Сабақ тақырыбы: «Электр тогының жылулық әсері. Джоуль-Ленц заңы»



бет1/5
Дата10.06.2017
өлшемі0,53 Mb.
#19036
түріСабақ
  1   2   3   4   5
Ақтөбе облысы

Хромтау ауданы

Хромтау қаласы

1. Хромтау орта мектебі



Физика және математика мұғалім

Нұрмаханова Жайнагүл Кәдірқызы

Пән:физика және астрономия ; сынып: 8

Сабақ тақырыбы: «Электр тогының жылулық әсері. Джоуль-Ленц заңы»

Сабақтың мақсаты:

  • Электр құбылыстары туралы білімдерін тереңдету;

  • Джоуль-Ленц заңын , электр тогының жылулық әрекетін түсіндіру ;

  • Өз бетінше ізденуге, өз ойын ашық айтуға,сұрақ қоя білуге, конспект жазуға дағдыландыру;

  • Сапалық есептер шығару қабілеттерін дамыту;

Күтілетін нәтиже:

  • Электр тогының жұмысын, электр тогының қуатын біледі, формулаларын қолданады.

  • Электр тогының жылулық әсерін білудің практикалық маңызын түсінеді, біледі .

  • Джоуль-Ленц заңын түсінеді,біледі және формуласын қолданып сапалық есептер шығара алады .

Сабақ типі: білім-білік, дағдыны дамыту

Әдіс-тәсілі: түсіндірмелі-демонстративті, диалог, көрнекілік

Пәнаралық байланыс: математика

Құрал-жабдықтар: компьютер и мультимедиялық құрылғы, таратпа материал, презентация

Оқушылар үшін құрал-жабдықтар: ток көзі, резистор, вольтметр, амперметр, сымдар, кілт
Сабақ жоспары

Сабақ жоспары

уақыт

ұпайлар

1. Ұйымдастыру кезеңі

5'




2. Блиц-сұрақтар

8'



3. Физикалық диктант

8'+2'

12ұ

4. Жаңа білім меңгерту

10'




5. Сергіту сәті

5'




7. Электр құрылғыларының шартты сызбасын білу?

5'+ 1'

14ұ

8. Топпен жұмыс «Кім жылдам электр ток тізбегін жинайды?»

8'+1'



9. Есептер шығару

5'+2'



10. Рефлексия – синквейн жазу

4'



11. Сабақты қорытындылау

2'




12. Үй жұмысына нұсқау беру

1'

Қорытынды: 40ұ


Сабақ барысы:

Сабақ кезеңі

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

1. Ұйымдастыру кзеңі - 5'

(жаңа сабаққа дайындық




2. Блиц – сұрақ

« Ия/жоқ»- 9' /2б


3. Физикалық диктант- 8'+2' /12б

4. Жаңа білімді меңгерту - 10'

5.Сергіту - 5'

6.Тапсырма:Электр құрылғылардың сызбасына қарай айырып, атауларын жазу

- 5'+1' / 14б


7. Топтық жұмыс «Электр тізбегін жинау»

- 8'+1' / 5б



8Есеп шығару»

- 5'+2' /5б



9. Рефлексия –Топта Синквейн жазу- 4' /2б

11. Қорытынды - 2'

12. Үй тапсырмасын орындауға нұсқау - 1'




Сыныптағы психологиялық ахуалды қалыптастыру, оқушылармен амандасу, түгендеу, топқа бөлу.

Оқушыларды  «электрондар», «протондар» және «иондар» деп топқа бөлу. Сабақ мақсатымен жоспарымен, бағалау кретийлерімен таныстыру

Мақсатқа жету үшін,алдыңғы сабақты еске түсірейік,үй жұмысын қайталайық.

Оқушылардың білімін презентация арқылы тексеремін. «Блиц - сұрақ» фронталды өткізіледі.



  1. Электр зарядының: оң және теріс екі түрі бар. (ия/жоқ)

  2. ХБЖ- да электр өрісі кернеулігінің бірлігіне 1Н/Кл алынады. (ия/жоқ)

  3. Электр өрісі тудыратын жұмыстың ығысатын зарядтың модуліне қатынасына тең шама кернеу деп аталады. (ия/жоқ)

  4. ток күшінің формуласы: (ия/жоқ)

  5. Ом заңын(ия/жоқ)

  6. Тізбектеп жалғаудың формуласы:I = I1 + I2,

  7. U = U1 = U2

(ия/жоқ)

7.Ток күшін вольтметрмен өлшейді (ия/жоқ)

8.БХЖ-де кедергі ампермен өлшенеді (ия/жоқ)

9.Өткізгіштерді тізбектей қосқанда жалпы кернеу тізбектің барлық бөліктеріндегі кернеудің қосындысына тең. (ия/жоқ)


3.Физикалық диктант жүргіземін. Оқушыларға қағазда жазылған кестелер таратамын.

Ғалым

Физикалық шама

Формула

Өлшем бірлігі



?

?

?



?

?

?

t

?

?

?

«Электр тогының жылулық әсері.Джоуль-Ленц заңы» тақырыбын жеке оқып, оқулықтан жұмыс дәптерге анықтамалары мен формулаларды жазып алады. «Өкіл» әдісін пайдаланып топтық  әңгіме арқылы талқылайды, келесі топқа өкіл баяндайды.



Топ мүшелері «басбармақ» әдісі арқылы өзара бағалайды. 



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет