Сабақ: Тақырыбы: Он саусақ
|
Сарыкемер мектеп-гимназия
|
Күні:
|
Нуранова Альфия
|
Сынып: 2сынып
|
|
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты
|
Өлеңді түсініп оқиды, мазмұнын айтады, өлеңдегі еңбектің түрлерін анықтайды,баға береді
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
Өлеңді түсініп оқиды
Мазмұнын айтады
|
Оқушылардың басым бөлігі:
Ұнаған шумағын жаттайды
Еңбек түрлерін анықтайды
|
Кейбір оқушылар:
Ауыр және жеңіл еңбек түрлерін бағалайды
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар: тегеурінді
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: тегеурінді- күшті (сөздік жұмыс) оқылым,жазылым, айтылым
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Тегеурінді сөзінің мағынасы не?
Дәптерге кітаптан көшіріп жазып, мағынасын түсіндіреді.
|
Алдыңғы тақырып
|
Миға шабуыл сұрақтары:
Адам қолында қанша саусақ болады? Саусақтар қандай қызмет атқарады?
|
Жоспар
|
Уақыт
|
Кезеңі
|
Жаттығулар
әдіс-тәсілдер
|
Оқушылардың әрекеті
|
Ресурстар
|
2 мин
|
Ұйымдастыру
|
Сәлемдесу, түгендеу
|
Амандасады,назарын аударады
|
интербелсенді тақта, стикер, маркер, бағалау парағы,
|
8 мин
|
Үй тапсырмасы
|
«Қалам ортада»әдісі
Оқушылар бір-біріне қалам беру арқылы сұрақтар қояды.
Өзін-өзі бағалау «Бағдаршам» ауызша
|
Қалам алған оқушы сұраққа жауап беріп, келесі оқушыға қаламын ұсынып сұрақ қояды.
|
Әдебиеттік оқу 10 бет
|
3 мин
|
Жаңа сабақ
|
Таныстырылым
1.Шона Смаханұлы өмірмен таныстыру.
Ш. Смаханұлы
1924ж.- 1988ж
Жамбыл облысы, Талас ауданы
Қазақтың белгілі сықақшысы, ақын
2.«Он саусақ» өлеңін оқу
|
Қиынды қағаздарды алып, құрастырады,әр топ өз өлеңдерінің мазмұнын айтып түсіндіреді.
|
Әдебиеттік оқулық
АКТ
|
20 мин
|
«Мозайка» әдісі
«Он саусақ» өлеңді топқа бөліп талдайды, өз ойларын айтады.
Әр шумаққа ат қояды.
1 шумақ «Сауыншы»
2 шумақ «Күйші». Күй туралы айту.
3 шумақ «құрылысшы»
4 шумақ «Бағбан»
5 шумақ «Егінші»
Топтық бағалау «Бас бармақ» ауызша
Дәптермен жұмыс
тегеурінді- күшті
Дәптермен жұмыс.
Саралау тапсырма
І қатар - еңбек туралышағын өлең шумағы
ІІ қатар - еңбек туралышағын әңгіме жазу
ІІІ қатар – еңбек мақал - мәтел жаздыру.
4-қатар-еңбектің түрлерін атау
|
Өлеңді оқып, талдайды, өз ойларын айтады.
Дәптерге жазу
|
Әдебиеттік оқу 9-10 бет
Әдебиеттік оқу 11 бет
|
8 мин
|
Сабақты қорыту
|
«Көршіңе хабарлас» әдісін пайдаланамын
Оқушыларға телефонның әр түрлі түсін таратып беріп, бүгінгі өткен сабақ бойынша бір-біріне сұрақтар қойып, жауабын айтады.
Өзара бағалау «Смайликтер арқылы» ауызша
Саралау тапсырмасы
|
Бір-біріне телефон соғып, жауа береді, сұрақтар қояды..
|
|
4 мин
|
Кері байланыс
|
«Бес саусақ» тәсілі
Оқушылар параққа алақандарын қойып, оны қаламмен айналдырып өтеді.Осыдан соң олар мынадай сұрақтарға жауап беріп, салынған саусақтарына жазады.
Бас бармақ – басты мәселе. Бүгін сабақта ең құнды мәселе қандай болды.
Балалы үйрек- бірлесу. Мен топта қалай жұмыс жасадым? Кімге көмек бердім?
Ортан терек- ойлану. Мен бүгін қандай білім мен тәжірибе алдым?
Шылдыр шүмек – шынайылылық. Сабақ маған ұнады ма? Неліктен?
Кішкентай бөбек – көңіл күй ахуалы.
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
|
|
2 мин
|
Үй тапсырмасы
|
1 Өлеңді жаттап келу.
2. Ауыр және жеңіл жұмыс түрлеріне жазып келу.
|
Еңбектің түрлерін жазып келеді.
|
|
Қосымша ақпарат: Оқымысты баланың суретін салып сипаттама беру.
|
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау-Оқушылардың үлгергенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс.Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс
|
1.Адамның саусақтарынсыз істелетін жұмыс түрі болу мүмкін бе?
2. Сен өз саусақтарың арқылы қандай еңбек түрлерін жасайсың?
|
Кері байланыс
|
Дүниетану,Еңбекке баулу,бейнелеу өнері
Интербелсенді тақта
|
Рефлексия
|
Төменде бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болады (оқыту ды да,оқуды да ескеріңіз) ?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады(оқытуды да,оқуды да ескертіңіз) ?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|