|
Сабақ тақырыбы Осман империясының саяси және әлеуметтік -экономикалық даму ерекшеліктері Оқу мақсаттары
|
Дата | 09.12.2019 | өлшемі | 42,25 Kb. | | #53265 | түрі | Сабақ |
| Байланысты: Осман империясының саяси және әлеуметтік –экономикалық даму ерекшеліктері
Күні: 03.12
|
Дүниежүзі тарих
|
Сынып: 8 А,Б,В
|
Сабақ тақырыбы
|
Осман империясының саяси және әлеуметтік –экономикалық даму ерекшеліктері
|
Оқу мақсаттары
|
7.3.2.2 – XVIII–XIX ғасырдың ортасындағы халықаралық қатынас-
тардағы өзгерістерді сипаттау
|
Сабақ мақсаты
|
Барлығы: Осман империясының ХІХ ғасырдағы даму жағдайы мен империяның дағдарысының тереңдеу себептерін біледі;
Көпшілігі: Империяны сақтап қалу мақсатында түрік үкіметінің жүргізген Танзимат реформасының әрекеттерін анықтайды;
Кейбірі: Танзимат реформасының тиімді жақтарын тұжырымдайды
|
Ойлау дағдылары- ның деңгейі
|
Білу, түсіну, қолдану
|
Бағалау критериі
|
XVIII–XIX ғасырдың ортасындағы халықаралық қатынастардағы өзгерістерді анықтайды
ХІХ ғасырдың бірінші ширегіндегі Осман империясының жағдайын сипаттайды, салыстырады
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар сабақтастық пен өзгеріске қатысты тарихи мысалдарды уақыт пен кеңістікте талдайды және бағалайды;
Негізгі сөздер мен тіркестер: паша, реформа, Танзимат, ІІ Махмұд, Мұхаммед Әли
Сыныптағы диалог/жазылым үшін тілдік бірліктер:
Келесі себептер / факторлар әлеуметтік / экономикалық / саяси / мәдени ...................... болып табылады.
Келесі себептер факторлар қысқа мерзімді жоспар/орта мерзімді жоспар/ ұзақ мерзімді жоспар болып табылады.
Талдауға арналған тармақтар:
ХІХ – ХХ ғғ Осман империясының құлдырау себептері неде? Осман империясын сақтап қалуға Танзимат реформасы көмегін тигізді ме?
Жазылым бойынша: «Ақиқат/жалған» кестесі, тарихи диктант
|
Тарихи концепт
|
Өзгеріс пен сабақтастық
|
Құндылықтарға
баулу
|
Азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық
|
Пәнаралық байланыс
|
География, Қазақстан тарихы
|
Алдыңғы білім
|
Осман империясы жайлы бастапқы білімдері бар
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Басталуы
минут
минут
|
Ұйымдастыру кезеңі.
Топтастыру. 1 топ – «ІІ Махмұд»; 2 топ – «Мұхаммед Әли»; 3 топ – «Мұстафа Рашид»
(Ж) Бастапқы ынталандырушы материал
«Қарлы кесек» әдісі- үй тапсырмасын сұрау
1. Британ империясы атауы қашан пайда болды?
|
Қима қағаздар
|
|
Парламент ХІХ ғас. 60-70 жж қандай реформалар жүргізді?
«Бастапқы империализм» термині нені білдіреді?
ХІХ ғас. ортасындағы Англиядағы саяси партиялар- ды білесіңдер ?
ҚБ «Алақан, жұдырық»
|
|
Ортасы
12 минут
5 минут
3 минут
10 минут
|
(Т) «Фишбоун» әдісі - мәтінмен жұмыс Тақырыпқа байланысты бейнебаян көрсетіледі.
Әр топ балықтың суреті салынған үлестірме қағаз- дарды пайдалана отырып, реформаларды жіктеп, таныстырылым дайындайды, қорғайды:
Танзимат реформасының басталуы;
Танзимат реформасының барысы;
Осман империясын сақтап қалуда Танзимат реформа- сының тарихи маңызы.
ҚБ «Мадақтау сэндвичі»
(Т)«Конверт - сұрақ» әдісі
1-қадам: әр топқа сұрақтар салынған конверт таратылады.
2-қадам: тапсырманы орындалғаннан кейін келесі топқа жіберіледі, осылай барлық топ сұрақтарға жауап береді.
ҚБ «Стикердегі жазба»
(Жт) «Тарихи дата» әдісі
1.1839 жылы
2.1800-1858 жылдар
3.1839-1853 жылдар
4.1856 жылы
ҚБ «Мен саған, сен маған»
(Ж) Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма
«Ақиқат/жалған» кестесін толтыру Кестедегі бос ұяшықтарды толтырыңыз:
ҚБ «Өзін-өзі бағалау»
|
флипчарт, маркер, мәтін Оқулық, 221-б.
Конверттер
Стикерлер
Үлестірме карточкалар
ҚБ парағы Дескрипторлар
|
Аяқталуы
3 минут
1 минут
1 минут
|
(Ж) Кері байланыс – «Бүгінгі сабақтан менің алғаным...»
Шарты: стикерге өз ойларын жазып, тақтаға іледі.
Үйге тапсырма: Танзимат реформаларының маңызы туралы шағын жоба дайындау.
Сабақты қорыту
|
стикер
Оқулық
|
Қалыптастырушы бағалау парағы
Бөлім Тақырып
|
ХІХ ғасырдағы империялар және олардың бақталастығы
Танзимат саясаты Осман империясын күшейтуге әсер етті ме?
|
Оқу мақсаттары
|
7.3.2.2 – XVIII–XIX ғасырдың ортасындағы халықаралық қатынас- тардағы өзгерістерді сипаттау
|
Ойлау дағдылары - ның деңгейі
|
Білу, түсіну, қолдану
|
Бағалау критерийлері
|
XVIII–XIX ғасырдың ортасындағы халықаралық қатынастардағы
өзгерістерді анықтайды
|
Тапсырма Кестені толтыру
|
Оқиғалар
|
Ақиқат
|
Жалған
|
|
ІІ Махмұд сұлтан 1826 жылы янычар әскерін тартты
|
|
|
ХІХ ғасырда жүргізілген реформалар сұлтан өкіметін нығайтты
|
|
|
Мұстафа Рашидтің жетекшілігімен жаңа реформаның жоспары
жасалды
|
|
|
1839 жылы «Қасиет і жарлық» халыққа жарияланды
|
|
|
Сұлтан кіметі реформаны толық жүзеге а ыру үшін бірнеше рет
шетел державаларынан несие ал ға мәжбүр болды
|
|
|
Бағалау критериі
|
Дескриптор
|
Оқиғалардағы дәлдікті анықтайды
|
3 оқиғаның ақиқат екендігін табады;
2 оқиғаның жалған екендігін табады;
|
Танзимат реформасының
мазмұны
|
Кезеңдері
|
Танзимат реформасының
басты идеясы неде?
|
|
|
|
|
|
|
Бөлім Тақырып
|
XIX ғас. империялар және олардың бақталастығы
Танзимат саясаты Осман империясын күшейтуге әсер етті ме?
|
Оқу мақсаттары
|
7.3.2.2 - XVIII-XIX
өзгерістерді сипаттау
|
ғас
|
ортақ
|
халықаралық
|
қатынастардағы
|
Ойлау дағдылары- ның деңгейі
|
Білу, түсіну, талдау
|
Бағалау критериі
|
ХІХ ғасырдың бірінші ширегіндегі Осман империясының жағдайын
сипаттайды, салыстырады
|
Тапсырма
Кестедегі бос ұяшықтарды толтырыңыз:
|
Бағалау критерийі
|
Дескриптор
|
Танзимат реформасының мазмұнын анықтайды
|
Танзимат реформасының мазмұнын сипаттайды;
реформаның кезеңдерін жазады;
Танзимат реформасының басты идеяларын атайды
|
Достарыңызбен бөлісу: |
|
|