Сабақ тақырыбы: Дәрумендер және олардың маңызы



Дата10.06.2017
өлшемі38,06 Kb.
#18857
түріСабақ
Айтжанова Шахизада Ақашқызы
Ақтөбе облысы, Ырғыз ауданы

Т. Жүргенов атындағы орта мектебінің

биология пәнінің мұғалімі


Сабақ тақырыбы: Дәрумендер және олардың маңызы

Сабақ мақсаты: а)Дәрумендердің түрлерімен танысу және оның пайдасын анықтау, өмір сүру үшін қажеттілігін, бағалы байлық екенін түсіндіру.

ә)Қимыл әрекетке жаттықтыру, еңбек етуге, елін, жерін қорғауға қажетті күш-қуатын молайту.

б)Дұрыс тамақтанудың денсаулық үшін маңыздылығын түсіндіру,тазалық, жеке бас гигиенасын мәдени дағдыларын қалыптастыру.

Сабақ типі: Жаңа сабақ

Сабақ түрі: Дәстүрлі емес

Сабақ әдісі: Ойын түрлері, тапсырмалар

Сабақ көрнекілігі: Суреттер, интерактивті тақта

Сабақ барысы:

Ұйымдастыру кезеңі : Оқушылармен амандасып, сыныпты екі топқа бөлу

Үй тапсырмасы:

«Бәйге»

1.Энергетикалық алмасудың бірінші кезеңін қалай атаймыз?

2.Бірінші кезеңдегі күрделі органикалық қосылыстардың қарапайым заттарға ыдырауы

3.Минералды тұздардың адам организміндегі рөлі қандай?

4.Энергетикалық алмасудың екінші кезеңі қалай аталады?

5.Екінші кезеңнің маңызды бөлігі глюкозаның ыдырауы

6.Глюкозаның бір молекуласынан не түзіледі?

7.Майлардың алмасуы қалай жүзеге асады?

8.Энергетикалық алмасудың үшінші кезеңі қалай аталады?

9.Сүт қышқылынан кейін соңғы қандай өнімдер түзіледі?

10.Зат алмасу дегеніміз не?

«Кім тапқыр?»

Әр жұлдызды шешіп сол жұлдыздағы әріптер мен сандарды кестеге жазу

Энергиетикалық алмасудың бірінші кезеңі (5 у)

Энергитикалық алмасудың екінші кезеңі ( 7 д)

Қорғаныш қызметін атқаратын нәруыз (1 р)

Негізгі энергия көзі (2 м)

Пластикалық алмасу (3 ә)

Энергетикалық алмасудың үшінші кезеңі (4 н)

Тірі организмдерге тән қасиет ( 6 е)

д

ә

р

у

М

е

н

7

3

1

5

2

6

4

Жаңа сабақ: Дәрумендер және оның маңызы

Витаминдер-дегеніміз ағзаның тіршілік әрекетіне қажет органикалық заттардың жеке тобы.«вита» - латынша (тіршілік)


1881жылы орыс дәрігері Н.И.Лунин өз эксперименттері негізінде тамақ құрамындағы қандайда бір ерекше заттардың болмауынан ауруға ұшырауын анықтады.
1911жылы поляк ғалымы К.Функ тазартылмаған күрішпен қоректенген көгершіндерді сал (паралич) ауруынан емдеген затты күріш кебегінен алды. Ол бұл затты витамин(лат.vita-тіршілік) деп атады.

Ағзадағы дәрумендер концентрациясының бұзылуы

Гиповитаминоз - Қандай да бір дәрумен жетіспегенде организмнің әлсіреуіне себепші.

Авитаминоз - тағамда қандай да бір дәруменнің болмауы зат алмасудың бұзылуына – организмнің тіршілігін жоюға себепші.

Гипервитаминоз - организмнің улануына - дәрумендерді артық мөлшерде пайдалану себепші

Дәрумендердің шеруі

Дәрумендердің түрлері: Табиғи дәрумендер, жасанды дәрумендер

Бекіту тапсырмалары:

«Шыңға шығу»

1.В 1 дәруменінің жетіспеуінен немесе болмауынан қандай ауру пайда болады?

2.С дәрумені немесе қалай аталады?

3.1881жылы тамақ құрамындағы қандайда бір ерекше заттардың болмауынан ауруға

ұшырауын анықтаған кім?

4.Дәрумендерді қандай топтарға бөлеміз?

5.Тағамда қандай да бір дәруменнің болмауы зат алмасудың бұзылуына – организмнің тіршілігін жоюға себепші ағзадағы дәрумендер концентрациясының бұзылуы. 6.Тәуліктік мөлшері - 0,001 мг,ол жетіспегенде қаназдық ауруына ұшырайды?

7.Бұл дәруменді өсі дәрумені деп те атайды,Бұл қандай тағамдарда кездеседі?

8.Мешел ауруы қандай дәруменнің жетіспеуінен болады және қандай элементтердің маңызы зор?

9.Тағамдағы дәрумендерді қалай сақтауға болады?

10.Ымыртта немесе түнде көру күрт нашарлайды,Бұл қандай аурудың белгісі?

«Кім шебер»

Екі топқа тапсырма беріледі. Ол тапсырма ақ қағазға жеміс жидек, көкөніс, астық тұқымдас жануартекті өнімдер т.б суретін салады. Екі топ бір – бірімен салған суреттерін алмастырып қорғайды.



«Сәйкесін тап»

РР

Қырқұлақ

В12

Бери – бери

В1

Қаназдық

С

Ақшамсоқыр

А

Мешел

D

Пеллагра

Үйге тапсырма: §49 Дәрумендер және олардың маңызы

«Дәрумендердің маңызы» эссе



Денсаулық туралы мақал - мәтел

Қорытынды

Бағалау.

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет