Білімділік: Оқушыларға физикалық география пәні, мақсаттары, міндеттері, мазмұны жөнінде түсіндіру.
Дамыту: Өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру. Өз ойларын еркін де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін арттыру.
Тәрбиелік: Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу мәдениетін арттыру. Болжамдап отырған нәтиже:Физикалық география пәнімен танысқан тұлға Сабақтың типі:Кіріспе сабағы
Сабақтың түрі:Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: 1. Сұрақ-жауап.
2. Әңгіме-дәріс
Сабақтың көрнекілігі:Д.ж. картасы, оқулық, кескін карта т.б.
Сабақтың жоспары:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Жаңа сабақты өту
ІІІ.Қорытындылау.
IV. Үйге тапсырма беру. Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Жаңа сабақты өту.
География-ең ежелгі ғылымдардың бірі. Грек тілінде «гео-жер», «графо-жазу». Сонымен «география» сөзі «жерді сипаттап жазу» дегенді білдіреді. Ол бүкіл жер бетінің және оның жеке бөліктерінің табиғат жағдайларын, халқының шаруашылығы мен әлеуметтік тұрмысын зерттейді. География негізінен физикалық және экономикалық география болып екіге бөлінеді. География ғылым ретінде ежелгі грекияда туған. Б.з.б. ІІІ ғасырда өмір сүрген грек ғалымы Эратосфен өзінің Жерді сипаттауға арналған еңбегін «География» деп атаған. Гректер ғылымға тұңғыш рет дүние бөліктері туралы ұғым енгізіп, Еуропа мен Азияны бөлді. Рим ғалымдары оған Африканы қосты. ХVғ. соңы мен ХVІІғ. ортасын «Ұлы географиялық ашулар заманы» деп атайды. ХVғ. атақты неміс картографы Мартин Бехаймның глобусында Еуропа, Азия және Африка бейнеленген. Ұлы географиялық ашулардың нәтижесінде д.ж. картасына Африканың бүкіл оңтүстік бөлігі, Солтүстік және Оңтүстік Америка, Аустралия материктері, Тынық мұхит енді. 1519-1522 ж.ж. Испаниядан шыққан Фернан Магеланның экспедициясы тұңғыш рет д.ж. айнала жүзді. ХХ ғ. 2-жартысында Жер шарындағы ең соңғы ашылған материк Антарктиданы және мұхиттар мен атмосфераны зерттеу қолға алынды.
ІІІ.Қорытындылау.
IV. Үйге тапсырма беру.
Үйге: Кіріспе.
Сабақ№________Сыныбы_________Күні_________ Тақырыбы:Жердің-Күн жүйесіндегі орны
Мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға Жердің-Күн жүйесіндегі орны, маңызы, ерекшелігі жөнінде түсіндіру.
Дамыту: Өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру. Өз ойларын еркін де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін арттыру.
Тәрбиелік: Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу мәдениетін арттыру. Болжамдап отырған нәтиже:Жердің-Күн жүйесіндегі орнымен танысқан тұлға Сабақтың типі:Жаңа білім беру сабағы
Сабақтың түрі:Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: 1. Сұрақ-жауап. 4. Топтастыру.
2. Әңгіме-дәріс. 5. Тірек-сызба.
3. Б.Ү.Ү. кестеі. 6. Кестемен жұмыс.
Сабақтың көрнекілігі:Қосымша деректер, оқулық, кескін карта т.б.
Сабақтың жоспары:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
1. Сұрақ-жауап.
Қорытындылау.
ІІІ.Жаңа сабақ.
1. Әңгіме-дәріс.
2. Топтастыру.
3. Тірек-сызбамен жұмыс.
4. Кестемен жұмыс.
Қорытындылау.
IV. Жаңа сабақты бекіту.
1. Б.Ү.Ү. кестесі.
V. Қорытындылау, бағалау.
VІ. Үйге тапсырма беру. Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларды түгендеу, оқу құралдарын дайындатып, зейіндерін сабаққа аударту.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
1. Сұрақ-жауап.
1. «География» ұғымы қандай мағана береді?
2. География қанша бөліктен тұрады?
3. Дүние бөліктерінің, карталардың пайда болу тарихы.
4. «Ұлы географиялық ашулар заманындағы» жаңалықтары.
5. Қазіргі кездегі географиялық зерттеулер.
Қорытындылау.
ІІІ.Жаңа сабақ.
1. Әңгіме-дәріс.
Жаңа сабақ әңгіме-дәріс беруден басталады.
2. Топтастыру.
Топтастыру арқылы оқушыларға 9 ірі аспан денелері түсіндіріледі.
3. Тірек-сызбамен жұмыс.
Тірек-сызба арқылы Күн жүйесіндегі ұсақ денелер сипатталады.
4. Кестемен жұмыс.
Оқушыларға Жердің пішіні мен мөлшерін кесте арқылы түсіндіру.
Жер пішіні
Шар тәрізді, геойд, сферойд.
Жер радиусы
6371 км
Экватор ұзындығы
40000 км
Жердің полюстік радиусының экваторлық радиусынан айырмасы
21 км қысқа (полюстік радиусы)
Қорытындылау.
