Оқушыларды география туралы және оның түрлерімен таныстыра отырып, қарапайым құралдармен, тиімді әдістерді қолдана отырып жұмыс істеуге үйрету
Сабақтың мақсаттары
Оқушыларға оқытудың жаңа әдіс-тәсілдерін үйретіп, өз бетінше және топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастырып дамыту
Күтілентін нәтижесі:
Географиялық білім көздері
туралы түрлі мәліметтер алады. Топпен жұмыс жасап үйренеді.
Негізгі идеялар:
Берілген тапсырмаларды дұрыс орындай отырып және дұрыс пайдалана отырып қатесіз орындау
Сабақта қолданылатын материалдар:
Үлестірмелі материалдар
Карта
Маркер, плакаттар
Оқыту әдістері:
Топтық жұмысты сабақ барысында тиімді пайдалану
Миға шабуыл,
Ыстық олрындық
Эссе
Топтық жұмыс
Жұптық жұмыс
Шығармашылық жұмыс
Дерек көздері:
«8 сынып географиясы» тарауына берілген материалдар:
www.РефератOff.kz
www.art.kz
Тапсырмалар:
І. Үй тапсырмасын сұрау.
ІІ. Ой қозғау.
ІІІ. Мағынаны тану.
ІV. Топтық жұмыс.
V. Шығармашылық тапсырма
Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу (2 мин)
Сыныпты топқа бөлу (кескіндер арқылы)
Кезеңдері ,
Уақыты
Жұмыстың түрлері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Ұйымдастыру
5 мин
Сәлемдесу
Түгендеу
Топқа бөлу. Топқа бөлу үшін оқушыларды санатамын.
Яғни 1,2,3 3-топқа бөлінеді.
Барлық оқушыны ортаға шығарып «Шаттық шеңбер» деген топ құрғызамын.. Сәлемдесемін. Сыныптағы оқушылардың келген-келмегендерін түгелдеймін.
Топқа бөлдіремін. Қалай отыратындығын түсіндіремін.
Мұғаліммен сәлемдеседі.
Бір-біріне жылы сөздер айтады.
Сыныптың топ басшысы жоқтарды айтады.
Оқушылар шеңбер болып тұрған бойда 1,2,3 деп санап топқа сандары арқылы бөлінеді.
Үй тапсырмасы
6 мин
Миға шабуыл әдісі
Өткен тақырыбы бойынша үй тапсырмасы тек сұрақ-жауап арқылы сұралады.
1.
Сұрақтарды ауызша айтып әрқайсысына қойып отырамын.
Оқушылар сол сұрақтарға жауап береді.Крассворд жауабын тақтаға шығып жазады.
Негізгі бөлім
10 мин
Ой қозғау
Жаңа сабақтың тақырыбы айтылады. Одан кейін тақырыптқа қатысты тапсырмалар беріледі, таратылады.
Ол үшін Ыстық орындық әдісін пайдалану
Слайдты ашып балаларға көрсетемін, оларға нені байқап отырсыңдар?, күнделікті тұрмыста пайдасы бар ма? деген сияқты ой тастаймын.
Оқушыларға мәтінді беремін, қалай жұппен, топпен талқылайтындықтарын түсіндіремін. Мен тек оқушыларға бағыт беремін.
А 1 форматтағы қағазды таратамын.
Оқушылар өз ойын суреттер арқылы жеткізеді.
Оқушылар өздіктерінен мәтінді оқып, бір-бірімен талқылайды. Сұрақтар қояды.
Берілген қағазға өз ойларын жазып шығады. Тақтаға шығып қорғайды.
Мағананы ашу
10 мин
Ізденген ақыл ойынын
Пайдалану арқылы жаңа тақырыппен жұмыс жасау, рессурстар арқылы ойларын постерге түсіореді
Ортаға бірнеше тапсырма беремін. Тәжірибенің орындалуын, сапалық нәтижесін айтамын.
Оқушылар картамен тәжірибе жасайды, түсіндіреді, көзбен көреді. Постермекн айтады
Бекіту
6 мин
Қызығушылығын арттыру
Эссе жазу
Бекіту үшін оқушыларға сұрақтар беріледі.
Оқушылар өз топтары бойынша қорғап шығады.
Кері байланыс парағы
2 мин
Стикерлер таратылады.
1.Бүгін мен не үйрендім?
