Пәні: Қазақ тілі
|
10-сынып 03.09.24
|
Бөлім: 1
|
Қазіргі қоғам құндылықтары: мәдениет және өркениет
|
Сабақ тақырыбы
|
1–2-сабақ. Адамзат әлемі және құндылықтар
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
10.1.1.1 – мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, өз біліміне сүйеніп тақырыпты жалғастыру;
10.2.5.1 – мәтіндегі негізгі ойды анықтау, көтерілген мәселеге баға беріп, мәліметтер мен пікірлерді өңдей білу;
10.4.2.1 – сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлығы: мәтін бойынша болжам жасайды, тақырыпты жалғастырады.
|
Бағалау критерийлері
|
Құндылық дегеннің не
ақпараттарды өңдейді, ажыратады.
|
екенін түсінеді, түрлерін интонацияның құрамдас
|
ажыратады, бөліктерін
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге тән лексика мен терминология: құнды, құндылық,
жалпыадамзаттық.
|
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: ұлттық
құндылықтар, материалдық құндылық, табиғи құндылық, көркем және адами құндылықтар.
|
САБАҚ БАРЫСЫ
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Дерек- көздер
|
Сабақтың басы
|
Психологиялық ахуал қалыптастыру. Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде «Жүректен жүрекке» тренингін өткізеді. Оқушыларға А4 парағын таратып береді.
Қызығушылықты ояту. Ойтүрткі. Оқушылардың жаңа сабаққа деген қызығушылығын арттыру мақсатында оқулықтағы 1-тапсырманы орындатады. Суреттерге қарап, олардың қайсысын құндылық деп санайтындарын айтады. Ойларын дәлелдейді.
2-тапсырма. Мәтінмен жұмыс істеудің негіздерін қалыптастыру үшін оқушыларға мәтінді оқытады. Оқушылар «Тірек сөздер» стратегиясының негізінде тірек сөздерді табады, мағынасын түсіндіреді.
3-тапсырма. «Құнды», «құндылық», «ұлттық»,
«жалпыадамзаттық» сөздерінің мағынасын тұжырым- дап жазады.
|
Тренинг жазылған
парақшалар, оқулық,
желімқағаз- дар, А4
парағы, флипчарт, маркерлер, оқулық, үнтаспа, смайликтер
|
|