІІ деңгейдегі сұраққа жауап берген оқушыға 4 ұпай.
І деңгейдегі сұраққа жауап берген оқушыға 3 ұпай.
Сұрақтар: ІІІ."Жуанның жіңішкеріп,жіңішкенің үзілер шағы" -сөзінің мағынасы.
Жауабы: наурыз айының соңында қысқа сақтаған тамақ азайып, күн ұзарып, қарын ашып жүретін кез.
ІІ."Наурыз көже" қалай дайындалады?
Жауабы:ет,құрт,тары,бидай,кеспе,(тұз бен суды қосқанда кем дегенде жеті дәм)
Мынау наурыз көженің қалай жасалғанын айтамыз.Наурыз көжені ішіп болған соң дастарқанға не айтамыз?
-Бата.
Кім бата біледі?
І.Наурызда қандай тілектер айтылады?
Жауабы: Ұлыс оң болсын,
Ақ мол болсын!
Қайда барсаң жол болсын!
Ұлыс береке берсін,
Бәле-жала жерге енсін!
І.Наурыз ата неше ағайынды болыпты?(2)
ІІ.Аңыз дегеніміз не?
Жауабы: Аңыз дегеніміз- тарихи адамдар жайында айтылатын әңгәмелер.
ІІІ."Әз-Наурыз туралы аңыз " мәтінін кім жазды?
Жауабы: Нұрқасым Қазыбеков.
3.Жаңа сабақ.
Оразақын Асқар. 22 Наурыз
Достарыңызбен бөлісу: |