2.Сабақтан алған әсерім?
3.Бүгінгі көңіл-күйім?
Осы стикерлерге жауап жазатындарын айтамын.
Оқушылар өз ойларын жазып тақтаға іледі.
Бағалау
5 мин
Критерилері:
Үй тапсырмасы бойынша;
Мәтінді талдау;
Сұрақтарға жауап беруі;
Сурет салу бойынша
Оқушыларды мадақтау арқылы және ынталандыра отырып бағалаймын. Олардың топқа берген бағаларын тыңдаймын. Жалпы бағасын шығарамын.
Оқушылар алдарына берілген бағалау парағын толтырады. Тақтаға шығып топқа баға береді. Ал қасындағылардың бағаларын ауызша айтады.
Үйге тапсырма
1 мин
§
Тапсырманы үйге беремін.
Оқушылар түртіп алады.
2
География
8 сынып
Сабақ тақырыбы:
Қазақстан Республикасының физикалық-географиялық орны
Жалпы мақсат:
Оқушыларды география туралы және оның түрлерімен таныстыра отырып, қарапайым құралдармен, тиімді әдістерді қолдана отырып жұмыс істеуге үйрету
Сабақтың мақсаттары
ҚР физикалық герграфиялық орны туралы түсініктері қалыптасады , картамен жұмыс істеу арқылы білімдерін дамытады
Күтілентін нәтижесі:
Оқушылар Қазақстанның физикалық географиясы нені оқытатынын түсініп, үйренеді.
Негізгі идеялар:
Берілген тапсырмаларды дұрыс орындай отырып және дұрыс пайдалана отырып қатесіз орындау
Сабақта қолданылатын материалдар:
Үлестірмелі материалдар
Карта
Маркер, плакаттар
Оқыту әдістері:
ББҮ кестесі,
Жигсо әдісі, «Аквариум»
Эссе
Топтық жұмыс
Жұптық жұмыс
Шығармашылық жұмыс
Дерек көздері:
«8 сынып географиясы» тарауына берілген материалдар:
www.РефератOff.kzwww.art.kz
Тапсырмалар:
І. Үй тапсырмасын сұрау.
ІІ. Ой қозғау.
ІІІ. Мағынаны тану.
ІV. Топтық жұмыс.
V. Шығармашылық тапсырма
Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу (2 мин)
Сыныпты топқа бөлу (кескіндер арқылы)
Кезеңдері ,
Уақыты
Жұмыстың түрлері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Ұйымдастыру
3 мин
Сәлемдесу
Түгендеу
Топқа бөлу. Шарты: топқа бөлу үшін қызыл, жасыл, сары түсті қағаздарды оқушылар өз қалауларынша ұнағандарын алады.
Топтық ереже құру. Ереже құру үшін алдымен оқушылар сабаққа кедергі болатын нәрселерді жазып шығады. Одан кейін соларды болдырмас үшін не істелетіндіктерін айтып, тақтаға жазады.
Түрлі түсті қағаздарды алып сол бойынша топ құрып орындарына отырады.
Сабаққа кедергі келтіретіндерді болдырмау шараларын жазып шығады. Оны тақтаға шығып А1 форматтағы қағазға жазады.
Үй тапсырмасы
4 мин
Миға шабуыл
Үй тапсырмасын қайталау сұрақ-жауап арқылы жүргізу
Сұрақтар қою
1
Сұрақтарды ауызша айтып әрқайсысына қойып отырамын.
Оқушылар сол сұрақтарға жауап береді.
Негізгі бөлім
20 мин
Ой қозғау Мағананы ашу
ЖИГСО әдісі
Жаңа тақырыпты үсіне отырып мағанасына тоқталу үшін өткен тақырыпқа қатысты тапсырмалар тарату
Жұппен оқу және талқылау
Бөлінген 3 топ бойынша, яғни топтарға жеке-жеке мәтін тартылады.
Оқушыларға мәтін таратып беремін. Оны алдымен оқуға, сосын жұппен , топпен талдауға беремін. Болғаннан кейін топ ішінен 1-ші номерлі оқушылар орындарында қалатынын ал қалғандары 2,3-ші орынға барып отыратынын айтамын.
