Сабақ түрі: Жаңа сабақ Сөздік қормен жұмыс



Дата04.08.2017
өлшемі32,3 Kb.
#22801
түріСабақ
57. Тақырыбы: Қазақ ою-өрнек тарихы, ерекшеліктері

Мақсаты: Қазақтың ою-өрнектерінің шығу тарихымен таныстыру,ұлттық ерекшеліктерді құрметтеуге дағдыландыру, еңбекке баулу.

Құрал-жабдықтар, көрнекі құралдар: текеметтегі ою- өрнектер, ұлттыт киім өрнектері

Сабақ түрі: Жаңа сабақ..

Сөздік қормен жұмыс. Сәнді, шашбау, жүзік; ою-өрнектер: қошқар,қой,арқар,қозы,сиыр мүйіздерінен алынған.

Сабақ барысы: І.Ұйымдастыру .Жаңа сабақ А) Кіріспе . Өткен сабақта ұлттық киімдер, әшекеймен таныстық. Бұл сабақта осы ою-өрнектің шығу тарихымен бұйымдармен, олардың әшекейімен танысамыз. Б) мұғалімнің түсіндіруі. Сәндік киімге ұлттық зергерлік бұйымдар, жарасып тұрады. Асыл тас, бағалы металдан жасалған тұмар, шашбау, сәндік бұйымдар, білезік, сырға, жүзік. Олар өздерінің ерекшелігімен көрінеді.Өрнектерде үйлесім(ритм), симметрия, бояулардың жарасымдылығы да болуы керек.

Пысықтау : Кітаппен жұмыс, түсініп, дұрыс оқу. Суретке зер салып, ондағы сәнді бұйымдардың ою- өрнектерінің қалай жасалғанын, оның қайсысы ұнағанын айт, ойлан.Үлгі бойынша сәнді ою-өрнектеді құрастырып жасау. Оқушы еңбегі, оған көмек.

Қорыту: Бүгінгі сабақтан не білдік? Неге үйрендік? Ол неге керек?

Сабақты қорытындылау, бағалау. Сәндік ою-өрнектер құрастыру



Үйге тапсырма беру: үйден аяқтау

58. Тақырыбы: Қазақ ою-өрнегі.



Мақсаты: Қазақтың ою-өрнектерімен таныстыру,ұлттық ерекшеліктерді құрметтеуге дағдыландыру, еңбекке баулу.

Құрал-жабдықтар, көрнекі құралдар: ұлттық киімдер, өрнектер.

Сабақ түрі: Жаңа сабақ..

Сөздік қормен жұмыс. ою-өрнектер: қошқар,қой,арқар,қозы,сиыр мүйіздерінен алынған.

Сабақ барысы: І.Ұйымдастыру .Жаңа сабақ А) Кіріспе . Бұл сабақта осы ою-өрнектермен танысамыз. Б) мұғалімнің түсіндіруі. Олар өздерінің ерекшелігімен көрінеді Өрнектерде үйлесім (ритм), симметрия, бояулардың жарасымдылығы да болуы керек.

Пысықтау : Кітаппен жұмыс, түсініп, дұрыс оқу. Суретке зер салып, ондағы сәнді бұйымдардың ою- өрнектерінің қалай жасалғанын, оның қайсысы ұнағанын айт, ойлан.Үлгі бойынша сәнді ою-өрнектеді құрастырып жасау. Оқушы еңбегі, оған көмек.

Қорыту: Бүгінгі сабақтан не білдік? Неге үйрендік? Ол неге керек?

Сабақты қорытындылау, бағалау. Сәндік ою-өрнектер құрастыру



Үйге тапсырма беру: үйден аяқтау

59. Тақырып: Көлемді бұйымдар, қағаздан шыны жасау.



Оқыту мен тәрбиелеудің міндеттері: Көлемді бұйымдар, қағаздан шыны аяқ құрастырып жасауға үйрету, әшекейлеу, құрастыру, ойын жеткізе білуге дағдыландыру, еңбектену, әсемдікпен, ептілікке баулу.

Құрал-жабдықтар, көрнекі қүралдар: Қағаз, ыдыс, ою-өрнек, клей, қайшы.

Сабақ түрі: Жаңа сабақ. Сөздік қормен жұмыс:Құты, жиек, түбі, шыны, өрнек

Сабақ жоспары:Жаңа сабақ. А) кіріспе.Б) мұғалімнің түсіндіруі, көмегі. Пысықтау, оқушы еңбегі. Қорыту.

Сабақ барысы: І.Ұйымдастыру . Жаңа сабақ. А) Кіріспе Балалар сендер қағаздан көлемді бұйымдар жасап көрдіңдер ме? Б) мұғалімнің түсіндіруі. Бүгінгі сабақта қағаздан шыны аяқ дайындаймыз. Ол үшін жолақ қағаз бен құты таңдап алу кеерк. Желім керек.

Пысықтау : Жұмысты жоспарлап жасау керек. Құтыны қағазбен 3 қайтара айналдырып ораймыз. Әр ораған сайын желімдейміз. 2 рет .Жиегін иректеп қиямыз. Түбін желімдеу үшін қағаздың шетін бүгеміз. Ыдыстың түбін қатырма қағаздан қиып аламыз. Желімдейміз. Дайын аяқтап өрнектеп, әшекейлейміз.

Қорыту: Бұл ыдысты қайда пайдаланамыз. Неге желім жағылады? Немен иректеп қидың? Немен иректеп және олай жасадың ? Әшекейле .Сабақты қорытындылау, бағалау.

Жеке оқушыларға қосымша тапсырма беру .Әсемдік деген не? Ойлан



Үйге тапсырма беру :122-123 беттті оқу

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет