Мектеп:
|
Қостанай қаласы
С.Мауленов атындағы гимназия
|
Күні:
|
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Алматова Айгуль Тюмебаевна
|
Сынып:
|
7
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Табиғи қышқылдар мен негіздер. Индикаторлар
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты
|
7.3.4.1 -«қышқылдық» және «сабындылық» қасиеттер кейбір табиғи қышқылдар мен сілтілердің белгілері болуы мүмкін екендігін білу
7.3.4.2 - химиялық индикаторлар метилоранж, лакмус, фенолфталеинді және олардың әртүрлі ортадағы түстерінің өзгеруін білу
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар үйренеді:
|
Кейбір табиғи қышқылдар мен сілтілердің «қышқылдық» және «сабындылық» ортасын және индикаторларды біледі
|
Оқушылардың көбісі үйренеді:
|
Табиғи қышқылдар мен негіздердің ортасын анықтау үшін, индикаторларды қолдануды түсінеді.
|
Кейбір оқушылар үйренеді:
|
Табиғи қышқылдар мен сілтілердің ортасын, индикаторлардың көмегімен анықтап қорытынды жасайды.
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты лексика мен терминология
Қышқыл, сілті, индикатор, лакмус, фенолфталеин, метилоранж
Оқытудың тілдік мақсаты:
Қышқылдар, сілтілер, индикаторлармен танысып, қышқыл мен негізді салыстыра келе жұптық жұмыс істей (айтылым, тыңдалым және жазылым дағдыларын) алады
Диолог құруға/ жазылымға қажетті сөздер топтамасы
Қасиеттері қарама-қарсы күрделі заттар .............. , ............. .
Қышқыл мен сілті ерітінділері әсерінен түсі өзгеретін заттар ..........
Жиі қолданылатын индикаторлар........ , ......... , .........
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Ынтымақтастықта жұмыс жасау, ой пікірлерімен бөлісу, өз ісіне жауапкершілікпен қарау дағдыларын дамыту,зерттеушілік дағдыларын қалыптастыру
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Білу, түсіну, анықтау, қолдану
|
Бағалау критерийі
|
Оқушы оқу мақсатына жетті, егер: Кейбір табиғи қышқылдар мен сілтілердің «қышқылдық» және «сабындылық» қасиеттерін білді. Индикаторларды қолданып «қышқылдық» және «сабындылық» ортаны анықтады. Табиғи қышқылдар мен сілтілер ортасын анықтап қорытындылады.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Биология – жеміс-жидектер, көкеністер, жәндіктерде кедесетін қышқылдар
География – қазба байлықтардан сілтілердің, қышқылдардың түзілуі
|
Қосымша білім
|
Химиялық реакцияны және олардың жүру нәтижесінде реакцияның төрт типін біледі
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері, уақыты
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Мұғалім іс-әрекеті
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
5 мин
|
Ұйымдастыру
Психологиялық ахуал (сыныптың көңіл-күйіне байланысты)
Керемет Тамаша
Орташа
2.Топқа бөлу. Химиялық реакцияның типті жазылған сөзді мозайкамен құрастыру бойынша 3-топқа бөлемін
|