Оқушылар мәтінді оқиды, талдайды. Сосын орын ауысып басқа топтан келген оқушылар,а сол топтың қалған оқушысы түсіндіреді. Сосын қалғандары бір-біріне айтады. Түсіндіріп болғаннан кейін орындарына келіп, әрқайсысы біліп келгендерін ортаға салады. Оны топ ішінен тұрып бір-екеуі айтады.
Мұнда оқушының тыңдай білуі, бір-бірін түсіне білуі, пікірлесуі, өздігінен жеткізе білуі, еркін сөйлеуі байқалады.
Бекіту
10 мин
Қызығушылығын ояту
Автор орындығы.
Бекіту үшін мен автор орындығы әдісін пайдаландым. Ортаға орындық қойдым. Оқушылырға Қазақстанның географиялық орнын қалай карта мен тапсырмалар арқылы не ойлайтынын, не білетіндерін ой толғаныс ретінде жаздырдым.
Эссе жазады.
Ортаға шығып оқиды.
Кері байланыс парағы
3 мин
Стикерлер таратылады.
1.Бүгін мен не үйрендім?
2.Сабақтан алған әсерім?
3.Бүгінгі көңіл-күйім?
Осы стикерлерге жауап жазатындарын айтамын.
Оқушылар өз ойларын жазып тақтаға іледі.
Бағалау
5 мин
Критерилері:
1.Үй тапсырмасы бойынша
2.Өз-өздерін бағалайды
3.Топ ішіндегі белсенділігі
4.Жалпы баға
Оқушыларды мадақтау арқылы және ынталандыра отырып бағалаймын. Олардың топқа берген бағаларын тыңдаймын. Жалпы бағасын шығарамын.
Оқушылар алдарына берілген бағалау парағын толтырады. Тақтаға шығып топқа баға береді. Ал қасындағылардың бағаларын ауызша айтады.
Үйге тапсырма
1 мин
.
Тапсырманы үйге беремін.
Оқушылар түртіп алады.
3
География
8 сынып
Сабақ тақырыбы:
Ғаламшардағы уақыт өлшемі, даталардың ауысу сызығы, Қазақстан аумағындағы уақыт айырмасы
Жалпы мақсат:
Оқушыларды география туралы және оның түрлерімен таныстыра отырып, қарапайым құралдармен, тиімді әдістерді қолдана отырып жұмыс істеуге үйрету
Сабақтың мақсаттары
Ғаламшардағы уақыт өлшемдерін тапсырмалармен меңгереді және білімдерін бекітеді, оны топпен жұмыс істеуге
Күтілентін нәтижесі:
Оқушылар Қазақстан аумағындағы уақыт айырмасы туралы өз білімдерін толықтырады. Оқушылар Қазақстанның географиялық орны және шекаралас елдері туралы оқып үйренеді
Негізгі идеялар:
Берілген тапсырмаларды дұрыс орындай отырып және дұрыс пайдалана отырып қатесіз орындау
Сабақта қолданылатын материалдар:
Үлестірмелі материалдар
Карта
Маркер, плакаттар
Оқыту әдістері:
ББҮ кестесі,
Жигсо әдісі, «Аквариум»
Дебат , «Ойлан, бірік, бөліс» әдісі
Топтық жұмыс
Жұптық жұмыс
Шығармашылық жұмыс
Дерек көздері:
«8 сынып географиясы» тарауына берілген материалдар:
www.РефератOff.kz
www.art.kz
Тапсырмалар:
І. Үй тапсырмасын сұрау.
ІІ. Ой қозғау.
ІІІ. Мағынаны тану.
ІV. Топтық жұмыс.
V. Шығармашылық тапсырма
Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу (2 мин)
Сыныпты топқа бөлу (кескіндер арқылы)
Кезеңдері ,
Уақыты
Жұмыстың түрлері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Ұйымдастыру
3 мин
Сәлемдесу
Түгендеу
Топқа бөлу.
І топ – Глобус тобы
ІІ топ – Карта
ІІІ топ –Литосфера тобы
Барлық оқушыны ортаға шығарып шеңбер құрғызамын. Сәлемдесемін. Сыныптағы оқушылардың келген-келмегендерін түгелдеймін.
Топқа бөлдіремін.
Мұғаліммен сәлемдеседі.
Сыныптың топ басшысы жоқтарды айтады.
Әр оқушы айтқандары бойынша топ құрып орындарына отырады.
