Сабақ тақырыбы Табиғи ресурстарды игерумен байланысты проблемалар



Дата14.04.2020
өлшемі58,3 Kb.
#62532
түріСабақ
Байланысты:
кмж 7 кл 14.04


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Экономикалық география







Күні:14.04.

Мектеп: 

Мұғалімнің аты-жөні: 

Сынып: 7

Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

Табиғи ресурстарды игерумен байланысты проблемалар

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

7.5.1.4. Жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде табиғи ресурстарды игерумен байланысты проблемаларды талдап, шешу жолдарын ұсынады

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Табиғи ресурстарды игеруде туындайтын проблемалармен танысады

Басым бөлігі: Табиғи ресурстардың түрлеріне байланысты игеру мен пайдалану барысында туындаған проблемаларды топтастырады.

Кейбір оқушылар: Табиғи ресурстарды тиімді және тиімсіз игеру айырмашылықтарын көрсетіп тиісінше туындаған проблемалардың шешу жолдарын ұсынады

Бағалау критерийлері

  • Табиғи ресурстарды игеруде туындайтын мәселелерді атайды және шешу жолдарын ұсынады

Тілдік мақсаттар


Оқушылар: Тақырыпқа байланысты мәтіндерді оқып және зерттейді, сыныптастарымен бірлесе отырып қорытындылайды.

Пәнге қатысты лексика және терминология:

техника, технология, жер, биологиялық және су ресурстары, экодуки ресурстарды игеруден туындайтын проблемалар .



Диалог және жазылымға қажетті тіркестер:

Табиғи ресурстарды игеруде қандай проблемалар туындауы мүмкін;

Бұл мәселенің алдын алу үшін не істеу керек


Құндылықтарға баулу

Еліміздің бүкіл әлемдік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы құндылықтарын дарыту, жұптық жұмыстарды жүргізу барысында табиғатты аялау, оқушылар өз аймақтарының табиғат ресурстарын игерудегі проблемаларды талдау арқылы жүзеге асырады.

Пәнаралық байланыстар

Биология пәні- табиғи ресурстарды игерудің қоршаған ортаға әсері


АКТ қолдану дағдылары

АКТ дағдыларын дамыту. Өздеріне қажетті ақпараттарды іздеп табуда ғаламторды қолдануда және карталар мен презентация қолдану барысында жүзеге асады.

Алдыңғы білім

Жаратылыстану пәнінен тау жыныстары туралы біледі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин

Ұйымдастыру кезеңі:

Амандасу, оқушылардың бір-біріне сәттілік тілеуі

4 топқа бөліну сурет қиындыларын құрау арқылы «Мозайка әдісі»


Слайд


Сабақтың

ортасы



Жаңа сабақ.
1-тапсырма: «Атаулар кестесі» (терминологиямен жұмыс) берілген терминдерге сипаттама беріп анықтамасын жазады


Терминдер

Анықтамасы

Маңызы

Техника







Технология







Биологиялық ресурстар







Су ресурстары







Жер ресурстары













Критерий

Дескриптор

Терминдермен жұмыс

-Терминдердің анықтамасын біледі ;

- Терминдердің маңызын сипаттай алады.



Кері байланыс «Бағдаршам»
2-тапсырма: «Ұқсастық пен даралық»

Табиғи ресурстарды игерудегі ұқсастық пен даралықты ажырата біледі




Бағалау критерийі

Дескрипторлар

Табиғи ресурстарды игерудегі ұқсастық пен даралықты ажырату


Табиғи ресурстардың игерудің ұқсастығын біледі

Табиғи ресурстарды игерудегі даралықты ажырата біледі

  1. Тапсырма: «Сен қалай ойлайсың...?»

Пайдалы қазбаларды игеру қоршаған ортаға зиян келтірмеу қажет. Бұл мәселенің алдын алу үшін не істеу керек?

Бағалау критерийі

Бағалау критерийі

Дескрипторлар

Табиғи ресурстарды игеруге байланысты проблемаларды топтастырып, шешу жолдарын қарастыру

Мәселеге қатысты пікірі


Мәселені шешу жолын креативті жазу арқылы баяндау

Дәлелдемесі




Оқулық


Оқулық

Ғаламтор желісі

оқулық


Сабақ

тың соңы

5 мин

Кері байланыс: «СМС хабарлама»

Оқушы мұғалімнің ұялы телефонына хабарлама жібереді



  • Кімге (мұғалімнің ұялы телефоны) 8 (7ХХ) ХХХ ХХ ХХ

  • Кімнен (оқушының аты жөні)

  • Текст (кері байланыс мәтіні)

Қорытынды. Мұғалім сабақты қорытындылайды, белсенді оқушыларды марапаттайды



Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы 




Қабілетті оқушы: Сабақ барысында тапсырмалар орындауда белсенділік танытады және тапсырмалар арқылы суреттегі, оқулық мәтіндеріне өзіндік тұжырымдар жасап, бір сөзбен қорыта алады, дәлелдемелер келтіре отырып, әңгімелейді, өмірден мысал келтіреді.

-Қабілеті орта оқушылар:Тақырыпты түсініп, дәлелдемелер келтіре алады, тапсырманың ақиқат немесе жалған екендігін анықтай алады.



Қабілеті төмен оқушылар: тақырып бойынша түсінгенін баяндай алады, дәлелдемелер келтіру кезінде мұғалім тарапынан және құрдастарынан қолдау алады

Қалыптастырушы бағалау

Оқушыларды әр тапсырмадан кейін ынталандыру мақсатында «Бағдаршам» әдісі пайдаланамын және смайликтер таратып қолдау көрсетемін.



Техникалық қауіпсіздік ережелерін ғаламтормен жұмыс жасағанда тоқ көзін дұрыс қолдануда сақ болу.


Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?



Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.





Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет