Қазақ тілі 11-сынып
|
|
Сабақ тақырыбы:
|
Шешендік сөздің түрлері, әлеуметтік-тұрмыстық шешендік сөздер
|
Сабақ мақсаты:
|
шешендік сөздің тектері мен әлеуметті-тұрмыстық шешендік сөздің ерекшеліктерін түсіндіру7
шешендердің сөйлеу өнерінен үлгі ала отырып, тауып сөйлеуге төселдіре отырып, тіл тазалығын сақтауға дағдыландыру;
тіл тазалығын сақтай отырып, әдеби тілде сөйлеуге баулу7
|
Сабақ түрі:
|
жаңа білімді меңгерту
|
Сабақ әдісі:
|
түсіндіру, талдау, ой қозғау, ой қорыту,баяндау, шығармашылық жұмыс.
|
Пәнаралық байланыс:
|
әдебиет, тарих
|
Пайдаланылған әдебиеттер:
|
11-сынып оқулығы, Б.Адамбаев «Шешендік сөздер»
|
Сабақ барысы:
І Ұйымдастыру.
|
Амандасу/ қазақша амандасу
Оқушыларды түгендеу.
|
ІІ Үй жұмысы:
|
Газет беттерінен әлеуметтік –саяси шешендік үлгілерін тауып жазу, стильдік талдау жасау.
|
ІІІ ЖЕКЕ, ЖҰПТЫҚ, ТОПТЫҚ ЖҰМЫС
ІҮ Топтық тапсырма
Әлеуметтік-тұрмыстық шешендік сөздер
|
Талқылау сұрақтары:
1.Шешендік сөздер айтылу мақсатына, орнына, тақырыбына қарай қандай тектерге бөлінеді?
2. Әлеуметтік-тұрмыстық шешендік сөздерге қандай сөздер жатады?
3. Әлеуметтік-тұрмыстық шешендік сөздердің қолданылу мақсаты.
4. Қолданылатын орындары, стильдік ерекшелігі.
Әлеуметтік-тұрмыстық шешендік сөздер қай стиль түрлерімен байланысты болып келетінін анықтап, сол стиль ерекшеліктерін санамалап жаып шығыңдар.
сөз айшықтығы
биік пафос
мөлдір романтика
шұрайлы шындық
Тілдік құралдар:АФОРИЗМДЕР,МАҚАЛ-МӘТЕЛДЕР, ТҰРАҚТЫ ТІРКЕСТЕР, ОҚШАУ СӨЗДЕР, АЖАРЛАУ, АЙШЫҚТАУ, ШЕШЕНДІК ФИГУРАЛАР, РИТОРИКАЛЫҚ СҰРАУ, РИТОРИКАЛЫҚ ҚАЙТАЛАУ Т.Б.
|
Ү Шығармашылық тапсырма /ДӘПТЕР АЛМАСУ АРҚЫЛЫ БІР-БІРІНІҢ ЖАЗҒАНЫН ТЕКСЕРЕДІ.
|
1.Ұлттық шешендіктің сөз үлгілерін қолдану арқылы өз ойларыңнан өмірде кездесетін оқиғаларға байланысты әлеуметтік-тұрмыстық сөзге мысалдар жазыңдар.
2. Жазған мәтініңе стильдік талдаулар жасаңдар, әлеуметтік-тұрмыстық сөз үлгісінің белгілерін жазыңдар.
1.Бата беру, көңіл сұрау, көңіл айту, естірту;
2. Мерейтойдағы, мүшелтойдағы құттықтау сөздер.
|
ҮІ Сергіту сәті
|
Музыка ойналып тұрады «Мен қандаймын?» жаттығуын орындау
|
ҮІІ Бекіту
Оқулықпен жұмыс
|
32,33,-жаттығуларда берілген мәтінді оқып, ол сөздердің әлеуметтік-тұрмыстық шешендіктің қай түріне жататынын айтыңдар. Жазушы тіліндегі көркемдік құраладрды теріп азыңдар. Автор пікіріне жазабаша баға беріңдер.
|
ҮІІІ Рефлексия
|
Бүгінгі сабақта не үйрендім? Не білдім? Әлеуметтік –тұрмыстық шешендік сөздердің қажеттілігі қандай?
|
ІХ Бағалау
|
Өзара бағалау.
|
Х Үй тапсырмасы
|
36-жаттығу.
|
|
|
|
|
|