Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
Күні:
Сынып: 7
|
Мектеп: ХББ НЗМ Атырау қаласы
Мұғалімнің аты –жөні: Есеркенова Ж. К.
Қатысқандар саны: 10-12
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Дене массасы. Дене көлемі. Дене тығыздығы
№4 Зертханалық жұмыс. Дененің массасы мен көлемін өлшеу
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
ОМ 1: масса денедегі зат мөлшерінің өлшемі екендігін түсіну
ОМ 2: туынды өлшем бірліктер мен негізгі ХБЖ бірліктерді ажырату
ОМ 3: таразылардың көмегімен дененің массасын өлшеу
ОМ 5: әртүрлі пішіндегі қатты дененің немесе сұйықтың көлемін өлшеу үшін өлшеуіш цилиндрді қолдану
|
Сабақ мақсаттары
|
Оқушылар дене массасын, дене көлемін және тығыздығын анықтап және өлшеп үйренеді. Әр шамаға қатысты өлшем бірліктерді анықтайды.
|
Күтілетін нәтиже
|
Массаның не екенін түсінеді және дене массасын анықтайды
Дене көлемін анықтайды және өлшем бірліктерін қолдана алады
Дене массасы мен мен дене көлемін анықтайды
|
Жетістік критерийлері
|
Білу және түсіну:
Дене массасы молекулалар саны арқылы анықталады
|
|
Қолдану:
Массаның ХБЖ-дегі негізгі өлшем бірліктерін біледі және
массаның үлестік және еселік бірліктерін қолдана алады;
|
тіректі және электронды таразыны қолдана алады
|
Білу және түсіну:
Әртүрлі пішінді денелердің көлемдерін өлшеу тәсілдерін біледі
Қолдану
Мензурканың бөлік құнын анықтай алады.
Талдау
Мензурканы қолдана отырып, заттың көлемін қалай өлшеу
туралы анық нұсқаулар береді;
|
су құйылған мензурканы дұрыс анықтай алды.
Білу және түсіну
Массаның өлшем бірлігі негізгі екенін біледі;
|
көлемнің өлшем бірлігі туынды екенін түсінеді
|
|
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар өздерінің түсініктерін көрсететін жаңа сөздерді пайдаланулары керек. Олар терминдерді түсіну және қолдану керек.
Арнайы пәндік лексика мен терминология:
Сөздік
Қазақша
|
Орысша
|
Ағылшынша
|
Масса
|
Масса
|
mass
|
Көлем
|
обьем
|
volume
|
Тығыздық
|
плотность
|
density
|
Таразы
|
Весы
|
Libra
|
Мензурка
|
Мензурка
|
beaker
|
Цилиндр
|
Цилиндр
|
cylinder
|
Сұйықтық
|
Жидкость
|
Liquid
|
|
Құндылықтарды дарыту
|
Оқушыларды академиялық адалдыққа тәрбиелеу (тапсырмаларды орындау барысында өз бетімен жұмыстануға үйрету)
Оқушыларың бойында жауапты азаматтық ұстанымды қалыптастыру.
Өмір бойы білім алу құндылығын сыни тұрғыдан ойлау арқылы білімге деген құштарлығын қалыптастыру
Оқушылар арасында ынтымақтастық ортаны қалыптастыру.
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Математика, химия, биология
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Есептер мысалын АКТ көмегімен ұсыну
|
Бастапқы білім
|
Математикадан көлем туралы біледі
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Ой шақыру
12 мин
|
Оқушылармен амандасу, түгендеу
Терминологиямен жұмыс
Ой қозғау
Оқушыларға кубик көрсету
Оқушыларға сұрақ:
Бұл не? Кубик
Зат па әлде дене ме? Дене
Неліктен оны денеге жатқызамыз? Себебі ол кеңістікте алатын орны бар, көлемі бар.
Заты не болуы мүмкін? Пластмасса
Кубикке қандай сипаттама беруге болады?
Қандай физикалық шамалар арқылы сипаттауға болады?
|
Массасы бар, m
Өлшем бірлігі – кг
Өлшеу құралы – таразы
1 мг = 10-6 кг
1 г = 10-3 кг
1 т = 103 кг
1 ц = 102 кг
|
Көлемі – V / м3
Дұрыс дене-сызғыш
V= а b c = м м м = м3 (туынды өлшем бірлік)
а –дене ұзындығы
b – ені
с - қалыңдығы
1 мм3 = 10-9 м3
1 дм3 = 1 л = 10-3 м3
1 см3 =1 мл= 10-6 м3
|
Кубик – дене – заты (пластмассы)-молекула-атом
Оқушыларға сұрақ қою: заттың құрылысы туралы не білесіздер?
Молекула - заттың ұсақ бөлшегі
|
Таратпа қағаздар
Кубик
Тақтамен жұмыс
Сұрақ-жауап
Презентация
https://www.youtube.com/watch?v=tbHvc7NsyYs
0,55 мин
|
Ойлану/
Ақпарат
28 мин
|
Сұрақ: Сурет арқылы не айта аласыздар?
|