Сабақ тақырыбы Жай бөлшектерді салыстыру; Осы сабақта күтілетін нәтижелер



бет1/4
Дата01.02.2018
өлшемі0,54 Mb.
#37380
түріСабақ
  1   2   3   4


Астрахан №1 орта мектебі


Күні:16.11.17

Мұғалімнің аты-жөні: Айтмагамбетова Маржан Жаксылыковна

Сынып: 5

Қатысқан оқушылар саны:


Қатыспаған оқушылар саны:

Сабақ тақырыбы

Жай бөлшектерді салыстыру;

Осы сабақта күтілетін нәтижелер


Жай бөлшектерді салыстыру ережелерін біледі, қолдана алады

Оқу бағдарламасына сілтеме

5.1.2.16

жай бөлшектерді, аралас сандарды салыстыру;



Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: - жай бөлшектерді салыстыра алады;.

Көптеген оқушылар: жай бөлшектерді салыстыру ережелерін қолданып есептер шығарады.

Кейбір оқушылар: жай бөлшектерді салыстыру ережелерін басқаларға түсіндіре алады.


Бағалау критерийлері




Дағдылар

Бағалау критерийлері

Білу және түсіну

Жай бөлшектерді салыстыра алады

Білімін қолдану


Мәтінді есептерде жай бөлшектерді салыстыру ережелерін қолданады



Тілдік мақсаттар


Оқушылар:

- бөлшектерді салыстыруды түсіндіреді;



Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

- алымдары бірдей екі бөлшектің қайсысының ..., үлкен (кіші) болса, ... ;

- алымдары әртүрлі және бөлімдері әртүрлі бөлшектерді салыстыру үшін ... керек;

- бөлімдері бірдей екі бөлшектің ... сол бөлшек үлкен болады;



Құндылықтарды дарыту



- өмір бойы білім алуға бейімделеді;

-Дұрыс шешім қабылдау үшін, қоғамдық өмірге қатысу үшін шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау қабілетін қалыптастыру;



Пәнаралық байланыс

Информатика, жаратылыстану

АКТ қолдану дағдылары

Презентация

Алдыңғы білім

Дұрыс және бұрыс жай бөлшектер

Аралас сандар

Жай бөлшектерді ортақ бөлімге келтіру


Сабақ түрі

Жаңа сабақ

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған іс-шаралар

Дереккөздер

Басы

2 мин


5 мин

Ортасы

10 минут


10 мин

7 мин


5 мин

I. Ұйымдастыру кезеңі.

Амандасу. Психологиялық ахуал орнату: Оқушылар шеңберге тұрып, үш тілде амандасады: Қызыл алақан суретін көтергенде – қазақша, сары- орысша, жасыл түсті- ағылшын тілінде.

Қобдишадан Қызыл, сары және жасыл түсті қағаз төртбұрыштарды алып, түсіне қарай шағын топтарға бірігеді

Топ атаулары: Дұрыс бөлшек, Бұрыс бөлшек, Аралас сан.

Оқушыларға бағалау парағы ұсынылады. Бағалау парағында сабақта орындалатын тапсырмалардың бәрі жазылған. Әрбір жұмыстын түрі аяқталғанда оқушылар өзін өзі бағалап ұпай қойып отырады.



«Миға шабуыл» сабақ тақырыбына байланысты оқушылардың қызығушылығын туғызу. Сабақтың тақырыбын мақсатын айқындауға ынталандырамын.

Слайдқа шығарылған бөлшектерді оқиды, түрін анықтайды, алымы мен бөлімін атайды.



Мұғалім: Жай бөлшектермен нені істеуді сендер білесіңдер?

Жауабы: Оқуды, жазуды, қысқартуды, ортақ бөлімге келтіруді, бұрыс бөлшекті аралас санға ауыстыруды.

Сұрақ: Жай бөлшектерді Салыстыруды білемізбе?

Сабақтың мақсатын айқындау

II. Жаңа сабақ. Жай бөлшектерді салыстыру ережелерін тұжырымдау үшін оқушыларға әрбір шағын топқа сурет бойынша тапсырма беріледі.

Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс. Жаңа білімді бұған дейінгі біліммен байланыстырады. Түсінігімізді жетілдіруге жол ашады. Берілген тапсырма бойынша әрбір оқушы жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытып, жұп болып пікірлерімен бөліседі, бұл бүкіл топтық талқылауға ұласады.


1-топқа:


































2-топқа:

3-топқа



Топтық жұмыс барысында тапсырманы жан жақты талдап, ақылдасып жай бөлшектерді салыстыру ережелерін тұжырымдап шығарады.


Жай бөлшектерді салыстыру ережесі :

1) бөлімдері бірдей жай бөлшектердің қайсысының алымы кіші болса, сол жай бөлшек кіші, ал қайсысының алымы үлкен болса, сол жай бөлшек үлкен болады.
және ; олай болса

2) Алымдары бірдей екі бөлшектің қайсысының бөлімі кіші (үлкен) болса, сол бөлшек үлкен (кіші) болады.

және ; олай болса

3) Бөлімдері әртүрлі жай бөлшектерді салыстыру үшін, оларды ортақ бөлімге келтіріп, бөлімдері бірдей бөлшектерді салыстыру ережесін қолданамыз.

және ; ЕКОЕ (3; 6) = 6 олай болса

және ; олай болса

« Бас Бармақ» әдісі арқылы бағалау




Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет