Сабаққа қатысқан оқушылар саны: Сабаққа қатыспаған оқушылар саны



Дата05.06.2017
өлшемі85,98 Kb.
#17621
түріСабақ

Тақырыбы:

М.Жұмабаев «Батыр Баян»

Күні, айы:

Мұғалімнің аты-жөні:

7-сынып

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7 ТЖ1 Әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау


Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар орындай алады:

Поэманың мамұнын баяндайды.



Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Поэманың негізгі ойы мен идясын анықтайды;





Кейбір оқушылар орындай алады:

Поэма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдайды.



Бағалау критерийі;

Тілдік мақсаты

Cөз тіркестері:

Кейіптеу: өмір күшті  уын аяды ма, қанды  ор  боп  қалады, қызыл  тілім  кісендеулі.

Метафора :  Көкшенің  жүрегі , жаным жаралы

Теңеу: сұңқардай, жолбарыстай,  аш  бөрідей, атқан  тандай , бар  сұлулық  жиылғандай. Анафора әдісі арқылы поэманың бояуын күшейтіп, естілу қуатын арттырған.

Талқылауға арналған сұрақтар:

  • Не себепті Баян өз бауыры Ноянды өлтірді деп ойлайсыз?

  • Неліктен қалмақ қызы Ноянды өз еліне баруға көндірді?

Алдынғы оқу:

Ж.Жабаевтың «Зілді бұйрық» өлеңіндегі «Азаттық үшін күрес» бөліміне анализ жасап интерпретациялағанбыз



Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған жұмыс

Бағалау

Ресурстар

Басы

Ұйымдастыру. Топқа бөлу.«Мозайка» әдісі арқылы бөлу.

Жағымды ахуал тудыру (бағалаушыны таңдау)

Оқушыларға жақсы қасиеттер жазылған стикерлер таратылады:



Ақылды арусың

Әділ бағалаушысың

Жауапты жансың

Жаңашыл адамсың

Ізденімпаз оқушысың


«Әділ бағалаушысың» деген жазбасы бар стикер түскен оқушы алдағы жұмысты бақылап, бағалаушы рөліне енеді. БФЕ шаблонын толтырады:

Б

Басымдылық




Ф

Факт (қызықты)




Е

Ескертпе (ұсыныс)




Қызығушылықты ояту.

Бейнефильмнен үзінді. Оқушылар сабақтың тақырыбын болжайды.





Слайд


https://www.youtube.com/watch?v=kyKSW6mBjME

Ортасы

Мағынаны тану.

-М.Жұмабаев деген кім?

-Қандай шығармаларын білесіздер?

Өмір жолы. Мағжан Жұмабаев 1893 жылы Солтүстік Қазақстан облысының бүгінде өз есімімен аталатын ауылында орташа дәулеті бар отбасында дүниеге келеді. Әуелі ауыл молдасынан, содан соң ауылдағы мұғалімнен оқып, сауатын ашады. 1905-1910 жылдары Қызылжар (Петропавл) қаласындағы медреседе оқиды. Медреседе бірқатар шығыс тілдерінен дәріс алады, шығыс ақындарының жырларымен танысадыБалалар, біз XX ғасырдың басындағы қазақ поэзиясының Хантәңірі – Мағжанның «Батыр Баян» поэмасымен танысып өттік. XVIII ғасыр – қазақ тарихындағы ел тағдыры сынға түскен түйінді кезең. Бұл атамекенді жат жерлік басқыншылардан азат ету жолындағы Отан соғысында Абылай хан, Қабанбай, Бөгенбай сынды қолбасшылардың бастауымен бір жұдырықтай түйілген батыр бабалармыздың жанқиярлық ерлік өнегесін тарих беттеріне өшпестей етіп қашаған кезең еді. Иә, тарих – шындық. Поэма сюжеті XVIII ғ. қазақ-қалмақ арасындағы аласапыран, қиын- қыстау күрделі заманды бейнелеп, ұлт азаттығы, халық бостандығы жолында жан аямай күрескен, тарихта болған Баяндай батырдың басына құрылады. Сондықтан Мағжан қазақ азаматтарына әрі сын тағып, әрі ауыр міндет жүктеп, олардың алдына Абылай хан мен Батыр Баянды идеал етіп ұсынады. Олардың ерлік, даналық, адамдық істерін санада, жүректе жаңғыртады.

1-тапсырма.Оқушылар поэманың мазмұнымен танысады. Аудиокітап.

2-тапсырма. «Әдеби шеңбер» стратегиясы.

Топтық тапсырмалар:

Талқылаушы-шығарманың тақырыбын,мазмұнын айтады.

Белгілеуші-шығарма желісі бойынша сұрақ дайындайды

Байланыстырушы-өмірмен байланыстырады

Топ шешені-шығарма мазмұнына қатысты мақал-мәтел айтады

Қорытындылаушы- жырдың негізгі идеясын айтады.

3-тапсырма. Төмендегі кестені толтырыңыз. ЖЖ


Шығарманың авторы, аты

Шығарма несімен ұнады?

Сүйікті кейіпкерің

Жасалған    қорытынды














4-тапсырма .Поэмадан теңеу,эпитет,метафораларды тауып,мағынасын түсіндіріңіз.

1- топ – Поэмадан ақынның Баян,Ноян,қалмақ қызын суреттеудегітеңеулерді табу ;

2- топ – эпитеттерді табу;

3- топ – метафораларды табу .

4-топ-поэмадағы Баян бейнесіне монолог құрастыру.
Бағалау критерийлері

Дескрипторлар

Бағалау критерийі

Тапсырма №

Дескриптор

Балл

Оқушы

Поэманың мамұнын баяндайды;

Поэманың негізгі ойы мен идясын анықтайды;

Поэма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдайды. 




1



Шығарманың тақырыбын,мазмұнын айтады;

1

Шығарма желісі бойынша сұрақ дайындайды;


2

Өмірмен байланыстырады;

1





Шығарма мазмұнына қатысты мақал-мәтел айтады

1

2

Кестені толтырады.

1

Барлығы




6

Кері байланыс. Әр топтың әділ бағалаушыларына сөз беріледі. Топ оқушыларының жұмысы бағаланады.


Бағалау критерийлер

Дескрипторлар



Kitap.kz


Соңы


Рефлекcия

«Бес саусақ» әдісі

Бас бармақ- не үйрендім?

балаң үйрек- неден қиналдым?

ортаң терек- сабақ ұнады ма?

шылдыр шүмек- қандай жетістікке қол жеткіздім?









Қосымша ақпарат

Қорытындылау

.

1. Сабақ барысына өзгертулер енгіздіңіз бе? Неге?

2. Жүргізілген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?



Жаңартылған білім беру бағдарламасы бойынша оқу мақсатына сүйене отырып сабақ жоспарын жасадым.Оқушы критериалды бағалау және балдық тапсырмалар арқылы жұмыс жасайды.

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе не?

1:Критериалды бағалау

2:Жек,топтық жұмыстар

Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?

1:

2:




Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет