Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
7.4 А Қазақ хандығының XVI – XVII ғасырлардағы дамуы
|
|
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып: 7
|
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
|
Сабақ тақырыбы
|
Тәуекел хан қазақ жерлерін біріктіру мақсатында қандай саясат ұстанды?
|
Оқу мақсаты
|
Қазақ хандарының мемлекетті өркендетудегі рөлін анықтау
|
Сабақ мақсаты
|
Қазақ хандарының сыртқы саясатын анықтап, нәтижелерін талдау
|
Бағалау
критерийлері
|
Қолдану: Тәуекел жорықтары мен шекаралық өзгерістер бағытын кескін картада белгілейді
Анализ: Кестедегі мәліметтерге «д/б» жауабын бере отырып, Тәуекел ханның қазақ хандығының аумағын кеңейтудегі, дипломатиялық қатынастар орнатудағы ролін талдайды
Рефлексия: «Тәуекелдің Мәуереннахрға жасаған жорықтары немен аяқталды?» 40-55 сөзден тұратын ой-түйін жазады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Ең басты өзгерістер / жетістіктер болды…
Бұл оқиға /өзгеріс маңызды болды / айтарлықтай, өйткені…
|
Құндылықтарды
дарыту
|
- патриотизм
- батылдылық
- көшбасшылық
- төзімділік
- бостандық
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Дүниежүзі тарихы, География, Әдебиет
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
АКТ дағдыларын дамыту. (ноутбук, интербелсенді тақта)
|
Бастапқы білім
|
Қазақ хандығы жерлерін Хақназар хан кеңейте алды ма?
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
№1
Сабақтың басы
3 мин
10 мин
10 мин
Сабақтың ортасы
10 мин
5 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі
М.Тәуекел таққа келген кезде қазақ хандығының саяси жағдайына шолу.
Ж.Оқушылар саяси жағдайларды ескере отырып, өздерін Тәуекел ханның орнына қойып, алдағы саясатына іс әрекетіне болжам /гипотеза/ жасайды.
Ж.Ойларын жұппен бөлісіп ақылдасады. Жұптан бір оқушы сыныпқа ой-пікірін айтады. /Негізгі ойларды сынып оқушылары талқылайды, мұғалім тақтаға жазып отырады./
Ассоциация» әдісімен Тәуекел ханға сипаттама беру.
/Тәукел ханды еске түсіретін кілт сөздерді айтып,сол арқылы тарихи тұлғаға сипаттама беру/
|
Тәуекел хан.
http://e-history.kz/kz/scorm/course/217
Қазақстан тарихы көне заманнан бүгінгі күнге дейін. 5 томдық. ІІ том. Атамұра, 2010.,411-420 бб.
Материалы по истории Казахских ханств XV – XVIII веков .Алма-Ата: Наука, 1969.
|
2 мин
|
Сергіту сәті «Мен саған сенемін»
/Жанға жайлы әсерлі әуенмен жұп құрып, бір- бірінің көздеріне қарап: «Мен саған сенемін …» өйткені сен жақсы адамсың.Мен саған сенемін …. өйткені сен алғырсың т.с.с/
|
Мұғалім және оқушылар
|
№2
Сабақтың басы
10 мин
|
М.Тәуекел хан тұсындағы хандықтың сыртқы саясатын түсіндіру:
- Тәуекел ханның көрші елдермен қарым қатынасы:
/Қазақ – өзбек және орыс мемлекетімен қарым қатынастар/
- Жаулап алған қалалар мен олардың шекаралары
/Ақши,Искандер,Мүнши,Ташкент,Самарқанд,Сауран,Түркістан/
-Тәуекел ханның Орта Азияға жасаған жорықтары:
|
Құдайбердіұлы Ш. Түрік, қырғыз-қазақ һәм хандар шежіресі. Астана, 2008.
М.Жүсіп Көпейұлы. Қазақ шежіресі /Дайындаған С.Дәүітов. – Алматы: Жалын, 1993.
|
Сабақтың ортасы
7 мин
8 мин
|
Ж.Оқушылар дерек көзінен,қосымша материалдарды,берілген бейне баяннан мәліметтерді пайдалана отырып,кескін картаға Тәуекел хан жорықтарыны шекаралық өзгерістерінің бағыттарын түрлі түсті бояулармен кескін картаға түсіреді.
О.Тақырып бойынша тарихи оқиғалардың кестесін толтырады.
|
Сабақтың соңы
12 мин
|
Ж.Қорытынды ретінде «Тәуекелдің Мәуереннахрға жасаған жорықтары немен аяқталды?» мәтіні бойынша қорытынды ой түйін жазу.
|
Халид К. Тауарих хамса (Бес тарих) /ауд. Б.Төтенаев, А.Жолдасов. – Алматы: Қазақстан, 1992.
|
Кері байланыс
3 мин
|
2 жұлдыз, бір тілек
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?
|
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
|
|
|
|
Оқу мақсаттары сабақ мақсаттары/ дұрыс қойылған ба?.
|
Қабілеті жоғары оқушыға қосымша деректермен жұмыс
|
Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
жеткізбесе, неліктен?
|
Көзге жаттығу және үзіліс кезіндегі қауіпсіздік
|
|
|
|
|
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
|
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
|
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Қабілеті жоғары оқушыға қосымша деректермен жұмыс
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім?
Келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
Сабақ барысында жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім?
Келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|