Сабақ тақырыбы Ондық бөлшектерді бөлу



Дата20.02.2022
өлшемі43,61 Kb.
#132586
түріСабақ

Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспарлаудың тарауы:
5.3В Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 5

Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:




Сабақ тақырыбы

Ондық бөлшектерді бөлу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.2.30 Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлу

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлудің анықтамасын біледі;
Оқушылардың басым бөлігі: Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлудің ережесін пайдаланып, есептер шығара алады;
Кейбір оқушылар: Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлу тақырыбы бойынша есептер құрастырып, оларды шығара алады;

Бағалау критерийлері

Білу:Ондық бөлшектерді натурал сандарға бөлуді біледі;
Түсіну:Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлудің ережесін түсінеді;
Қолдану:Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлу бойынша амалдар қолдана алады;

Тілдік мақсаттар



Оқушылар:
Ондық бөлшектерді ондық бөлшекке бөлу ережесін білу;
Бөлшектерге амалдар қолдануды есеп шығару барысында пайдалана алу;
Негізгі сөздер мен тіркестер: көбейту, бөлу, қосу, азайту, ондық бөлшектерге амалдар қолдану.

Құндылықтарға баулу

Ұйымшылдыққа, кішіпейілділікке, бауырмашылыққа,ойын ашық айтуға,сабаққа деген қызығушылықтар оятуға,тапқырлыққа,жылдамдыққа баулу;

Пәнаралық байланыстар

Физика, география

Алдыңғы білім

Ондық бөлшектерді көбейту, ондық бөлшектерді қосу және азайту

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет



Ресурстар

Сабақтың басы

Оқушылармен амандасу. Түгендеу. Назарларын сабаққа аудару.
«Шеңбер» әдісі арқылы психологиялық ахуалды туғызу. (Оқушыларды шаттық шеңберіне шақыру.Бір біріне жақсы тілек айту)
Оқушыларды топқа бөлу (Түрлі фигуралардың қиындыларын алу арқылы топқа бөлу)
Топтастыру:
1-топ:«Ондық бөлшектер»
2-топ:«Ондық бөлшектерді көбейту»
3-топ:«Ондық бөлшектерді бөлу»

Үй жұмысы:


«Мен саған, сен маған...» әдісі
(оқушылар бір бірімен дәптерлерін алмастырып тексереді,дұрыс жауап слайдта көрсетіледі).

Түрлі фигуралар,
фазлдар
Слайд

Сабақтың ортасы


«Ыстық орындық» әдісі
(Оқушыларға өткен тақырыптардан сұрақтар қою)
1) Ондық бөлшек қалай жазылады?
мысал келтір.
2) Ондық бөлшекті қалай көбейтеміз?
3) Ондық бөлшекті қалай қосады және азайтады
4)Ондық бөлшекті қалай көбейтеміз?
5) Ондық бөлшекті қалай бөлеміз?


1-тапсырма: «Ойлан,жұптас,талқыла...» әдісі.
Тапсырма:оқушылар мәтінді оқып, тақырып бойынша мысалдарды талдайды
5,52:1,2═
1,2-де бір ондық таңба болғандықтан,бөлінгіштегі үтірді де , бөлгіштегі үтірді де оңға қарай бір цифр аттап көшірдік:
55,2:12═ 4,6 км/сағ
Ондық бөлшекке бөлуді натурал санға бөлуге келтіріп орындауға болады.
Санды ондық бөлшекке бөлу үшін:

  • Бөлгіштегі қанша ондық таңба болса,бөлгішпен бөлгіштегі үтірлерді оңға қарай сонша цифр аттап көшру керек.

  • Шыққан натурал санға бөлуді орындау керек.

