Сабақ тақырыбы: Өрнектер. Меншіктеу. Сандық функциялар. Сабақтың мақсаты: білімділік



Дата27.05.2018
өлшемі88,21 Kb.
#40951
түріСабақ
Сыныбы 9 «Б»

Сабақ тақырыбы: Өрнектер. Меншіктеу. Сандық функциялар.

Сабақтың мақсаты: білімділік: оқушыларды өрнек, меншіктеу белгісі ұғымдарымен таныстыру. Сандық функцияларды Паскаль тілінде жаза білуге үйрету. Тапсырмаларды орындау аркылы теория мен практика арасында байланыс орнату.

дамытушылық: оқушылардың ойлау, есте сақтау қабілеттерін және таным белсенділіктерін арттыру, оқушыларды шығармашылықпен жұмыс жасай білуге үйрету.

тәрбиелік: оқушыларды ұқыптылыққа, тиянақтылыққа, шапшаңдыққа, қауіпсіздік ережесін сақтауға тәрбиелеу.

Көрнекілігі: тест тапсырмалары, үлестерме қағаздар, сызбалар

Сабаққтың типі: жаңа сабақты меңгерту.

Түрі: дәстүрлі сабақ

Сабақ әдісі: баяндау, түсіндірмелі-көрнекілік, репродуктивті, сұрақ – жауап.

Пәнаралық байланыс: математика, орыс тілі, ағылшын, сызу.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру.

ІІ. Үй жұмысын тексеру

ІІІ. Жаңа сабақ

ІҮ. Сабақты бекіту

Ү. Қорытындылау

ҮІ. Үйге тапсырма

ҮІІ. Бағалау

І. Ұйымдастыру.

Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарларын сабаққа аудару.



  1. Үй тапсырмасын тексеру

а) №3

3. (х-у)sinx+(x3 + у3)tgx

(х-у) *sin(x)+(exp(3*ln(x))+exp(3*ln(у)))*tan(x)

№4


  1. (1+19)mod5=0

  2. 13div10+25mod5=1

  3. 1+25div5mod2=1

ә) «Тұрақты», «айнымалы», «идентификатор» тақырыбына сөзжұмбақ құрау. Оқушылар жұмысына шолу жасау.

3. Өткен сабақты қорытындылау.



Тірек сұрақтар:

а) 1) Тілдің қарапайы объектілеріне жататын ұғымдарды ата.

2) Сандар типіне қарай нешеге бөлінеді?

3) Идентификаторға анықтама бер.

4) Тұрақты немесе константа дегеніміз не?

5) Айнымалы дегеніміз қандай шама?

ә) Деректердің типтерін орысша, ағылшынша атауларын жазып шық.

Қазақша

Орысша

Ағылшынша

Бүтін







Нақты







Тұрақты н/е константа







Айнымалы






б) Тақтадағы түрлі-түсті жұлдызшалардағы деректердің типтерін ажырату қажет:

Олар: -2.3; х; 10; рі:=3.14; 0.5; х1; Summa2; 19; d; m: =5; -1.4; 201; V: =17.

Бүтін: -2.3; 0.5; -1.4

Нақты: 10; 19; 201

Идентификатор: х1; Summa2;

Тұрақты: рi :=3. 14; m: =5; V: =17;

Айнымалы: x; d; b;

/Ребусты шешу жаңа сабақтың тақырыбын жариялау.


  1. Жаңа сабақты түсіндіру.

Өрнек деп арифметикалық амал таңбаларымен біріктірілген айнымалылардың, функциялардың, тұрақтылардың жиынтығын айтамыз. Өрнектегі арифметикалық амалдардың орындалуы олардың орналасу ретімен жақшалар арқылы өзгертіледі.

Мысалы: Математикалық тілде Паскаль тілінде



(a+b)/ (c+d)

ах exp(x*ln(a))

Паскаль тіліндегі өрнектер сызықты түрде жазылады.

Оператор екіге бөлінеді: қарапайым және күрделі



  1. Қарапайым операторларға: меншіктеу, шартсыз көшу, еңгізу-шығару, бос оператор, шақыру жатады.

  2. Күрделі н/е құрама операторларға: шартты көшу, цикл, таңдау жалғастыру жатады.

Меншіктеу барлық тілде пайдаланылатын негізгі оператор болып табылады. Математикадағы қарапайым теңдеу тәрізд айнымалыларға сандық мән беру меншіктеу операторы деп аталады.

Оның жазылу түрі:



<айнымалы атауы>: = <өрнек>;

Мұндағы <айнымалы атауы> - айнымалы идентификаторы,

:=-меншіктеу белгісі, <өрнек>- арифметикалық өрнек немесе сан.

Бұл оператор екі міндет атқарады:



  1. Айнымалылардың белгілі мәндері бойынша арифметикалық өрнектің сандық мәнін есептейді. Мысалы: х:=5

  2. Табылған мән айнымалы атауына меншіктеледі.

Мысалы: х: =5; х: =х+3

  1. Жаңа сабақты бекіту

«Қатесін тап»

 х/а – 1/2*n

2) 1/х-1

3) sinx2 sin (sqr(x))

4) a=b+2


  1. Есеп шығару

№1



(sin(0.56+tan(0.45))*ln(6.5)/((exp(x)+sqr(sin(x))*tan(sqr(x))*

(-2*x*cos(3*x)))

3) 25div3=8

4) 42mod5=2 (55-бет)

№2 (ауызша)

№3 б) у=

у: =sin(cos(x)+(5.4*sin(sqrt(abs(x))))/(cos(x)-sin(x))

№4 Паскаль тіліндегі өрнекті математикалық тілде жаз:

V:=a*b*c V:=abc; v:=s/t  S:=sqr(x) S=x2



  1. Тест тапсырмалары.

  2. Үйге тапсырма. §2.8, §3.4.1, №3 а), ә), «Функция» тақырыбына ребус құрау.

  3. Бағалау.

10. Рефлексия.

1) Берілген тапсырмалардың қайсысы жеңілдеу, қайсысы қызығырақ болды?



  1. Тапсырмаларды орындауда қиындықтар болды ма?

  1. Сабақта қандай қателік жібердік?

  2. Сабақтағы өз жұмысына кімдер риза?

  3. Кімнің өз-өзіне көңілі толмады?


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет