8.4.3.1. Қарапайымдылар, саңырауқұлақтар, бактериялар мен вирустар қоздыратынмен туындайтын аурулардың ерекшеліктерін сипаттау және алдын алу шараларын сипаттау
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар:
Қарапайымдылардың, саңырауқұлақтардың, бактериялар мен вирустардың жұқпалы аурулардың қоздырғыштарының ерекшеліктерін және алдын алу шараларын анықтайды.
Оқушылардың басым бөлігі:
Қарапайымдылардың, саңырауқұлақтардың, бактериялар мен вирустар арқылы ағзаға енетін жұқпалы аурулардың қоздырғыштарын біледі
Кейбір оқушылар:
Жұқпалы аурулардың таралу жолдары мен ауру белгілерін сипаттайды
Бағалау критерийлері
- Қарапайымдылар, саңырауқұлақтар, бактериялар мен вирустар қоздыратынмен туындайтын аурулардың ерекшеліктерін сипаттайды;
- Қарапайымдылар, саңырауқұлақтар, бактериялар мен вирустар тарататын жұқпаны ажыратады;
- Қарапайымдылар, саңырауқұлақтар, бактериялар мен вирустардың алдын алу шараларын ұйымдастырады.
Тілдік мақсаттар
-Сабақ барысында ұғымдарды қолданады, қажетті айтылым - жазылымға сәйкес академиялық тіл қалыптастырады;
Негізгі сөздер мен терминдер: -Жұқпалы аурулар, қоздырушылар,амёба дизентериясы, тырысқақ ( холера), фитофтороз, күл (дифтерия), лейшманиоз, герпес;
Сыныптағы диолог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Герпес қоздырғышы - герпес вирусы. Бұл кезде теріде немесе сілемейлі (мұрында) мөлдір сұйықтыққа толы топталған көпіршіктер түзіледі.
Фитофтороз - саңырауқұлақтар тудыратын өсімдік ауруы.
-Термин сөздерді дәптерге жазу.
Құндылықтарға баулу
Денсаулық - адам өмірінің басты құдылығы. Адам мықты денсаулық арқасында өмірде кездесетін ауыртпалықтарды жеңуге, қабілет - дарынын дамытып, шығармашылық деңгейге көтеріле алады.
Пәнаралық байланыс
Химия ( тырысқақ ауруын хлорлы әк пен қышқыл ерітіндісі тез заласыздандырады)
Дене шынықтыру ( салауатты өмір салтын қалыптастыру)
Алдыңғы білім
Ауру тудыратын бактериялармен күресу шараларымен таныс.
Вирус жасушасы туралы түсініктері бар.
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Сабақтың басы 5 (мин)
Ұйымдастыру: "Сәттілік" баспалдағы: Оқушылар бір - біріне сәттілік тілейді.
Топқа бөлу: Үш түсті қағаз қиындылары арқылы
Түрлі - түсті қима қағаздар
Сабақтың ортасы 30 минут
1 – тапсырма Адасқан суреттер
Қарапайымдылар, саңырауқұлақтар, бактериялар мен вирустар жұқпасының ауру қоздырғыштарының түрін сипаттаңдар Адасқан суреттер \
Жеке жұмыс
Дескриптор: Жұқпалы аурулардың түрін ажырата алады.
Таралу жолы мен қоздырғышын біледі.
ҚБ: "Смайликтер арқылы бағалау"
2 - тапсырма: «Кластер» әдісі Қарапайымдылар, саңырауқұлақтар, бактериялар мен вирустар тарататын жұқпаның атауын атаңдар,оған анықтама беріңдер және жұғу жолдарын атаңдар
Жекелей
Жұптық
Топпен
Суреттер, плакаттар
АКТ
АКТ, оқулық,
суреттер
Ғылыми атауы
Анықтамасы
Жұғу жолдары
Жою жолдары
Дизентериясы
Холера
Фитофтороз
Дифтерия
Лейшманиоз
Герпес
Дескриптор: - Қарапайымдылар, саңырауқұлақтар, бактериялар мен вирустар талатынын жұқпаның атауын анықтай біледі.
- Суреттер бойынша ажырата алады.
- Терминдерге анықтама бере алады.
ҚБ: " Басбармақпен бағалау"
3 - тапсырма: «Джигсо» әдісі Мәтінмен жұмыс
Топтық жұмыс
Қарапайымдылар, саңырауқұлақтар, бактериялар мен вирустар тарататын ауруларының таралуы мен белгілер туралы өз ойларын жазып пікір алмасады
Жұмыс дәптерлері
Дескриптор: -Оқушылар жұқпалы аурулардың түрлерін ажырата біледі
- Жұқпалы аурулардың таралу жолдарын анықтай алады.
ҚБ: " Өзін - өзі бағалау"
4 - тапсырма Қарапайымдылар, саңырауқұлақтар, бактериялар мен вирустардың алдын алу шараларын ұйымдастырыңдар Шығармашылық жұмыс Топтық жұмыс. Постер қорғау І топ: - Қарапайымдылардың кең таралған жұқпа түрлерін табыңдар ;
ІІ топ: - Саңырауқұлақ тудыратын ауру қоздырғышын анықтаңдар:
ІІІ топ: -Бактериялар тудыратын ауру түрлерін анықтап, дәлелдеңдер:
ІҮ топ: - Вирустардың алдын алу шараларын ұйымдастырыңдар; Дескриптор: - Қарапайымдылардың кең таралған жұқпа түрлерін біледі;
- Саңырауқұлақ тудыратын ауру қоздырғыштарын анықтай алады;
- Бактериялар тудыратын ауру түрлерін дәлелдей алады;
- Вирустың алдын алу шараларын ұйымдастыра біледі.
ҚБ: "Екі жұлдыз, бір тілек"
Ватман, түрлі - түсті қағаз, қарындаш
Сергіту сәті:" Көңілді күн"
https://youtu.be/hex0j8LqKAZ
Сабақтың соңы ( 5 мин)
" Білім қоржыны"
Рефлексия
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
«Адасқан суреттер» «Атаулар (терминдер)» «Мәтінмен жұмыс» әдістерін пайдаланып оқушылардың қажеттіліктеріне қарай жекелей, топтық топтық тапсырмалар дайындалды, тәжірибеде деңгейлік тапсырмаларды орындату.
Сабақ барысында оқушылардың үйренгенін тексеруде қалыптастырушы бағалауды қолданамын.
«Смайлик»,
«Ынталадыру»
Сабақ барысында оқушылар қауіпсіздік техникасы ережелерімен тазалық гигиеналық талаптарды сақтайды.
Оқу құралдарын тек қажетті жағдайда ғана пайдаланады.
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?