Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
|
9.2А ДИНАМИКА НЕГІЗДЕРІ
|
|
Қостанай қ., ФМБ НЗМ
|
Күні:
|
2 тоқсан
|
Мұғалімнің аты-жөні:Тұрғынбай Алина
|
|
Сынып:
|
10
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы:
|
«Ньютонның екінші заңы»
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
10.2.7 Ньютонның екінші заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану
|
Сабақ мақсаты
|
Барлық оқушылар:
|
Есептер шығаруда Ньютонның бірінші және екінші заңын қолдану
|
Оқушылардың көбісі:
|
Бірқалыпты және үдемелі қозғалған денелерге әсер ететін күшті сипаттау
|
Кейбір оқушылар:
|
Векторларды қосу қасиеттерін есептер шығруда қолдану
|
Бағалау критерийлері
|
Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер
Қозғалыс түрін ажырата алады;
Қозғалыстағы денеге әрекет ететін күшті түсінеді, сипаттай алады;
Ньютонның бірінші заңын есептер шығаруда қолданады;
Ньтонның екінші заңын есептер шығаруда қолданады;
Математикалық есептеулерді дұрыс жүргізеді, формуланы түрлендіре алады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге тән лексика мен терминология:
Қазақша
|
Руский
|
English
|
Күш
|
Сила
|
Force
|
Масса
|
Масса
|
Mass
|
Инерттілік
|
Инерность
|
Inertia
|
Үдеу
|
Ускорение
|
Acceleration
|
Пропорционалдық
|
Пропорциональность
|
Proportionality
|
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
Үдеу ……………. тәуелді
Инерттілік …………….көртеседі
Ускорение зависит от …………….
Инерность показывает ……………
Acceleration depends on …………….
Inertia shows ……………
|
Құндылықтарды дарыту
|
Өзін-өзі реттеу және бақылау дағдыларын дамыту
|
Пәнаралық байланыстар
|
Математика
|
Бастапқы білім
|
Механикадағы күштер, Ньтонның бірінші және екінші заңы
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
2 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, қатыспағандарды белгілеу; Оқушыларға оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерін таныстыру.
|
Презентация
|
7 мин
|
Үй тапсырмасын тексеру: “True or False”
Дене массасы – кез келген дененің ауырлық қасиетін сипаттайды
Өзара әрекеттесетін денелердің массалары мен жылдамдықтары бір-біріне тура пропорционал өзгереді;
Дене түсірілетін теңәрекетті күш нөлге тең болса, ол тыныштық күйде болады
Дене бірқалыпты қозғалыс кезінде теңәректті күші нөлге тең болмайды.
Дененің үдемелі қозғалысы кезіндегі алатын үдеуі оның теңәрекетті күшіне тура, ал дененің массасына кері пропорционал болады
Берілген графикте бірінші дененің массасы екінші дененің массасынан артық:
|
|
12 мин
10 мин
5 мин
|
Есептер шығару
Дескрипторлары:
Шартын жазып, шамаларды ХБЖ көрсетеді;
Ньютонның бірінші заңын қолданады;
Ньютонның екінші заңын қолданады;
Белгісіз физикалық шаманы өрнектейді;
Математикалық есептеулер жүргізеді;
Жауабын көрсетеді.
Массалары 400 г және 600 г екі дене бір-біріне қарама-қарсы қозғала отырып, соқтығысқаннан кейін тоқтады. Егер бірінші дене соқтығысқанға дейін 3 м/с жылдамдықпен қозғалса, екінші дененің жылдамдығы қандай болған тең?
Массалары 2 кг және 4 кг екі дене берілген. Оларға бірдей күш түсірілген. Денелердің қайсысы тезірек үлкен жылдамдыққа ие болады? Неліктен?
Тарту күші 15 кН болатын трактор прицепке 0,5 м/с2 үдеу береді. Егер трактор 60 кН тарту күшіне ие болса, онда ол осы прицепке қандай үдеу береді?
Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары (10 мин);
ҚБ бойынша кері байланыс
|
Презентация
Есептер
|
4 мин
|
қорытындылау
Рефлексия «екі жұлдыз, бір тілек»
|
|
Үй жұмысы
|
Есептер шығару
|
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жос-парлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың мате-риалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіп-сіздік техникасының сақталуы
|
Барлық оқушылар:
|
Тақырыптың меңгерілуі сабақтың барлық кезеңдерінде бақыланып отырады. Оқушылардың жеке және жұптық жұмыс жасау бақыланады
|
Бұл сабақта қауіпсіздік техника ережелерімен танысады
|
Сабақ бойынша реф-лексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсат-тары дұрыс қойылған ба?
Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыт-тық кезеңдері сақ-талды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|