Сабаққа қатысқан оқушылар саны: Сабаққа қатыспаған оқушылар саны: Сабақтың мақсаты



Дата08.02.2022
өлшемі86,92 Kb.
#98590
түріСабақ
Байланысты:
ҚМЖ


Сабақтың тақырыбы



Үшбұрыш және оның түрлері.

Күні: 23.11.20

Мұғалімнің аты-жөні:Орман Рыскүл Жасұланқызы

7 сынып

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

Сабақтың мақсаты

7.1.1.13
үшбұрыштардың түрлерін ажырату;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған жұмыс

Ресурстар

Сабақтың басы(2-5 минут)

Ұйымдастыру бөлімі:Оқушылармен амандасу,түгендеу,3 топқа бөлу.
Топтастыру барысында соңында қалып қойған топтағы оқушыдан бастап сұраймын. «Доп лақтыру» ойыны
Сұрақтар қою.

  1. Геометриядағы ең қарапайым фигура

  2. Қандай фигура бұрыш деп аталады?

  3. Бұрыштың қандай түрлерін білесің?

  4. Сыбайлас бұрыш дегеніміз не?

  5. Қандай бұрыштар вертикаль деп аталады?

  6. Периметр дегеніміз не?

  7. Бұрыштарды өлшеу құралы?




Сабақтың ортасы (6-40 минут)

(МК,Ұ)

Үшбұрыш анықтамасына тоқталып, дәлелдеу.




Бір түзуде жатпайтын А,В,С нүктелері берілген. Осы нүктелерді қосып, АВ,ВС,СА кесінділер жүргіземіз. Үшбұрыш белгіленуі: , жазылуы АВС(АВС үшбұрышы)
ВЕ – биіктігі, ВЕ АС,
А/а. Үшбұрыштың қабырғаларының ұзындықтарының қосындысы оның периметрі деп аталады. Р-белгілейді, есептелінуі:
Үшбұрыштың қабырғаларының ұзындықтарына байланысты:әртүрлі қабырғалы үшбұрыш, тең қабырғалы үшбұрыш,теңбүйірлі үшбұрыш болып бөлінеді.
Үшбұрыштың бұрыштарының шамаларына байланысты:сүйір бұрышты үшбұрыш, тікбұрышты үшбұрыш, доғал бұрышты үшбұрыш болып бөлінеді.
Үшбұрыштың ауданытабаны мен биіктігінің көбейтіндісінің жартысына тең.






Теорема

Кері теорема

Берілгені (шарты)

АВС, АС=ВС

АВС, А= В

Дәлелдеу керек.

A= B

АС=ВС

Бір нүктеде жатпайтын әртүрлі А,В,С нүктелері берілсін. АВ, ВС, СА кесінділерін жүргізсек, АВС үшбұрышы пайда болады. Үшбұрыш деген сөздің орнына “∆” белгісі қолданылады. Сонда “АВС үшбұрышы” деген сөз ∆АВС түрінде жазылады





  • А,В,С нүктелері үшбұрыштың төбелері;

  • АВ, ВС, СА-қабырғалары;

ВАС-үшбұрыштың АС және АВ қабырғаларының арасындағы бұрышы, ∠АСВ, ∠СВА да бұрыштары деп аталады.



  • Яғни үшбұрыштың 3 төбесі, 3 қабырғасы, 3 бұрышы бар. Олар үшбұрыштың элементтері деп аталады.

А , В, С төбелеріне қарсы жатқан қабырғалары сәйкесінше a, b, c әріптерімен де белгілейді, яғни CD=a, CA=b, AB=c.



  • Сондай-ақ бұрыштарды төбесіндегі әріппен ғана белгілеуге болады:∠А, ∠В, ∠С.

  • Немесе бұрыштарды грек әліпбиінің α,ß,γ әріптерімен белгілесек болады.

О ларды үшбұрыштың ішкі бұрыштары деп атайды.


Қабырға ұзындықтарына байланысты түрлері

Бұрыштарының шамаларына байланысты түрлері

Әр топқа тапсырма беру.


І топ: ∆-дың бұрыштарына байланысты түрлері (постер қорғау)
ІІ топ: ∆-ң қабырғаларының ұзындықтарына байланысты түрлерін қағаздан қиып қорғау
ІІІ топ: ∆ -тың түрлері туралы ертегі құрастыру
ІV топ: бізді қоршаған үшбұрыштар туралы макет жасау
Bilimland сайтынан видео көрсету арқылы жаңа сабақты түсіндіру
Топтық жұмыс
1. Үшбұрыштардың маңыздылығы жайында парталас сыныптасыңмен малқылау жаса.
2 . Слайдта көрсетілген өмірдегі үшбұрыштардан басқа үшбұрыштарды мысалға келтір.
3. Парталас сыныптасыңмен үшбұрыштардың қандай теоремаларын білетінің жайлы мағұлмат алмас.
4. Суретте барлығы неше үшбұрыш бар?


ІІ
1. Суретте барлығы неше үшбұрыш бар?

2. Суретте барлығы неше үшбұрыш бар?



Оқулық

А4 форматты ақ қағаз,қарындаштар

Қосымша тапсырма:


сызғыш



Сабақтың соңы( 41-45мин)


Топтық жұмыс.
“Бізді қоршаған әлемдегі үшбұрыштар” жайлы жинаған қызықты мәліметтеріңмен сыныптастарыңмен бөлісіңдер
Рефлексия
Оқушыларға стикерлер таратылады.

  • Сабақ маған түсініксіз

  • Тақырыпты түсіндім,бірақ есептеген кезде қиналамын

Маған сабақ ұнады.Тақырыпты меңгердім





Критерийлер

Дискрипторлар

1

Геометриялық фигуралар туралы ұғым қалыптасқан

1.Фигуралар түрлерін ажырата аламын;
2.Олардың анықтамасын айта аламын;
3.Фигуралардың сызбасын сыза аламын.

2

Геометриялық есептерді шығара алады

1.Фигуралардың элементтерін таба аламын;
2.Теоремаларды тиімді қолдана аламын.

3

Үшбұрыштың түрлерін ажырата алады

1.Үшбұрыштың макетін жасай білемін;
2.Үшбұрыштарды қоршаған ортамен байланыстыра аламын.






Қосымша ақпарат

Қорытындылау

Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.

1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе?
2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?






Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?
1.
2.


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет