Сабақ тақырыбы: Жануарлардағы қанайналым мүшелері: буылтық құрттар, ұлулар,буынаяқтылар және омыртқалылар



бет1/2
Дата10.06.2017
өлшемі330,78 Kb.
#18498
түріСабақ
  1   2
Сабақ жоспары

Күні:28.04.2017.

М.Дулатов атындағы №136 мектеп-гимназия

Мұғалімнің аты-жөні: Кереева Гулбаршын Халиковна

Сынып: 7 «А »

Қатысқандар: 23 Қатыспағандар: жоқ

Сабақ тақырыбы:

Жануарлардағы қанайналым мүшелері: буылтық құрттар, ұлулар,буынаяқтылар

және омыртқалылар.



Сабаққа негізделген оқу мақсаты

7.1.3.6. Жануарларда заттар тасымалына қатысатын мүшелерді танып білу.


Сабақ мақсаты

Буылтық құрттар, ұлулар,буынаяқтылар және омыртқалы жануарлардағы заттар тасымалына қатысатын қанайналым мүшелері туралы білімді меңгеру.

Бағалау критерийлері


1. Жануарларда заттар тасымалына қатысатын мүшелердің құрылысын анықтайды.

2. Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың қанайналым жүйесінің мүшелерін салыстырады.

3.Ағзалардың қанайналым мүшелерінің айырмашылығын айыра алады.


Тілдік мақсат

Нақты тақырыпқа арналған сөздік қор мен терминология: Оқушылар сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктерді (терминдерді, жаға сөздерді, кәсіби сөздерді т.с.с.) қолданады. Ашық және тұйық қанайналым шеңбері. Артерия, вена, капилляр, донор. Қанайналымның екі шеңберлері.

Құндылықтар

Салауатты өмір салты, «Қызыл крест» қоғамы, «Мейірімділік» қоры туралы әңгімелеу. Қан беру—донор туралы мағлұмат.

Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану, физика , химия.

Ресурс

Презентация, смайликтер, суреттер.

Сабақ барысы

Уақыты

Сабақтың басы

5 мин

Психологиялық ахуал

«Шаттық шеңбері» әдісі бойынша ойсергек ұйымдастыру.

Оқушылар алдымен өзіне іштей тілек тілеп, сол тілеген тілегін досына айтады. Көңіл-күйлерін анықтап алу



3 мин


Топқа бөлу

Мозайка әдісі арқылы топқа бөлемін, топ ережелерін басшылыққа алып, топтық жұмыс жасайтындарын айтамын.Құралған суреттерден шұбалшаң ұлу, құрбақа, кептер суреттері құрастырып шығады.



Топтар:

1 топ:шұбалшаң,

2 топ:ұлу,

3 топ:құрбақа,

4 топ:кептер .

2 мин

Сабақтың ортасы

30 мин

Алдыңғы оқу: тақырыптқа қатысты қандай сөздер білетіні тексеріледі.Тамыр арқылы,сабақ арқылы тасымалдану қалай жүзеге асатындығы туралы, флоэма, ксилема, сүрек, камбий,өзек қызметін естеріне түсіру .

Үй тапсырмасын пысықтау.

«Сәйкестендіру кестесімен» жұмыс жасатамын.



Дескриптор

* Тасымалданатын заттарға мысал келтіреді;

* Тамыр мен сабақтың құрылысын және қызметін анықтайды;

* Суреттен тінмен сүректі көрсетеді;

* Қабықтың құрылысы мен қызметін жазады;

* Камбийдің құрылысы мен қызметін жазады;

* Су және минералды заттардың сабақ пен тамыр арқылы тасымалдану үдерісін айтып береді.

5 мин



Ұжымдық жұмыс: «Қазына іздеу жолында» , қызығушылығын ояту үшін.

Сабақ тақырыбына қатысты ақпаратты жасырамыз.Оқушылар жасырылған ақпаратты табуы керек.Күрделілік деңгейін анықтауы үшін,тақырыпқа қатысы жоқ ақпарат қосып,оқушылардан оларға қажетті және қажетсіз ақпаратты ажырату сұралады. Осы жауаптарға сәйкес сауалдарға жауап ала отырып, сабақтың мақсатымен таныстыру. (Тау –тасқа жазылған сөздер бойынша, жазуларды жинап, жолдармен жүре отырып,шың басындағы барысқа жетеді,барыстың қанайналымы бейнеленген)



Дескриптор:

-Тақырып неге байланысты екенін анықтайды.

-Сабақтың мақсатымен танысады.


5 мин

1)Оқулық бойынша жұмыс

Топтық жұмыс

1 топ: Буылттық құрттар, ұлулардың қанайналым мүшелерін анықтайды.

2 топ: Буынаяқтылардың қанайналым мүшелерін анықтайды .

3 топ:Қосмекенділер класына жататын жануарлардың қанайналым мүшелерін анықтайды.



4 топ: Сүтқоректілер тобына жататын жануарлардың қанайналым мүшелері анықтайды.



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет