Облыс, аудан, ауыл Оңтүстік Қазақстан облысы
№ мектеп Кентау көпсалалы колледжі ,информатика пәнінің мұғалімі
Пән мұғалімі : Ботабекова Асия Ердебекқызы
Мекен жайы Кентау қаласы
Сабақ тақырыбы: Таблица құру және таблица мәндеріне амалдар қолдану
Сабақ типі: реподуктивті
Сабақтың түрі: тәжірибелік
Сабақтың тақырыбы: Тәжірибелік сабақ №17 Таблица құру және таблица мәндеріне амалдар қолдану
Мақсаты:
Білімділік: Информатика пәні бойынша білімділік дағдысын қалыптастыру, таным ерекшеліктерін арттыру, қазіргі заман талабына сай ақпараттандыру бағытындағы жүйелермен таныстыру.
Тәрбиелік: білім алушыларды адамгершілік пен еңбекке, патриоттық пен азаматтыққа, толеранттыққа, мақсатқа жетуге, табиғат пен өнердегі бағалауға және этика-эстетика мәдениетіне тәрбиелеу
Дамытушылық: білім алушылардың ойлау қабілеттері мен сөйлеу мәдениетіне төселдіру, компьютерлік сауаттылыққа дағдыландыру, өзіндік көзқарастарын, өзіндік дамыту дағдысы мен еркін пікір айта алуды дамыту.
ОТҚ және көрнекі-дидактикалық құралдар: компьютер, проектор, слайдтар, дидактикалық материалдар.
Оқыту тәсілі : өзіндік білім, жаттығуларды орындау
Пәнаралық байланыс: информатика, компьютерлік технология негіздері
Әдебиеттер тізімі:
Негізгі: Р.І. Қадырбаева «MS Access » Шымкент, 2005 ж.
Қосымша: Ғ.К. Балапанов «Информатикадан 30 сабақ Алматы 2002ж
Сабақтың барысы мен мазмұны:
1.Ұйымдастыру кезеңі 5 мин.(сәлемдесу, түгелдеу, студенттердің зейінін сабаққа аудару)
2.Сабақтың мақсатын хабарлау.
3.Жаңа сабақтың тақырыбы мен оқушылар алдында тұрған мәселелерді хабарлау.50-55 мин.
Жаңа сабақтың жүргізілу барысы
«Ой қозғау » кезеңі
Техникалық диктант
Access ағылшын тілінен аударғанда “ бірнеше ........................мүмкіндігі ” деп аударылады. (доступ по всем базам данных ) (бағдарламаға шығу)
Техникалық диктант
БҚ – да бағандарды ............ , ал жолдарды............................ деп атайды. (өрістер, жазбалар)
Техникалық диктант
Мәліметтер базасы - белігі бір арқауымға қатысты мәліметтерді баяндау, сақтау мен амал – тәсілдермен ұқсата білудің жалпы принциптерін қарастыратын белгілі бір ережелер бойынша ұйымдастырылатын.............. (мәліметтердің жиынтығы)
Техникалық диктант
...........................– деп мағлұматтары мәліметтер базасында сақталатын ақпараттық жүйенің элементтері аталады. (Объект)
Техникалық диктант
Атрибут – .................. ақпараттық бейнелеу, әрбір объект атрибуттарын кейбір жиынтығымен сипатталады. (объектінің қасиеттерін)
Техникалық диктант
Терезе тақырыбы – мәліметтер базасының .............. (файл атауы)
Техникалық диктант
Кесте деректер ............................ болып табылады. (деректер қоймасы)
Техникалық диктант
Access Іске қосу –Программалар- Microsoft Access программасын іске қосыңыз.
(Іске қосу)
Керекті сөздер: бағдарламаға шығу, объектінің қасиеттерін, объект, мәліметтердің жиынтығы, өрістер, жазбалар,файл атауы, деректер қоймасы, іске қос .
«Кім тапқыр » кезеңі Тәжірибелік жұмысымызды бастамас бұрын, MS Access мәліметтер қорына байланысты қолданылатын термин сөздерді еске түсірелік. Ол үшін мына кестеден сол сөздерді табу керек.
М
|
Ә
|
Л
|
І
|
М
|
К
|
М
|
К
|
І
|
Ж
|
А
|
З
|
Л
|
М
|
І
|
Л
|
Т
|
Т
|
К
|
О
|
Б
|
И
|
Е
|
Р
|
Ө
|
З
|
Е
|
Ф
|
Н
|
А
|
Т
|
Т
|
Е
|
Р
|
Қ
|
О
|
О
|
С
|
Т
|
Р
|
У
|
К
|
І
|
А
|
Р
|
Р
|
М
|
А
|
Р
|
О
|
Т
|
С
|
Т
|
Ы
| СӨЗДЕР: мәліметтер қоры, өріс, кілт, жазба, конструктор, форма, типі, кілттік өріс, терезе. Осы табылған сөздерге анықтама беріңіз.
«Компьютермен жұмыс» кезеңі
ККК кiтапханасының басқармасы екi кестеге негiзделген мәлiметтер базасын жасауға болады. Бiрiншi кесте оқырмандарға арналған, онда кiтапханадан кiтап алған оқырман жайлы мәлiметтер көрсетiледi. Екiншi кесте кiтапханадағы оқулықтарды тiркеуге арналсын.
Microsoft Access программасын iске қосыңыз (Пуск Программы Microsoft Access).Microsoft Access терезесiнде Жаңа мәлiметтер базасы ( новая база данных )ауыстырып – қосқышын қосыңыз. ОК батырмасын шертiңiз.
1 –сурет. Жаңа кесте терезесі
Жаңа мәлiметтер базасының файлы (Файл новой базы данных)терезесiнде
\Менiң құжаттарым (Мои документы) қаптамасын таңдап алып, файлға ККК кiтапханасы деп ат берiңiз. Файл типi ретiнде Microsoft Access мәлiметтер базасы алынғанын көресiз. Құру(Создать) батырмасын басыңыз. Жаңа ККК кiтапханасы мәлiметтер базасының терезесi ашылады.
Кестелер панелiн ашыңыз.
Конструктор режiмiнде кесте құру белгiсiне екi рет шертсеңiз кесте құрылымын даярлау бланкiсi ашылады.
Бiрiншi кесте үшiн төмендегiдей өрiстердi енгiзiңiз:
өрiс атауы өрiс типi
-оқырманның аты-жөнi мәтiндiк
-кiтаптың аты мәтiндiк
-кiтаптың авторы мәтiндiк
-кiтаптың нөмiрi мәтiндiк
-кiтап алған уақыты мерзiм\уақыты
-бағасы қаржылық
Кiтаптың нөмiрi өрiсi мәтiндiк өрiс екенiне көңiл аударыңыз, өйткенi олардың сандық мағынасы жоқ. Кiтап нөмiрлерiн бiр-бiрiне қосуға, көбейтуге, салыстыруға болмайды.
Болашақ Оқулықтар кестесiмен байланыс орнату үшiн түйiндi өрiс беруiмiз қажет.Кiтаптың аты өрiсiн қайталанбайтын өрiс ретiнде таңдап алуыңызға болады. Бiрақ өте үлкен мәлiметтер базасында аттары әр түрлi кiтаптар кездесуi мүмкiн. Сондықтан бiз Кiтаптың аты және Кiтаптың авторы өрiстерiнiң комбинациясын түйiндi өрiс ретiнде пайдаланамыз. Бланкiнiң жоғарғы бөлiгiндегi өрiстi ерекшелеп алыңыз (Shift). Тышқанның оң батырмасын шерту арқылы жанама менюдi ашыңыз және одан Түйiндi өрiс (ключевое поле) бөлiмiнiн таңдап алыңыз.
Конструктор терезесiн жабыңыз. Терезенi жабу кезiнде кестеге Оқырмандар деп ат берiңiз.
5-9 бөлiмдердегi амалдарды қайталап, Оқулықтар кестесiн құрыңыз. Оған төмендегiдей өрiстер енедi:
2 – сурет. Кесте режимінде кестені редакциялау терезесі
өрiс атауы өрiс типi
- кiтаптың аты мәтiндiк
-кiтаптың авторы мәтiндiк
-баспасы мәтiндiк
-шыққан жылы мерзiм\уақыты
-кiтаптың нөмiрi мәтiндiк
-көлемi сандық
-бағасы қаржылық
Көлем өрiсiн шертiңiз. Бланкiнiң төменгi бөлiгiнде ондық белгiлер саны 0-ге тең қасиетiн берiңiз.
Бұл кестеге түйiндi өрiс енгiзбесе де болады -- берiлген тапсырмада ол талап етiлмейдi.
ККК кiтапханасы: мәлiметтер базасы терезесiнде құрылған кестелердi кезекпен ашып, оларға он шақты жазбалар енгiзiңiз. Жұмысты аяқтап кестелердi жабыңыз. Mikrosoft Access программасын жабыңыз.
«Саралау –бағалау» кезеңі
Осыны орындап болған соң мына төменде жазылған мәліметтер қорына қатысты сөздердің орысша атауларын тап.
МББЖ – ның тағы бір функциясы мәліметтерді басқару. Мәліметтерді басқару ретінде, әдетте мәліметтерді рұқсат етілмей қол жетуден қорғау, мәліметтермен жұмыс режимін көп мәрте пайдалануды қолдау және мәліметтердің тұтастығы мен үйлесімділігін қамтамасыз ету түсіндіріледі. Мәліметтер базасын жіктеу. Мәліметтер арасындағы орнату әдістері бойынша былайша ажыратылады: Реляциялық, Иерархиялық және Желілік МБ:
Реляциялық МБ кесте түрінде мәліметтерді ұсынудың қарапайым және әдеттегі формасы болып саналады. Көптеген теориялар ішіндегі кестеге қатынас термині сәйкес келеді және ол МБ – ға осы атты берген. Ол үшін дамыған математикалық аппарат – біріктеу, алу, азайту, қиылысу, қосу және т.б. сияқты математикалық операциялар айқындалатын реляциялық есептеу мен реляциялық алгебра.
Осы типтегі МБ жасауға американдық Е.Кодд елеулі үлес қосты.
Форманың көмегімен мәліметтерді енгізіп қана қоймай, бейнелеуге де болады. Сұрау салулар да мәліметтерді болмай – ақ жасайды. Формалардың көмегімен мәліметтерді шығарған кезде дайындаудың арнайы құралдарын қолдануға болады.
Есептер – мәліметтер ұсынудың ерекше формасы. әдете есепті қалыптастыру, іріктеу үшін есептелетін шарттармен бірге әр түрлі кестелерден мәліметтер жинайтын сұрау салулар жасалады.
Макростар мен модульдер. Объектілердің бұл категориялары программалау жолымен жаңа функцияларды жасау үшін де , мәліметтер базасын басқару жүйесімен жұмыс істегенде де қайталанатын операцияларды автоматтандыруға да арналған.
Достарыңызбен бөлісу: |