Сабақ тақырыбы Логарифмдік теңдеулер және олардың жүйелері



Дата21.01.2022
өлшемі131,42 Kb.
#112684
түріСабақ
Байланысты:
ҚМЖ Логарифмдік теңдеулер және олардың жүйелері.
ҚМЖ Комплекс санның анықтамасы, ҚМЖ Логарифмдік функция, оның қасиеттері және графигіне есептер шығару, 1320817634, 00066b08-321e02a8, 267404109, Арнайы жалпы білім беретін оқу бағдарламалары бойынша оқыту үшін мүмкіндіктері шектеулі балалардың құжаттарын қабылдау және арнайы білім беру ұйымдарына қабылдау, сынып жетекші портфолио, 956149dc7600a2e1f7da7af645b1fc28 1, 1055101b932fe2a3265cf87df0d0cc29 1


Тобы:













Күні:












Д. Қонаев атындағы аграрлық техникалық колледж директорының оқу жүмысы жөніндегі орынбасары:

_________ Э. Сидиков

«___» _____ 2021ж

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі

Көрсеткіштік және логарифмдік функциялар

Оқытушының аты-жөні: Абубакирова Х. А.

Қатысқандар саны

Қатыспағандар саны

Сабақ тақырыбы

Логарифмдік теңдеулер және олардың жүйелері.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

Оқушыға логарифмдік теңдеулер және олардың жүйелері туралы мағлұмат беру. Тақырып бойынша оқушылардың білімдерін жүйелеу, жалпылау және тексеруді іске асыру. Оқушының ойын жеткізу білуін және ой өрісін дамыту.

Оқушыны ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, дәлдікке, өзін-өзі бағалай білуге тәрбиелеу.



Сабақтың мақсаты

Білімділік:  Логарифм ұғымы мен қасиеттерін қайталау, логарифмдік теңдеу және оларды шешу әдістері бойынша білім-білік дағдыларын қалыптастырып, білімдерін нақтылау.
Дамытушылық:  Логарифмдік теңдеуді шешу арқылы пәнге деген қызығушылықтарын ояту, логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Бағалау критерийі

Логарифмдік теңдеулерді оңай шеше алады..

Есеп шығаруда формулаларды қолдану.



Тілдік мақсат

Математикалық тілде айта алады: Логарифмдің формулаларын және қасиеттерін қолдана алады.

Құндылықтарға баулу

Оқушыларды бір-бірін сыйлауға, құрметтеуге, тыңдай білуге тәрбиелеп, көсбашылыққа ұмтылдыру.

Пәнаралық байланыс

Геометриялық есептерде логарифмнің формулаларын қолдана алады.

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Логарифмдік функция, оның қасиеттері және графигі. Сан логарифмі және оның қасиеттері. Көрсеткіштік теңсіздіктер.

Сабақ барысы

Жоспарланған кезеңдер

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар



Сабақ басы

10 мин

Ұйымдастыру

Оқушылар мен мұғалімнің сәлемдесуі; оқушыларды түгендеу; оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру (жұмыс орны, отырыстары, сыртқы түрлері); оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Сыныпты аралап таңдап бірнеше оқушының үй жұмысын тексеремін.

Балалар, бүгінгі сабақтың мақсаты логарифмнің және логарифмдік функцияның қасиеттері бойынша алған білімді бекіте отырып, логарифмдік теңдеулер және олардың жүйелерін шешіп үйрену.







Сабақ ортасы

25 мин

Сабақ соңы

10 мин


Жаңа сабақты түсіндіру

Анықтама. Айнымалысы логарифм белгісінің ішінде болатын теңдеуді логарифмдік теңдеу деп атайды.

Қарапайым логарифмдік теңдеудің түрі:



loga x = b.

(1)

Мұндағы, a және b – берілген сандар, ал x – тәуелсіз шама.

Егер a > 0, және a ≠ 1 болса, онда мұндай теңдеудің



x = ab

түріндегі бір ғана түбірі болады.

Логарифмдік теңдеуді шешудің тәсілдерін қарастырайық.

1. Логарифмнің анықтамасын қолдану арқылы шығарылатын теңдеулер.


  1. теңдеуін шешейік.

Шешуі: логарифмнің анықтамасы бойынша , онда x=2

Табылған айнымалаының мәнін теңдеуге қойып тексереміз:



Демек, x=2 мәні теңдеуді қанағаттандырады.

Жауабы:2

Логарифмдік функцияның анықталу облысы оң нақты сандар жиыны екені белгілі. Сондықтан логарифмдік теңдеулерді шығару кезінде алдымен айнымалының мүмкін болатын мәндер жиынын анықтайды. Одан кейін берілген теңдеу шығарылып, табылған айнымалы мәндерінің мүмкін мәндер жиынына тиісті болатыны тексеріледі.



2. Жаңа айнымалы енгізу тәсілі.

3-мысал. теңдеуін шешейік.

Шешуі. өрнегін y арқылы өрнектейік. Сонда берілген теңдеудің орнына теңдеуін аламыз, теңдеудің түбірлері

Енді айнымалысының мәндерін анықтаймыз:



Айнымалының екі мәні де берілген теңдеуді қанағаттандырады.

Жауабы:4; .

2. Потенциалдауды қолдану үшін логарифмдік теңдеуді түріне келтіру.

2-мысал. теңдеуін шешейік.

Шешуі. х айнымалысының мүмкін болатын мәндер жиынын табамыз.ол үшін келесі жүйені құрамыз:

немесе

х айнымалысының мүмкін мәндер жиыны (5;+∞) аралығы болады.

Берілген теңдеуді түрлендіріп, теңдеуін аламыз. Потенциалдау арқылы немесе теңдеуіне келеміз. Мұнан және . Енді шыққан мәндердің (5;+∞) аралығына тиісті болатынын тексеріп, логарифмдік теңдеудің түбірі екенін анықтаймыз.

Жауабы:6.


4. Мүшелеп логарифмдеу тәсілі.

4-мысал. теңдеуін шешейік.

Шешуі. Берілген теңдеуді былай жазайық: немесе

Шыққан теңдеуді негізін 2-ге тең етіп логарифмдейік:







Демек, 1) осыдан

2) осыдан

Тексеру: 1) немесе 8=8.

2) немесе 8=8.

Жауабы:8;

Практикада негіздері әр түрлі логарифмдерден тұратын логарифмдік теңдеулер кездеседі. Мұндай жағдайда жаңа негізге көшу формуласы қолданылады.

5-мысал. теңдеуін шешейік.

Шешуі. x айнымалысының мүмкін болатын мәндер жиыны (0;1)ᴗ(1;+∞) аралығы екені бірден байқалады. Жаңа негізге көшу формуласын қолданып, өрнегін негізі 2 болатын логарифмге алмастырамыз: Сонда берілген теңдеу мына түрге келеді: немесе . Демек, немесе мұнан x=2; болғандықтан, 2 саны теңдеудің түбірі болады.

Жауабы: 2.

Егер айнымалы дәреженің көрсеткішінде де, логарифм белгісінің ішінде де болса, мұндай теңдеуді көрсеткіштік логарифмдік теңдеу деп атайды.

Көрсеткіштік логарифмдік теңдеуді шешу үшін теңдеудің екі жағын логарифмдеу тәсілі арқылы логарифмдік теңдеуге келтіріледі.

6-мысал. теңдеуін шешейік.

Шешуі. теңдеуді түрінде жазамыз. тепе-теңдігін қолданып,келесі теңдеуді аламыз: , осыдан .

3 негізі бойынша теңдеудің екі жағын логарифмдейміз. Сонда бұдан және немесе және .

Тексеру:1)

2)

Жауабы:

Анықтама. Құрамында логарифмдік теңдеулері бар теңдеулер жүйесін логарифмдік теңдеулер жүйесі деп атайды.



Үйге тапсырма

1. 2.




Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?


Бағалау – сіз оқушылардың материялды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Үлгерімі төмен оқушыларға деңгейлік тапсырмалар, сұрақтар беру арқылы оларды сабаққа қатыстыру.

Қабілеті жоғары оқушыларға жоғары дәрежелі сұрақтар, деңгейлік тапсырмалар, қосымша есептер беру арқылы қабілетін дамыту.

Оқушылардың ой-пікірлерін тыңдау, қарым-қатынас мәдениеттілігін ұстануларына түрткі болу....





Геометрия пәніндегі кейбір терминдерін алгебрамен байланыстыра отырып пайдалану.

Электронды оқулықты пайдаланып, оқушылардың визуалды қабылдауын дамыту.





Рефлекcия

Сабақ оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
















Қорытынды бағамдау:

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? _______________________________________

___________________________________________________________________________________________

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды?

________________________________________________________

___________________________________________________________________________________________

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

_______________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________________


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет