Сабақ№________ Сыныбы: 9 Күні_________
Тақырыбы: «Экономика», «экономикалық жүйе» терминдерінің анықтамасы және ұғымы
Мақсаты: оқу пәнінің өзектілігін, оқу жоспары құрылымындағы рөлі мен орнын (пәнаралық байланыстарын) көрсету
Білімділік: Оқушыларға экономика, экономика жұйе, терминдердің анықтамасын және ұғымы жөнінде түсіндіру жөнінде түсіндіру.
Дамыту: Өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру. Өз ойларын еркін де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін арттыру.
Тәрбиелік: Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу мәдениетін арттыру.
Болжамдап отырған нәтиже: экономика , терминдердің анықтамасын танысқан тұлға.
Сабақтың типі: Жаңа білім беру сабағы
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: 1. Сұрақ-жауап.
Сабақтың көрнекілігі: Қосымша термен сөздер , оқулық, кескін карта, карта т.б.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларды түгендеу, оқу құралдарын дайындатып, зейіндерін сабаққа аударту.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
1. Сұрақ-жауап.
1. Қазақстанның экономикалық-географиялық жағдайына сипаттама?
2. Қазақстан қандай елдермен шектеседі?
3. «Экономикалық-географиялық жағдай» ұғымы?
4. Ірі транзиттік жолдардың ел экономикасына қандай маңызы бар?
5. Географиялық жағдайдың ел экономикасының дамуына әсері
ІІІ. Жаңа сабақ.
Экономика ұғымы гректің шаруашылықты басқару деген сөзінен шыққан. Ал Әлеуметтік ұғым латының қоғамдық ,яғни «қоғам мен адам арасындағы байланыс» мағынасын білдіреді. Ал неғұрлым тар мағынаны алғанда, экономика деп халық шаруашылығының, сондай-ақ оның жеке салаларының экономикасын: өнеркәсіп, ауыл шаруашылығы, көлік құрылысы, т.б. экономикасын айтамыз. Экономикалық жүйе-қоғамдағы меншіктік қатынас және шаруашылық механизімі негізінде қалыптасқан барылық экономикалық үрдістерінің жиынтығы. Экономика география терминін 1760 жылы М.В. Ломоносов енгізді.Қазақстанның табиғаты мен этнографиясын зерттеуде Ш.Уәлихановтың, пайдалы қазбалары кен орындарын зерттеуде Қ.И.Сәтбаеыты, Қазақстаның экономикалық аудандастыруда Н.Н.Баранский мен Б.Я. Двоскинді, мектеп және педагоикалық жоғары оқу орындарына арналған Қазақстанның ең алғашқы экономикалық географиясы оқулығын жазған М.Ш.Мухамедовті т.б. атауға болады.
IV. Жаңа сабақты бекіту. 1. Б.Ү.Ү. кестесі.
Білгенім
|
Үйренгенім
|
Үйренгім келеді
|
|
|
|
V. Қорытындылау, бағалау.
Жаңа сабақ бойынша оқушылар бір – біріне сұрақ қою арқыл білімдерін саралау
VІ. Үйге тапсырма беру
Үйге: экономикалық жүйе ұғымдары, түсінігі, анықтамасы
түріне жіктеу ?
Достарыңызбен бөлісу: |