Сабақ: Сырым Датұлы бастаған қазақтардың ұлт-азаттық қозғалысы.
|
Мектеп: С.Шарипов атындағы Доссор мектеп-интернаты
|
Күні:9.10.15
|
Мұғалімнің есімі: Рахымғалиева.Г
|
Сынып: 8 ә
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағаны:
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты
|
Сырым Датұлы бастаған ұлт-азаттық көтеріллістің мыңызын түсіну.Көтерілістің жеңілу себептерін білу.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
|
|
Сырым Датұлы-Пугачев бастаған шаруалар көтерілісінің барысында шебер дипломат,әскери қолбасшы әрі көрнекті ұйымдастырушы екенін біледі.
|
Оқушылардың басым бөлігі:
|
Ұлт азаттық көтерілістің шығу себебін біледі және талдайды
|
Кейбір оқушылар:
|
Көтерілістің шығу себептерін,ондағы қозғаушы күштерді талдап Барон Игельсманның реформаларын және көтерілістің жеңілу себептерін қорытып жеткізе алады.
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар: 1.Жылнамалар шежіресін біледі, есте сақтайды.
2. Тарихи тұлғалар өмірі мен қызметін танысады
3. Тарихи деректерді қолданады.
4. Оқиғаларға талдау жасайды, салыстырады.
5. Тарихи оқиғаларды жинақтап, тұжырымдайды.
6. Оқиғаны бағалайды, өз пікірін ұсынады.
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: «Бала би» , «расправа» «старшын», «қазына».
|
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
|
Талқылауға арналған тармақтар:
|
|
Сіз неліктен... екенін айта аласыз ба?
|
|
Жазылым бойынша ұсыныстар:
|
Алдыңғы оқу
5 мин
|
“Миға шабуыл”әдісі арқылы алдыңғы білімдерін тексеру:
Не себепті Е.Пугачев бастаған шаруалар көтерілісі болды?
Неліктен шаруалар көтерілісі жеңіліске ұшырады?
Кіші жүз бен Орта жүз қазақтары осы көтеріліске қатысуының тарихи маңызы неде болды?
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертуелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы
5 мин
|
Жаңа тақырып бойынша бастапқы білімдерін анықтау.
Түстер арқылы топқа бөлу.
Видео « С.Датұлы бастаған көтеріліс»
|
Флипчарт, маркер, т.б. смайлик, стикер.
|
Ортасы
Білу.
Түсіну.
15 мин
Талдау.
Қолдану.
10 мин
Жинақтау.
5 мин
Бағалау.
3 мин
|
«Білім игеру әдісі» (мәтінмен танысу оқу, талқылау, қорғау).
І-топ Көтерілістің шығу себептері және ондағы етекші қозғаушы күштер.
ІІ-топ
Ұлт-азаттық қозғалыстың шығу себебі.Барон Игельстромның реформалары.
ІІІ-топ
Ұлт-азаттық қозғалыстың ақырғы кезеңі,көтерілістің жеңілу себептері.
«Шығармашылық сәт» Оқушыла С.Датұлының шешендік таланты туралы эссе жазады.
Кері байланыс. Басбармақ
Оқушылардың басбармақтарын көрсету арқылы сіз түсіндіргенді олардың ұғу деңгейін тексеріңіз.
Басбармақ жоғарыға қарай = Мен түсінемін.
Басбармақ көлденең = Мен түсінгендеймін.
Басбармақ төмен қарай = Мен түсінбедім.
Оқушылар бір - бірінің жұмысын бағалайды.
«Джоксо әдісі» (Оқушылар тапсырмаларын орындап болғасын, әр топ бір-бірінің тапсырмаларымен танысады, баға береді)
І-топ
Термин сөздермен жұмыс:
Қазына-
Расправа-
Старшын-
2- топ Жылдар сөйлейді:
1782-1783ж.ж-
1783ж-
1785ж-
1784ж-
1786ж-
1791ж-
1792ж-
1797ж-
3-топ Постер қорғау.
« С. Датұлы, Е. Пугачев бастаған көтеріліс» Венн диаграммасы арқылы ерекшелігі мен ортақ белгілерін анықтау..
Сабақ критерийлеріне сәйкес оқушылар өздерін бағалайды, сабақ барысындағы жұмыстануы бойынша, сыныппен кеңесе отырып бағалаймын, бағаға түсініктеме беріп, жетілу жолдарын айтамын.
№
|
Оқушының аты-жөні
|
Үй тапсырмасы
|
Топтық тапсырма
(Джигсо)
|
Термин сөздермен жұмыс
Картамен жұмыс
|
Венн диаграмасы
|
Қорытынды баға
|
1
|
1-оқушы
|
|
|
|
|
|
2
|
2-оқушы
|
|
|
|
|
|
3
|
3-оқушы
|
|
|
|
|
|
4
|
4-оқушы
|
|
|
|
|
|
|
Постер қорғау
|
Аяқталуы
2 мин
|
Рефлексия. Кері байланыс:
«Екі жұлдыз, бір тілек»
Оқушылар не сәтті, не сәтсіз өткенін және ұсыныс-тілектерін стикерлерге жазады.
|
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ – мен байланыс Құндылықтардағы байланыс
|
.
|
.
|
.
|
Рефлексия
Сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралкы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабақтарыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
|
|