Үй тапсырмасы
3 мин
Өткен Қазақстан Республикасының физикалық-географиялық орны тақырыбы бойынша үй тапсырмасы тек сұрақ-жауап арқылы сұралады.
1.Қазақстанны герграфиялық орны қандай?
2 Карта арқылы қалай кескінделген?.
Сұрақтарды ауызша айтып әрқайсысына қойып отырамын.
Әрбір сұрақтың жауабын алғанда ынталандыру мақсатында мадақтап отырамын.
Оқушылар сол сұрақтарға жауап береді. Картамен жұмыс көрсетеді.
Негізгі бөлім
10 мин
Ой қозғау
Миға шабуыл әдісі бойынша слайт арқылы оқушы ойы тыңдалады.
Жаңа сабақтың тақырыбы айтылады. ОЛүшін тақырыпты меңгерту үшін ЖИГСО әдісін пайдаланамы тақырыбына байланысты мәтін таратылады.
Суреттерді балаларға көрсетемін, оларға нені байқап отырсыңдар?, күнделікті тұрмыста пайдасы бар ма? деген сияқты ой тастаймын.
Оқушыларға мәтінді беремін, қалай жұппен, топпен талқылайтындықтарын түсіндіремін.
Оқушылар өз білетіндерін жазып шығады.
Оқиды.
Жұппен, топпен талдайды.
Қорғайды.
Мағананы ашу
10 мин
Ойлан, бірік бөліс әдісі бойынша
Ғаламшардағы уақыт өлшемі, даталардың ауысу сызығы, Қазақстан аумағындағы уақыт айырмасы тақырыбына қатысты тапсырмалар беріледі, түсініктерін постерге салып жауабын постер арқылы көрсетеді
.
Тақырыпқа қатысы постерге өз түсініктерін жазады, түсіндіреді, ресурстар мен материалдар тарату
Оқушылар тапсырмалар орындайды жасайды, түсіндіреді, көзбен көреді.
Бекіту
13 мин
Топпен жұмыс: Оқушылар әр топп бойынша дебатқа түседі
Осы сабақтан не алғандарын ой толғаныс ретінде ойларын ортаға салады.
Әр оқушы сабақтан алған әсерін түсігне отырып ортаға салады. Оны ортаға шығып түсіндіреді
Кері байланыс парағы
2 мин
Стикерлер таратылады.
1.Бүгін мен не үйрендім?
2.Сабақтан алған әсерім?
3.Маған не ұнада не ұнамады?
Осы стикерлерге жауап жазатындарын айтамын.
Оқушылар өз ойларын жазып тақтаға іледі.
Бағалау
3 мин
Критерилері:
Үй тапсырмасы бойынша;
Мәтінді талдау;
Сұрақтарға жауап беруі;
Эссе жазу
Оқушыларды мадақтау арқылы және ынталандыра отырып бағалаймын. Олардың топқа берген бағаларын тыңдаймын. Жалпы бағасын шығарамын.
Оқушылар алдарына берілген бағалау парағын толтырады. Тақтаға шығып топқа баға береді. Ал қасындағылардың бағаларын ауызша айтады.
Үйге тапсырма
1 мин
Тапсырманы үйге беремін.
Оқушылар түртіп алады.
5
География
8 сынып
Сабақ тақырыбы:
Қазақ жерінің ерте кездегі географиялық зерттелуі
Жалпы мақсат:
Оқушыларды география туралы және оның түрлерімен таныстыра отырып, қарапайым құралдармен, тиімді әдістерді қолдана отырып жұмыс істеуге үйрету
Сабақтың мақсаттары
Тақырыптың негізгі мағанасын зерттеу арқылы түснік алады, оны қолданып тапсырмаларды орындауға пайдаланады
Күтілентін нәтижесі:
Оқушылар қазақстанның орта ғасырлардағы зерттеулер мен деректер туралы мәліметтер алады
Негізгі идеялар:
Берілген тапсырмаларды дұрыс орындай отырып және дұрыс пайдалана отырып қатесіз орындау
Сабақта қолданылатын материалдар:
Үлестірмелі материалдар
Карта
Маркер, плакаттар
Оқыту әдістері:
Миға шабуыл
Ішке сыртына әдісі
Ақылды арман
Автор орындығы
Топтық жұмыс
Жұптық жұмыс
Шығармашылық жұмыс
Дерек көздері:
«8 сынып географиясы» тарауына берілген материалдар:
www.РефератOff.kz
www.art.kz
Тапсырмалар:
І. Үй тапсырмасын сұрау.
