Күні,айы:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Абдираймова Г.М.
|
Сынып: 7
|
Сабаққа қатысқан оқушылар саны:
|
Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:
|
Тақырыбы
|
у=ах2, у=ах3 және (k≠0) түріндегі функциялар, олардың графиктері және қасиеттері
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
|
7.4.1.10
y функциясының графигін салу және оның қасиеттерін білу;
7.4.1.11
функциясының графигін салу және оның қасиеттерін білу;
7.4.1.12
функциясының графигін салу және оның қасиеттерін білу;
|
Сабақ мақсаты
|
(k≠0) функциясы және оның графигі, қасиеттері туралы үйрену;
(k≠0) функциясының қасиеттерін есептер шығарғанда қолдану;
Функцияның графигін салу.
|
Бағалау критерийлері
|
(k≠0) функциясы ұғымын, қасиеттерін біледі;
(k≠0) функциясының қасиеттерін есептер шығағанда қолданады;
Функцияның графигін салады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Лексика мен сөз тіркестері: «функция», «нүкте», «аргумент», «абцисса», «ордината», «функцияның мәні», «абцисса мәні»
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
«координата», « айнымалы», «тиісті», «тәуелділік», «тәуелсіз»
Диалогқа/жазылымға қажетті сөз тіркестері: «абциссасы», «тиісті нүкте», «функция графигі», «гипербола болады», «симметриялы болады», «анықталу облысы», «мәндерінің облысы», «координаталар басынан өтеді»
|
Құндылықтарға баулу
|
Топта жұмыс істеуде оқушыларды қарым-қатынас жасау қабілетін дамыту, шығармашылық, жауапкершілік, сын тұрғысынан ойлау құндылықтарын қалыптастыру.
|
Пәнаралық байланыс
|
Геометрия
|
Алдыңғы білім
|
Функция анықтамасы, сызықтық функция түрлері, координаталық жазықтықта функция графигінің кескінделуі
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңдері
|
Жоспарланған жұмыс
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы(2-5 минут)
|
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, үй жұмысын тексеру.
Сұрақтар:
Функция деген не?
Функцияның анықталу облысы деген не?
Функцияның мәндерінің облысы деген не?
Сіздер қандай функциямен таныссыздыр? ( у = кх + b; у = кх; )
у = кх + b функциясының графигі не ? , оны салу үшін неше нүкте қажет (түзу сызық).
Функцияның графигін салуды орындамай –ақ төмендегі формула арқылы берілген графиктер қалай орналасқаны туралы айтамыз:
а) у = Зх + 2; у = 3х ; у = 3х - 5; ә) у = -2х – 7; у = 2х; у = -2х + 5
|
|
Сабақтың ортасы (6-30 минут)
|
Топпен жұмыс.
«y =k/x функциясы және оның графигі» (20 мин) «ЖИГСО әдісі» пайдаланамыз
1, 3 топ
у= -6/х функцияның графигін салу керек
х
|
-6
|
-4
|
-3
|
-2
|
1
|
2
|
3
|
4
|
6
|
у
|
=+1
|
+1,5
|
+2
|
+3
|
-6
|
-3
|
-2
|
-1,5
|
-1
|
2, 4 топ
у= 16/х функцияның графигін салу керек
х
|
-16
|
-12
|
-8
|
-4
|
-2
|
-1
|
1
|
2
|
4
|
8
|
12
|
16
|
у
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Жеке жұмыс. №27.2.
10 мин
функция графигін салу.
|
Оқулық
|
Сабақтың соңы
( 5 мин)
|
(Рефлексия
Бүгінгі сабақтағы өз жұмысыңды төмендегі жауаптардың біреуін таңдау арқылы бағалаңыз.
Сабақтың күрделілігін бағала.
Сізге сабақ...
-жеңіл
-қарапайым
-қиын
Материалды меңгеру дәрежеңізді бағалаңыз:
- толық меңгердім
- бүгінгі сабақты жартылай түсіндім
- бүгінгі сабақты түсінбедім
Үйге тапсырма:№27.3, 163-бет.
|
|
Қосымша ақпарат
|
Қорытындылау
|
Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз.Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.
|
1.Сабақ барысында өзгертулер енгіздіңіз бе?
2.Жүргізген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?
|
|
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?
1.
2.
|