Сабақ тақырыбы Сабақ Компьютердің құрылғылары Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты



Дата04.02.2020
өлшемі31,14 Kb.
#57141
түріСабақ
Байланысты:
АКТ 4 сынып 1 Бөлім Тақырыбы Компьютер құрылғылары Сабақ 2 Қысқа мерзімді жоспар

Сабақ жоспары


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

1-бөлім: Компьютерлер және бағдарламалық қамтамасыз ету



Мектеп:



Мерзімі:


Мұғалімнің аты-жөні:


Сыныбы: 4

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:



Сабақ тақырыбы

Сабақ 2. Компьютердің құрылғылары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты

4.1.1.1 компьютердің сыртқы құрылғылары мысалдар келтіру;

4.1.3.1 экранмен жабдықталған цифрлық құрылғылармен (телефондар, планшеттер, интерактивті тақталар) жұмыс жасауда уақытты шектеу маңыздылығын түсіндіру.



Сабақ мақсаттары

- «компьютерлік құрылғы» және «сыртқы құрылғылар» түсініктерімен таныстыру, компьютердің сыртқы және ішкі құрылғыларын ажыратуды үйрету;

- цифрлы құрылғылармен жұмыс істеген кезде ҚТ-ның негізгі ережелерін атау және қолдану.



Жетістік критерийлері


Білімалушылар біледі:

  • компьютердің ішкі және сыртқы құрылғыларын атай алады;

  • әрбір құрылғының негізгі функцияларын атай айта алады;

  • қауіпсіздік техникасының негізгі ережелерін айта алады;

  • компьютермен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік ережелерін сақтай алады.

Тілдік мақсаттар


Білімалушылар жасай алады:

  • ҚТ туралы ережелерді түсіндіре алады;

  • құрылғылардың тағайындалуын айта алады;

  • компьютедің ішкі және сыртқы құрылғыларын ажырата алады;

  • пәндік лексиканы және терминологияны қолдана алады, мысалы: енгізу-шығару құрылғылары.

Құндылықтарға баулу

Жұптасып, топтасып жұмыс жасау арқылы – ынтымақтастық құрып, ашық түрде білімалушылар өз бетінше сабақтың мақсаты мен міндеттерін анықтай алады.

Пән аралық байланыс

«Орыс тілі» пәнімен байланысы бар.


Бастапқы білім

Білімалушылар енгізу-шығару құрылғыларымен жұмыс жасай алады. Қауіпсіздік техникасының негізгі ережелерін біледі.

Сабақ барысы:

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

0-5 мин.




Шақыру.

Тұсаукесермен жұмыс. Миға шабуыл.

- Жер планетасының басқа нысандармен қандай қарым-қатынасы бар?

- Адамдарды бір-бірімен қандай қарым-қатынастар байланыстырады? Өмірден мысал келтіріңіз;

Білімалушылар өздерінің қорытындыларын ортаға салып, басты идеяны анықтайды.

Мұғалім «Жер планетасының басқа планеталармен қарым-қатынасы», «Адамдар арасындағы қарым-қатынас» мәселелеріне тоқталып өтеді.

«Қандай бағдарламалар бар және олар қандай тапсырмаларды орындайды?».

Мұғалім суретте ұсынылған цифрлық құрылғыларға назар аударады.

Осы жағдайды шешу үшін жорамалдармен бөліседі.
Мақсатты орнату.

Білімалушылар мұғаліммен бірге сабақтың тақырыбын және мақсатын қалыптастырады.

Қолдау ретінде тақтадағы негізгі сұрақтарды кесте түрінде жазуға болады:


Білемін

Жасай аламын

Үйренгім келеді










Тұсаукесер

Тақта


Сабақтың ортасы
6-37 мин.



Тақырыпқа когнитивті қызығушылықты қолдау және дамыту.

- Ақпарат әлеміндегі адам.

Адам өзінің бүкіл тарихынан байқап, есте сақтап, сыртқы әлемнен алған ақпаратты жеткізді. Бүгін біз ақпараттар «мұхитында» өмір сүреміз деп айта аламыз.

- Ақпараттың көбейгені соншалықты, адамның оны қолмен өңдеуі күннен күнге қиындауда. Адам үлкен ақпараттарды өңдеуді жеңілдету үшін қандай құрал ойлап тапты?

- Компьютердің қандай құрылғылары бар екенін еске түсірейік?

- Компьютер қандай деректерді өңдей алады?

- Схеманы қараңыз. Деректердің қандай болатынын есіңізде сақтаңыз?

Жаңа білімнің ашылуы.

Әрбір ережеден кейін мұғалім сұрақ қояды: неге білімалушы осы ережені ұстануы керек?

Білімалушылар видеодан алған ақпараттары бойынша постер жасайды.


Бұдан кейін мұғалім енгізус-шығару құрылғылары мен компьютерлік бағдарламалар арасындағы логикалық байланысты қалыптастыруға көмектесетін сұрақтарды қояды:

Сіз қандай енгізу-шығару құрылғыларын қолдандыңыз?

Суретті ненің көмегімен жасауға болады?

Бұдан кейін мұғалім «Фиксики. Фотоаппарат» мультфильмінен бейне көрсетеді. Басталу уақыты: 1:30.


Видеоны тамашалап болған соң бақылау сұрақтарына жауап беру сұралады.

1) Фотосуреттің түсірілімі қай бөлігінде көрсетіледі?

2) Камераның енгізу құрылғысы деп нені айтамыз?

3) Компьютере фотосуретті қалай қарауға болады?


Қалыптастырушы бағалау жүргізіледі.

Білімалушылар мұғаліммен бірге оқыту мақсату үшін арналған дискрипторларды талқылайды. Мұғалім параллель түрде тақтаға жалпы дискрипторларды жазады. Мұғалім білімалушыларға тапсырмаларды орындауды ұсынады.


Көзге арналған физикалық сергіту сәтін жүргізеді. Мұғалім білімалушылармен бірге музыкалық әуенмен көзге арналған жаттығу жасайды.

Тәжірибелік жұмыстарды орындау.



Топтық жұмыс.

Білімалушылармен белсенділік (активити) жүргізу: Білімалушыларды топтарға бөліп, келесі тапсырмаларды береміз:

Жұмбақтарды шешіңіз.

Тапсырма 1: а) Үстел үстінде сандық тұр, ішінде бар терезе, егер тілін білсеңіз ғажайыптарды көресіз.

ә) Көзіменен көрсетеді, сөйлемей–ақ айтар бәрін, алдына оның келсе теңі.



Тапсырма 2: Жануарға ұқсас атым бар, Бағдар көрсетер затым бар, Кілемше үстінде тұрамын, Ең қажетті құралмын.

Тапсырма 3: Бар нәрсеге жетік. Миы күшті тетік. Ол арқылы сөйлесіп. Кетесің шетелге де өтіп.


Білімалушылар мұғаліммен бірге тапсырманы орындау барысында нәтижеге жету үшін дискриптор құрастырады. Фронтальді әңгіме жүргізу.

Дискрипторлар үлгісі:

1) компьютер құрылғыларының тағайындамасын түсіндіреді;

2) енгізу-шығару құрылғыларын ажырата біледі;

3) енгізу-шығару құрылғыларымен жұмыс жасау барысында ҚТ ережелерін ұстанады.
Жеке жұмыс.

https://learningapps.org/1742868 сайтында.

Білімалушылар тәжірибелік жұмысты орындауға кіріседі. Дифференциациялау мақсатында тапсырмалар күрделіге өсу реті бойынша орналасқан.

Дискриптор бойынша бірін-бірі бағалайды.

Білімалушылар алдын ала құрастырылған дескрипторлар арқылы жұптар бір-бірінің жұмыстарын бағалайды.
Нәтижені тексеру.

Мұғалім білімалушылармен бірге орындалғын тапсырмалардың нәтижесін шығарады.


Дидактикалық материал

https://www.youtube.com/watch?v=hcir_hSyRLo&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=eirHIUZvsdY

https://easyen.ru/load/nachalnykh/fizminutki_na_urokakh/319?utm_source=file&utm_medium=fizminutki

https://learningapps.org/1742868



Сабақтың соңы

39-40 мин.



Кері байланыс

Жапсырмалардағы «Сауалнама» техникасы:




Бүгін біз ... орындадық

Бізге ... ұнады

Біз ... керемет жасай алдық

Біз ... әлі қол жеткізе алмадық











Қосымша ақпарат

Дифференциация - Сізге неғұрлым қолдау көрсетуді қалайсыз?

Сіз неғұрлым қабілетті оқушыларға қандай міндеттерді қоюды жоспарлайсыз?



Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруге болады?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасы

Тәжірибелік тапсырма барысында дифференциация шығармашылық деңгейіне сәйкес жүзеге асырылады: тапсырмалар күрделіліктің өсуіне байланысты ұйымдастырылады. Тапсырмаларды орындау кезінде мұғалімге жетекші сұрақтар мен ауызша нұсқаулар түрінде қолдау көрсетіледі.

Бағалау әр сабақта өткізіледі:

- қиындықтарды анықтау және қолдау көрсету (жұптасып жұмыс істеу) үшін білімалушылардың жауаптарын бақылау;

- практикалық жұмысты орындаған кезде, бағалау жұптармен дескрипторлармен жүргізіледі.

- Сабақ соңында өздігінен реттелуді дамыту үшін оқушылар сабақта өз жұмысын көрсетіп, жетістіктер мен қиындықтарды талдайды.




Шаршауды болдырмау үшін сабақ белсенді іс-шараларды, топтық жұмысты, көзге жаттығуды жоспарлайды.

Компьютерде жұмыс істеген кезде білімалушылар дұрыс тұрақтылықты, бақылау экранынан көзге дейінгі қашықтықты қадағалайды, мұғалімге қандай да бір қалыпты жағдайлар туындағанын хабарлайды.



Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаты болды ма/оқу мақсаты шынайы ма?

ОМ барлық оқушылар жетті ма?

Егер жоқ болса, себебі неде?

Сабақта дифференциация дұрыс жасалды ма?

Сабақтың уақыттық кезеңдері тұрақты болды ма?

Сабақ жоспарынан ауытқу болды ма және неге?


Сабақты көрсету үшін осы бөлімді пайдаланыңыз.

Сол бағандағы сабақ туралы ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.






Жалпы баға:

Сабақтың қандай екі қыры жақсы өтті (оқыту мен оқуды да ойлаңыз)?

1:
2:
Сабақты жақсартуға не көмектесе алады (оқыту мен оқуды ойлау керек)?

1:
2:


Сынып туралы сабақта не таптым немесе жеке оқушылардың жетістіктері / қиындықтары? Сіз кейінгі сабақтарда неге назар аударуыңыз керек?



Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет