Сабақ тақырыбы Алкиндер Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары



бет1/3
Дата31.08.2022
өлшемі209,09 Kb.
#148416
түріСабақ
  1   2   3
Байланысты:
ҚМЖ.Рамазанова Айымгүл
Последный вариант Жоспар (1), Жоба (4) (3), Жоба (4) (3), Титулка (2), Дәріс тезистері ап та № Дәріс атауы және тезистері Сағат көлемÑ, Дәріс 9-10. Тоқырау жылдарындағы Қазақстан (1965-1985 жж.) (2)

Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
9.4В Көмірсутектер. Отын

Мектеп: Сарытоғай ОЖББМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Рамазанова Айымгүл Мухитқызы

Сынып: 9

Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:




Сабақ тақырыбы

Алкиндер

Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.4.3.13 этин мысалында алкиндердің химиялық қасиеттерін (жану, гидрлеу, гидратация, галогендеу, сапалық реакциялар) оқып үйрену, химиялық реакция теңдеулерімен дәлелдеу

Сабақ мақсаттары

Барлығы меңгеруі тиіс:
Алкиндердың құрылысын сипаттайды;
Көпшілігі:
Алкиндерге тән изомерия түрлерін жазады;
Кейбіреулері:
Алкиндардың химиялық қасиетін талдайды;

Тілдік мақсаттар



Оқушылар орындай алады:
Алкиндардің химиялық реакцияларын сипаттайды
Пәнге қатысты лексика мен терминология
алкиндер, қанықпаған, қосылу реакциялары, түссіздені, сапалық реакция
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
Алкиндерге ......... реакциялары ......
Түзссіздену ......... белгісі
........ қос байлынысына байланысты .......... болады
Алыну теңдеуі спирт ........ катализатор .......

Құндылықтарды дарыту

Бірін-бірі, өзін-өзі бағалау кезінде оқушы бойында өз біліміне сенімділік пен шынайылылықты дамыту

Пәнаралық байланыстар

Математика, физика

Алдыңғы білім



8.2AАтомдағы электрондардың қозғалысы
8.4ВКөміртегі және оның қосылыстары
9.1ВҚосылыстар құрылымы
10.3АОрганикалық химияға кіріспе

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет





Ресурстар

Сабақтың басы
10 мин

Ұйымдастыру кезеңі:
Амандасу. Оқушылардың назарын сабаққа аудару, сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру.Геометриялық фигуралар арқылы 3 топқа бөлу.

Мақсаты: Алдыңғы білімдерін еске түсіру.
Тапсырма сипаты:
Арнайы сұрақтар арқылы өткен көмірсутектер туралы білімдерін тиянақтау және қайталау.
1. Органикалық қосылыстардың негізгі түрлерінің қайсысымен таныспыз?
2.Танысқан көмірсутектердің негізгі өкілдерін атап,онда химиялық байланыстың қандай түрі кездесетінін атаңыз?
3. Алкан,алкен,диен көмірсутектердің атауларының негізгі ерекшелігі неде дееп ойлайсыңдар? Атауларды қорғап шығу
4.Қаныққан көмірсутектер деп аталуы неге байланысты?
5.Қанықпаған көмірсутектерге нелер жатады?
6.Байланыстың қандай түрімен таныспыз?
7.Гибридтену дегеніміз не және оның қандай түрін білеміз?


Бағалау: Мұғалім комментарийі







Сабақтың
ортасы
27 мин

І.Тақырыпқа ену
Алкиндерді оқушылар өздері зерттеп топта жұмыс жасайды.
1-топ: Алкиндердіңдің құрылысы мен изомерленуі
2-топ: Алкиндердің алынуы мен физикалық қасиеттері
3-топ: Алкиндердің химиялық қасиеттері
Әр топ бірін-бірі бағалайды. Мұғалім оқушылар айтпаған деректермен толықтырып өтеді.
ЖЖ. Сараланған тыпсармалар:
1. Неге алкендер ашық жалынмен, алкиндер түтінденіп жанады. Жауаптарыңызды бутен мен бутиннің молекула құрамындағы көміртектің масса үлесін есептеу арқылы дәлелдеңіздер.

2.Мына айналымдарды жүзеге асыруға болатын химиялық реакция теңдеулерін жазыңыздар.
CaC₂ → C₂H₂ → CO₂ → CaCO₃ → CO₂

3.Ацетиленнің жану реакциясының термохимиялық теңдеуі бойынша:
2C₂H₂ + 5O₂ → 4CO₂ + 2H₂O + 2600 кДж
5, 6 литр ацетилен (қ. ж.) жанағанда бөлінетін жылудың мөлшерін есептеңіздер.
Дескриптор: білім алушы
- алгоритм бойынша есептің шығарылымын рәсімдейді;
- алгоритмге негізделіп есепті шығарады.


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет