|
Сабақ тақырыбы Ма,ме,ба,бе,па,пе шылаулары Сабақ мақсаты
|
Дата | 04.10.2020 | өлшемі | 31,95 Kb. | | #63994 | түрі | Сабақ |
|
Сыныбы
|
4-сынып
|
Пәні
|
Қазақ тілі
|
Сабақ тақырыбы
|
Ма,ме,ба,бе,па,пе шылаулары
|
Сабақ мақсаты
|
Ма,ме,ба,бе,па,пе шылауларының өздері қатысты сөзге сұраулық мағына үстейтіндігі туралы түсінік беру,жазылу емлесін меңгерту.
|
Күтілетін нәтиже
|
Ма,ме,ба,бе,па,пе шылауларының өздері қатысты сөзге сұраулық мағына үстейтіндігі туралы түсінеді,жазылу емлесін меңгереді.
|
Әдіс-тәсілдер
|
Топтастыру,ойқозғау,топпен жұмыс,жеке жұмыс,жұптық жұмыс.
|
Құрал-жабдықтар мен көрнекіліктер
|
Интербелсенді тақта,слайдтар,суреттер.
|
Барысы
|
Сабақ кезеңдері
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Кіріспе бөлім
|
Психологиялық дайындық
-Бүгінгі сабақты ерекше «ия,жоқ» бағасы бойынша сіздердің сабаққа ынталарыңызды байқағым келеді.
-Сіздер ізденгішсіздер ме?
-Сіздер жалқаусыздар ма?
-Сіздер ойшылсыздар ма?
-Сіздер тапқырсыздар ма?
-Сіздер алғырсыздар ма?
-Сіздер әдептісіздер ме?
-Ендеше менің ізденгіш, ойшыл, тапқыр, алғыр, әдепті, ұйымшыл достарым қазақ тілі сабағын бастаймыз.
|
Оқушылар сұрақтарға «ия» немесе «жоқ» деп жауап берп отырады.
Ойшыл, тапқыр, алғыр,әдепті тобына бөлінеді.
|
Тұсаукесер
|
«Шылау» ұғымын топтастыру
|
сұраққа жауап жеке тұрып сөйлем
бермейді мүшесі болмайды
өз алдына ш сөзден
толық ы бөлек
мағынасы жоқ л жазылады
а
сөз бен сөзді у бірыңғай
байланыстырады сөздермен
қайталанып
өзі тіркескен келсе үтір
сөзге күшейту қойылады
анықтау мағыналарын
үстейді
|
Негізгі бөлім
|
Ой қозғау.Жаңа сабаққа дайындық «Жасырынған сөздер» ойынын ойнату.
1.Құс қанатсыз бола ...? (ма)
2.Сен ертең келесің ...? (бе)
3.Жазда Астанаға барасың ...?(ба)
4.Ол өз орнына отырып ...? (па)
-Қалай ойлайсыздар бұл сөздер сөйлемде қандай қызмет атқарып тұр?
|
Оқушылар көп нүкте орнына тиісті сөздерді қойып айтады.
-Бұл сөйлемдегі ма, па, ба,бе шылаулар.Олар сұраулық мағынада қолданылып тұр.
|
Жаңа сабақ
|
1-тапсырма. Топтық жұмыс. Жұмбақты оқып шешуін тап. Шылауларды тауып,қандай мағынада жұмсалып тұрғанын байқа.
Өңім бе,бұл түсім бе,
Адамы көп ішінде.
Бір ғажайып жәшік тұр,
Барлық сырды шашып тұр.
2-тапсырма.Жеке жұмыс.20-ж Сөйлемдерді көшіріп жазу. Шылауларды тауып,қандай мағынада жұмсалып тұрғанын түсіндіру.
3-тапсырма.1,2-топтар 21-жаттығу. Жаңылтпашты оқып, жатқа айту.Шылауларды табу.
3,4-топтар 23-жаттығу. Бағанның екі жағындағы сөздерді салыстыру. Айырмашылығын түсіндіру.
|
Оқушылар шешуін тауып, шылаулардың өзіне қатысты сөздерге сұраулық мағына беріп тұрғанын айтады. Ереже тұжырымдайды.
Жаттығуды жазып,шылауларды сызып,қандай мағынада жұмсалғанын түсіндіреді.
|
Сергіту сәті
|
«Қимылмен түсіндір» ойынын ойнату.
|
Ортаға бір оқушы шығып,оған сурет беріледі, суретті өзі көрмей төбесіне ұстап тұрады.Басқа балалар оны қимылмен түсіндіргенде не екенін табу керек.
|
Рефлексия
|
4-тапсырма.Ребусты шешу. Шешуіндегі сөзге ішінде шылауы бар әңгіме құрау.
|
Ребус шешуі достық сөзі екенін тауып,әңгіме құрайды.
|
Үйге тапсырма
|
22-жаттығу.
|
|
Бағалау
|
Өзін-өзі,жұптық,топтық бағалаулар
|
Оқушылар өздерін, жұптарын, топтарын бағалайды.
|
Маңғыстау облысы, Бейнеу ауданы
Абай атындағы орта мектебінің бастауыш
сынып мұғалімі Жұмаханова А.А.
Достарыңызбен бөлісу: |
|
|