ІІ. Ой қозғау.
ІІІ. Мағынаны тану.
ІV. Топтық жұмыс.
V. Шығармашылық тапсырма
Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу (2 мин)
Сыныпты топқа бөлу (кескіндер арқылы)
Кезеңдері ,
Уақыты
Жұмыстың түрлері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Ұйымдастыру
2 мин
Сәлемдесу
Түгендеу
Топқа бөлу.
І топ –
ІІ топ –
ІІІ топ -
Барлық оқушыны ортаға шығарып шеңбер құрғызамын. Сәлемдесемін. Сыныптағы оқушылардың келген-келмегендерін түгелдеймін.
Топқа бөлдіремін.
Мұғаліммен сәлемдеседі.
Сыныптың топ басшысы жоқтарды айтады.
Әр оқушы айтқандары бойынша топ құрып орындарына отырады.
Үй тапсырмасы
8 мин
Миға шабуыл
«Ішіне-сыртына» әдісі
Арнайы тапсырмалдар жұмыс жасау
Мен мұнда ғаламшардағы уақыт өлшемі, даталардың ауысу сызығы, Қазақстан аумағындағы уақыт айырмасының
аттарын жазып ортаға түрлі – түсті қағаздарды таратып беремін. Әдістің жолын түсіндіремін. Барлығы жабыстырып болғаннан кейін мен өзім тақтаға шығып дұрыстығын тексеріп айтамын.
Оқушылар берілген қағаздарды бірлесе отырып талқылап бөледі. Тақтада ілулі тұрған талдың ішіне қазақстанның географиялық орнын жабыстырады.
Негізгі бөлім
25 мин
Ой қозғау Сағананы таеыту
Мұнда жаңа тақырып өтілмейді. Тек әрбір топқа деңгейлік тапсырмалар беріледі.
Ақылды арман және
Автор орындығы әдісті пайдалану
үш топқа деңгейлік тапсырмалар, яғни картмаен жұмыс ер беремін.
Оқушылар әркім өз деңгейіне қарап тапсырмалар орындайдыы. Барлығы бір-бірін тексереді. Болғаннан кейін бір оқушы шығып тапсырманың орындалу жолын түсіндіріп береді. Ал басқа топ оқушылары олардың қатесін тексереді.
Бекіту
5 мин
Өз-өздерін тексеру
Басқа топқа дұрыс жауаптарын беремін.
Әр топ басқа қарсы топтарын тексеріп бағалайды. Қатесін айтады.
Кері байланыс парағы
2 мин
Стикерлер таратылады.
1.Бүгін мен не үйрендім?
2.Сабақтан алған әсерім?
3.Маған не ұнада не ұнамады?
Осы стикерлерге жауап жазатындарын айтамын.
Оқушылар өз ойларын жазып тақтаға іледі.
Бағалау
2 мин
Критерилері:
1.Тапсырмалардың орындалу жолы
2.Оқушының белсенділігі
3.Дұрыс түсіндіре білуі
4.Қатемен жұмыс жүргізуі
Оқушыларды мадақтау арқылы және ынталандыра отырып бағалаймын. Олардың топқа берген бағаларын тыңдаймын. Жалпы бағасын шығарамын.
Оқушылар алдарына берілген бағалау парағын толтырады. Тақтаға шығып топтыңорындаған тапсырмаларына баға береді. Ал қасындағылардың бағаларын ауызша айтады.
Үйге тапсырма
1 мин
7 сыныпта өткендерді қайталау.
Тапсырманы үйге беремін.
Оқушылар түртіп алады.
6
География
8 сынып
Сабақ тақырыбы:
Орта ғасырларда Қазақстан аумағының географиялық зерттелуі
Жалпы мақсат:
Оқушыларды география туралы және оның түрлерімен таныстыра отырып, қарапайым құралдармен, тиімді әдістерді қолдана отырып жұмыс істеуге үйрету
Сабақтың мақсаттары
Тақырыпты тапсырмалар мен ресурстар бойынша меңгереді және білімдерін бекітеді, оны топен ақылдасу арқылы пайдаланады
Күтілентін нәтижесі:
Оқушылар орта ғасырларда Қазақстан аумағының географиялық зерттеулері туралы мәліметтер алып, олардың маңызын түсінеді.
Негізгі идеялар:
Берілген тапсырмаларды дұрыс орындай отырып және дұрыс пайдалана отырып қатесіз орындау
Сабақта қолданылатын материалдар:
Үлестірмелі материалдар
Карта
Маркер, плакаттар
Оқыту әдістері:
ББҮ кестесі,
Жигсо әдісі,
Спираль
Сөздер банкісі
Кім алғыр
Топтық жұмыс
Жұптық жұмыс
Шығармашылық жұмыс
Дерек көздері:
«8 сынып географиясы» тарауына берілген материалдар:
www.РефератOff.kz
www.art.kz
Тапсырмалар:
І. Үй тапсырмасын сұрау.
ІІ. Ой қозғау.
ІІІ. Мағынаны тану.
ІV. Топтық жұмыс.
V. Шығармашылық тапсырма
Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу (2 мин)
Сыныпты топқа бөлу (кескіндер арқылы)
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
«Жүректен жүрекке» тренингі арқылы бір-біріне сыйлық беру арқылы топқа бөлінді
Оқушылардың мұндағы мақсаты бір-біріне ізге тілектермен, жақсы сөздер айтып, өз жұптарын тауып 4 топтар құралды
I.Үй тапсырмасын сұрау (4 мин) «Миға шабуыл» әдісі
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру
,Слайда үй тасырмасын қайталау ға сұрақтар жасалып, интерактивті тақтада көрсетіледі.
Мұғалім берген тапсырманы орындау Слайдта жазылған барлық қайталау сұрақтары мен тапсырмалар интерактиті тақтамен беріліп, әр топ өз білгендерін, білетіндерін сыни тұрғыдан ойлау арқылы нақты дәлелдермен жауап береді
II.Ой қозғау «Кім алғыр» әдісі
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Жаңа сабақты бастамас бұрын ой қозғау мақсатында оқушыларға сұрақ арқылы өткен тақырыпты еске түсіруге байланысты бірненше сұрақтар дайындау
Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген сұрақтарға жауап беріп, өз ой-пікірлерімен санаса білу
Топпен жұмыс жасау
«Қазақ жерінің ерте кездегі географиялық зерттелуі» туралы білімдерін тексеру (сұрақ-жауап)(4 мин)
III.Мағынаны ашу: «Орта ғасырларда Қазақстан аумағының географиялық зерттелуі » (10 мин) «ЖИГСО әдісі» пайдаланамыз
Топқа: Оңтүстік аумақтағы географиялық зерттеу
Топқа: Орпта ғасырдағы Қазақстанның географиялық аумағы туралы пікір
Топқа: Зерттеудің нәтижелері туралы
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Осы көрстелген жаңа тақырыпты оқушыларға қысқаша түсіндіру мақсатында осы көрсетілген әдіс бойынша жаңа материалдарға байланысты ресурстар беру, өз бетерінше дайындық жасату
Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту
Әдіс бойынша жаңа тақырыпты меңгереді және өз пікірлерін ортаға салады., бір-біріне түсіндіреді
IV.Топпен жұмыс «Спираль» әдісі, «Сөздер банкісі» ойыны,
(12 мин)
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Топтарға жаңа тақырып бойынша және өткен сабақты толық меңгерту мақсатында тапсырмалар беріледі.Сұрақтар мен қосымша тапсырмалар жаңа мтақырып бойынша, сабақты қалай түсінгендігін тексеру және жұмыс істеу
Берілген тапсырманы уақытылы орындау, топпен тапсырмаларды талқылау, әр топтан оқушыортаға шығып өз ойын және пікірін бүгінгі тақырып бойынша жеткізу, талдау және бағалау, тапсырмаларды орынату
Берілген сұрақтар арқылы топтар бір-біріне сұрақ қою арқылы диалогке түседі.
V.Сергіту сәті: «Қара жорға» (1 мин)
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Сергіту сәтін ұйымдастыру қадағалау
Берілген тапсырманы орындау
VI.Шығармашылық тапсырма
«Жаңа тақырыпты біз былай түсінеміз» (кітап,картам н жұмыс, талдау, бағалау) (5 мин)
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Мұғалім жаңа тақырыпқа байланысты тапсырма қағаздарын таратады
Оқушылардың мақсаты берілген сұраққа өз ойларын қағазға жазып береді
VII.Қорытындылау:
(сұрақ-жауап) (4 мин)
Жаңа сабақ бойынша сұрақтар:
1.Зерттеу нәтижелерін ата?
2.Аумақтар қозғалысы туралы не айтамыз?
Бұл сабақты мен қалай түсіндім?
Тапсырмаларды орындауда қиындықтар болды ма?
Өздігінен білім алудың әдістері қандай?
Білімді өмірлік тәжірибеде қолдану деген не?
Алған білімнің не үшін қажет деп ойлайсыңдар?
VIII.Рефлексия:
Оқушылар бүгінгі сабаққа деген ойынын стикерге жазып, тақтаға іледі (2 мин)
IX.Бағалау:
Өзін-өзі бағалау (2 мин)
Бағдаршам, смайликтер
X.Үй тапсырмасы:
Оқулық бойынша тапсырма
Күні: Сыныбы: 8 7 сабақ
Пәні: География
Сабақтың аты
ХҮІ – ХІХ ғасырларда Қазақстан аумағының географиялық зерттелуі
Сілтеме
Жоспар
Жалпы мақсаты
Тақырып арқылы қалыптасқан түсніктерін қолданып тапсырмаларды картамен жұмыс жасауға үйренеді
Күтілетін нәтиже
Оқушылар жаңа дәуірлердегі зерттеулер туралы оқып үйреніп, мәліметтер алады.
Оқушылар ХҮІ-ХІХ ғасырларда Қазақстан аумағының географиялық зерттеулері туралы мәліметтер алып, олардың маңызын түсінеді.
Негізгі идеялар
Берілген тапсырмаларды дұрыс орындай отырып , қатесізжұмыс істеуге дағдыландыру
Тапсырмалар
Топтық жұмыс «Жигсо»
Тапсырмалар
Жұптық жұмыс «Пилот - Штурман»
Тапсырмалар
Жеке жұмыс «тест тапсырмасын орындау»
Сабақ бойынша мұғалімнің жазбалары: (мұғалім және оқушы немен айналысады)
І.Ұйымдастыру (2 минут)
Сәлемдесу
Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу
Түгелдеу
1.2. Топқа бөлу (Мозайка арқылы 3 топқа бөлінеді)
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау (5 минут) « Миға шабуыл» Өткен тақырыпты еске түсіріп шолу жасау
Ой қозғау
ІІІ. Талқылау үшін сұрақтар беріледі (2 минут)
Орта ғасырда Қазақстанның аумағын кім зерттеді?
Аумақтардың зерттелу әреккеттері?
Картада орналасулары қалай?
Мағанананы ашу
ІҮ. Топтық жұмыс «Жигсо 1» (15 минут)
Сіздің тобыңызда 4 рөлді: лидер, баяндамашы, хатшы, уақыт сақшысы және бақылаушыларды анықтаңыз. Жұмыс төмендегідей жоспармен жүреді:
Берілген мәтінді оқып, топпен бірлесе отырып, талқылайды және әр топтың бақылаушысы жасаған жұмыстарға сәйкес бақылау парағын жүргізеді.
Бақылаушының бағалау парағы
№
Бағалау өлшемдері
Көш
басшы
Хатшы
Баяндамашы
Уақыт сақшысы
1
Тақырыптың ашылуына үлес қосу
2
Міндетін атқару
3
Топтық жұмысқа атсалысуы
Әр оқушы өзіне жүктелген рөлдің міндеттерін атқарады.
Топ пікірлерін тыңдау.
Ү. Жұптық жұмыс «Пилот - Штурман» (5 минут)
(Штурман – басқарушы, пилот – орындаушы)
Берілген сөздерге шағын эссе жазады
Қазақстан аумағы
Географиялық зерттеу
Аумақтың зерртелуі
Жұптың пікірлерін тыңдау,барлық айтылған ой-пікірлерді бағалаудың мақсатына сәйкестендіру
V. сергіту сәті (3 минут) (видео)
VІ. Жеке жұмыс «тест жұмысын орындау» (10 минут)
1. .
Жасаған жұмыстарын 2 жұлдыз, 1 ұсыныспен бағалау.
ҮІ. Кері байланыс (не үйрендім, не қиын болды, сұрақ.) (3 минут)
Кейінгі тапсырмалар
Күнделікті өмірде тапсырмаға байланысты шағын эссе жазу.