IV. Жаңа сабақты бекіту.
1. Б.Ү.Ү. кестесі.
Білгенім
Үйренгенім
Үйренгім келеді
V. Қорытындылау, бағалау.
VІ. Үйге тапсырма беру.
Үйге: Жердің-Күн жүйесіндегі орны.
Сабақ№________Сыныбы_________Күні_________ Тақырыбы:Жердің өз білігін және Күнді айналуы, оның географиялық маңызы.
Мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға Жердің өз білігін және Күнді айналуы, оның географиялық маңызы жөнінде түсіндіру.
Дамыту: Өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру. Өз ойларын еркін де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін арттыру.
Тәрбиелік: Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу мәдениетін арттыру. Болжамдап отырған нәтиже:Жердің өз білігін және Күнді айналуы, оның географиялық маңызымен танысқан тұлға Сабақтың типі:Жаңа білім беру сабағы
Сабақтың түрі:Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: 1. Сұрақ-жауап.
2. Әңгіме-дәріс.
3. Кестемен жұмыс.
Сабақтың көрнекілігі:Қосымша деректер, оқулық, кескін карта т.б.
Сабақтың жоспары:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
1. Сұрақ-жауап.
Қорытындылау.
ІІІ.Жаңа сабақ.
1. Әңгіме-дәріс.
2. Кестемен жұмыс.
Қорытындылау.
IV. Жаңа сабақты бекіту.
1. Сұрақ-жауап.
V. Қорытындылау, бағалау.
VІ. Үйге тапсырма беру. Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларды түгендеу, оқу құралдарын дайындатып, зейіндерін сабаққа аударту.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
1. Сұрақ-жауап.
1. Күн жүйесіндегі ірі аспан денелері.
2. Күн жүйесіндегі ұсақ денелер.
3. Жердің пішіні.
4. Жердің мөлшері.
5. Жердің Күн жүйесіндегі орны және оның мәні.
Қорытындылау.
ІІІ.Жаңа сабақ.
1. Әңгіме-дәріс.
Жаңа сабақ әңгіме-дәріс беруден басталады.
2. Кестемен жұмыс.
Кесте арқылы Жердің өз білігін және Күнді айналуы, оның географиялық маңызы түсіндіріледі.
Жердің өз білігінен айналуы
1 тәулік немесе 24 сағат
Жердің Күнді айналуы
1 жыл немесе 365 күн 6 сағат
1 жылда
365 тәулік бар
Әрбір 4 жыл
366 тәулікке толады
366 күннен тұратын жыл
«Кібісе жылы» деп аталады
Жер жылына 1 рет Күнге жақын келеді
3 қаңтарда
Жер жылына 1 рет Күнне алыстайды
5 шілдеде
Ең жақын нүктедегі қашықтығы
147 млн км
Ең алыс нүктедегі қашықтығы
152 млн км
Ең жақын және ең алыс нүктелерінің айырмасы
5 млн км
Жер білігінің орбита кеңістігіне орналасуы
66,50 бұрыш жасап көлбеу қиылысады
Маусым, шілде, тамыз айларында Жер Күнге Солтүстік жарты шар жағымен қарайды
Бұл кезде Солтүстік жарты шарда – жаз болады, оған қарама-қарсы Оңтүстік жарты шарда қыс болады
Желтоқсан, қаңтар, ақпан айларында Жер Күнге Оңтүстік жарты шар жағымен қарайды
Бұл кезде Оңтүстік жарты шарда – жаз болады, оған қарама-қарсы Солтүстік жарты шарда қыс болады
Қыркүйек, қазан, қараша; наурыз, сәуір, мамыр айларында Жер шары Күнге қырын тұрады
Күн сәлесі мен жылуы екі жарты шарға бөлініп түседі, сондықтан бұл кездерде екі жарты шардың бірінде – көктем, екіншісінде күз болады
Қорытындылау.
IV. Жаңа сабақты бекіту.
1. Сұрақ-жауап.
1. Жердің өз білігінен айналуы.
2. Жердің Күнді айналуы.
3. Жыл мезгілдері не себепті ауысады?
4. «Кібісе жылы» дегеніміз не?
5. Жердің орбита кеңістігінде орналасуы.
V. Қорытындылау, бағалау.
VІ. Үйге тапсырма беру.
Үйге: Жердің өз білігін және Күнді айналуы, оның географиялық маңызы.
Сабақ№________Сыныбы_________Күні_________ Тақырыбы:Жердің өз білігін және Күнді айналуы, оның географиялық маңызы.
Мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға Жердің өз білігін және Күнді айналуы, оның географиялық маңызы жөнінде түсіндіру.
Дамыту: Өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру. Өз ойларын еркін де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін арттыру.
Тәрбиелік: Жан-жақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу мәдениетін арттыру. Болжамдап отырған нәтиже:Жердің өз білігін және Күнді айналуы, оның географиялық маңызымен танысқан тұлға Сабақтың типі:Жаңа білім беру сабағы