  • Қалыптастырушы бағалау:Топтар бір бірін «Бас бармақ» арқылы бағалау



2-тапсырма:«Кім жылдам?» әдісі
Тапсырма:Тақтада үш топқа да бірдей бір есеп жазылып тұрады.Оқушылар есепті жылдамдыққа шығарады.
І жәшікте – 27 кг көкөніс.
ІІ жәшікте – 1,2 есе кем көкөніс
Екі жәшікте -?кг көкөніс бар?
Шешуі: 27: 1,2 =22,5
27+22,5=49,5
Жауабы: Екі жәшікте 49,5 кг көкөніс бар.
Қалыптастырушы бағалау: топ басшысы бағалайды


3-тапсырма: «Миға шабуыл» әдісі
Тапсырма: Әр топ амалдарды ретімен орындайды.
І топ: 2,093:91+0,2166:0,38=0,023+0,57=0,593
ІІ топ: 0,004:0,25-0,2:16=0,016-0,0125=0,0035
ІІІ топ: 0,5415:0,57-0,003:0,024=0,95-0,125=0,825



1

Амалдарды дұрыс орындай алады

5

2

Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлуді біледі

5

Қалыптастырушы бағалау: «Бағдаршам» арқылы бағалайды
4 -тапсырма: «Төртбұрыштар» әдісі
Тапсырма: Әр топқа есеп беріледі. Мүмкін төрт жауабын сыныптың төрт бұрышына орналастырады.Оқушылар есепті шығарып, дұрыс жауаптың жанына барып тұрады.
І топ: (4,5у-4у) – 8,1=2,2
0,5у – 8,1=2,2
0,5 у =10,3
у =20,6
ІІ топ: (9,5у-9у)-1,4=10,6
0,5у – 1,4 = 10,6
0,5 у =12
у=24
ІІІ топ: (у-3,3):5,3=0,07
у-3,3=0,07х5,3
у=0,371+3,3
у=3,671
Тақтада есептің дұрыс жауабы тұрады.
5-тапсырма: «Жұмыла көтерген жүк жеңіл...» әдісі
Тапсырма: Үш топқа ортақ бір тапсырма беріледі, бірақ өрнектің үш түрлі мәні беріледі. Шешімдерін тауып, ойларын ортаға салады.
6,57:(х+0,2)+7,56:(х-0,2)
І топқа х=0,3
6,57:(0,3+0,2)+7,56:(0,3+0,2)=13,14+75,6=88,74
ІІ топқа х=0,7
6,57:(0,7+0,2)+7,56:(0,7-0,2)=7,3+15,12=22,42
ІІІ топқа х=1,8
6,57.(1,8+0,2)+7,56:(1,8+0,2)=3,285+4,725=8,01
Қалыптастырушы бағалау: Бірін бірі бағалау
Сергіту сәті: “Мақалды жалғастыр” ойыны.
..... жақсы қас болмас,
..... тал кессең, ....... тал ек.
..... жаман дос болмас.


6-тапсырма: «Венн диаграммасы» әдісі
Тапсырма:оқушылар тақтаға Вен диаграммасын құрады
Ондық бөлшектерді Ондық бөлшектерді
көбейту бөлу



Үлестірме қағаздар


Оқулық

Слайд
Үлестірме қағаздар


Үлестірме қағаздар,


стикер,слайд

Слайд

Үлестірме қағаздар

Слайд


Сабақтың соңы



«БББ» кестесі

Білемін

Білгім келеді

Білдім






























Үй тапсырмасы:
Бағалау.

Кесте

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы





«Ыстық орындық» әдісі
«Ойлан,жұптас,талқыла...» әдісі
«Кім жылдам?» әдісі
«Миға шабуыл» әдісі
«Төртбұрыштар» әдісі
«Жұмыла көтерген жүк жеңіл...» әдісі

“Мақалды жалғастыр” ойыны.
«Венн диаграммасы» әдісі
«Мен саған, сен маған...»

Сабақ бойынша рефлексия









Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:

2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:

2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Бағалау парағы



Оқу.аты жөні

Үй тап.
(3б)

1тап.
(5ұпай)

2тап.
(5ұпай)

3тап.
(5ұпай)

4тап.
(5ұпай)

5 тап.
(5ұпай)

6 тап.
(5ұпай)

Жалпы ұпай саны
33 ұпай

1




























2




























3




























4




























5




























6




























7-15 ұпай- « 3»
16-25 ұпай- «4»
26-33 ұпай- «5»

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет