Сабақтас құрмалас сөйлемдер. Қазақтың қаһарман қызы-Мәншүк. Сабақ мақсаты



Дата23.08.2017
өлшемі88,94 Kb.
#24784
түріСабақ
Сабақ жоспары
Жүсіпова Ұлжан Балтабекқызы,

М.Мәметова атындағы Қызылорда гуманитарлық колледжінің қазақ тілі пәні оқытушысы.

Қызылорда облысы, Қызылорда қаласы

Себеп-салдар, қимыл- сын бағыныңқылы

сабақтас құрмалас сөйлемдер. Қазақтың қаһарман қызы-Мәншүк.

Сабақ мақсаты:



  • Білімділік: Студенттерге себеп-салдар, қимыл-сын бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлемдер, олардың жасалу жолдары, орыс тіліндегі себеп-салдар, қимыл-сын бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлемдермен айырмашылықтары мен ұқсастықтары және қазақтың қаһарман қызы Мәншүк Мәметова жайлы ғылыми тұрғыдан тереңірек мағлұмат беру.

  • Тәрбиелік: Студенттерге қазақтың қаһарман қызы Мәншүктің ерлігі жайлы мағлұмат бере отырып, олардың бойында өз Отанына, еліне деген сүйіспеншілігін арттыру, «намыс», «Отан алдындағы борыш» деген сөздердің мазмұнын терең түсіне алатын елінсүйгіш патриот ұл-қыздарымызды тәрбиелеу.

  • Дамытушылық: Студенттердің сөздік қорын байыту, коммуникативтік құзыреттілігін, аударма жұмысы дағдыларын дамыту.

Сабақ түрі: практикалық

Сабақ типі: аралас сабақ

Пәнаралық байланыс: орыс тілі пәні, қазақстан тарихы пәні

Оқыту әдістері, тәсілдері, оқыту технологиялары: СТО, КОТ, Блум таксономиясы, ДЖИГСО әдісі, диалогтік әдіс, топқа бөлу әдісі, оқылым, жазылым, айтылым, тыңдалым әрекеттері, Вен-диаграмма, БҮҮ әдістері т.б.

Қолданылатын дидактикалық материалдар, техникалық құралдар: интербелсенді тақта, компьютер, электрондық оқулық, оқулықтар, плакат, фломастер, стикерлер т.б.

Сабақ барысы

қадамдар

Уақыты

Сабақ барысындағы оқытушы іс-әркеті

Сабақ барысындағы студенттің іс-әрекеті

Әдіс-тәсілдер

Қажетті оқу-ресурстық құралдар

1




2

3

4

5




І.Оқу іс-әрекетін ұйымдастыру, мотивация





2 мин


  1. Аудиторияның тазалығын тексеру, сабаққа даярлау

  2. Студенттердің сабаққа қажет құралдарын түгелдеу

  3. Студенттердің сабаққа қатысуын түгелдеу

  4. «Шашудағы бата» әдісі бойынша шашқан кәмпиттердің түстеріне қарай топқа бөлу.

1.Сабаққа қажет құралдарын шығарып, тыныштық сақтап отырады.

2. «Шашудағы бата» әдісі бойынша шашылған кәмпиттердің түстері бойынша студенттер «ерлік», «намыс», «борыш», «бірлік» деп аталатын 4 топқа бөлінеді.





Топқа бөлу



«Қазақ ұлттық энциклопедия-сы» , 1-том, 2015ж.

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау (өткен сабақпен байланыс)



8 мин.



Үйге берілген тапсырманы тексереді.



Топқа бөлінген студенттер үйге берілген шартты, қарсылықты, мезгіл, мақсат бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлемдердің жасалу жолдарына жазып келген мақал-мәтелдер мен қанатты сөздерді оқиды және орыс тіліндегі аудармасын айтып, дәлелдейді.

Диалог-тік әдіс, сынама, түрткі сұрақ-тар





  1. М.Ә.Қараев «Қазақ тілі»

Ш.К.Бектұров «Қазақ тілі», «Атамұра», 2016 ж.
«Қазақ тілінің грамматикасы» , 2-том, Алматы, «Ғылым» , 2003 ж.



ІІІ. Жаңа мағынаны тану

білу

1-2 мин.



  1. Жаңа сабақтың тақырыбымен, мақсаттарымен, өзектілігімен таныстыру

  2. «Ақ сүйек» ұлттық ойынының шартымен таныстыру.

Зейін қойып тыңдау



баяндау


«Қазақ тілінің грамматика-сы» , 2-том, Алматы, «Ғылым» , 2003 ж.

білу

1-2 мин.


Электрондық оқулықтағы себеп-салдар, қимыл- сын бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлемдер жайлы мағлұматты студенттерге тыңдатқызу.

Зейін қойып тыңдау, есіне сақтау



тыңдалым

Электрондық оқулық «Қазақ тілі», 2004 ж. Г.Қ.Нұрғалиева




білу

10 -15 мин.


Студенттерге Ш.К.Бектұровтың, М.Ә.Қараевтың «Қазақ тілі» оқулықтарын тарату.



Ш.К.Бектұровтың, М.Ә.Қараевтың «Қазақ тілі» оқулықтарынан себеп-салдар, қимыл- сын бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлемдер туралы мағлұматтарды оқып, танысу, түсінгендерін постер арқылы қорғау.

Оқылым

Постер қорғау





  1. М.Ә.Қараев «Қазақ тілі»

  2. 2. Ш.К.Бек

  3. тұров «Қазақ тілі», «Атамұра», 2016 ж.



Алған білімдерін пысықтау кезеңі

түсіну

10 мин.

Студенттерге бүгінгі күннің лексикалық тақырыбы «Қазақтың қаһарман қызы-Мәншүк» екенін таныстырып өтіп, мәтіннің мазмұнын оқып шығып, жоспар құрып, мазмұнын баяндауды тапсыру.



«Қазақтың қаһарман қызы-Мәншүк» тақырыбындағы мәтіннің мазмұнымен толық танысып, жоспар құрады, түсінігін баяндайды.



Жазылым

Мәтінмен жұмыс



Интернет материал

дары, мәтін



түсіну

5 мин.

Мәтін бойынша сөздікпен жұмыс жүргізу. Жаңа сөздердің мағынасын түсіндіру, орыс тіліне аудару

Студенттер сөздік бойынша жұмыс жасайды. Жаңа сөздердің, сөз тіркестерінің мағынасын, аудармасын жазып алады.

Сөздік-пен жұмыс

Аударма сөздік, Тұрақты сөз тіркестері

нің сөздігі



түсіну

7-8 мин

Мәтіннен себеп-салдар, қимыл-сын бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлемдерді тапқыздырып, оны орыс тіліне аударту.

Студенттер мәтіннен себеп-салдар, қимыл-сын бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлемдерді тауып, оны орыс тіліне аударып, дәлелдейді.



айтылым

Мәтінмен жұмыс



«Қазақ тілі-нің грамматика-сы» , 2-том, Алматы, «Ғылым» , 2003 ж.





қолдану

10 мин.

Мәншүк Мәметова жайлы бейнефильмнен үзінді көрсетіп, қимыл- сын , себеп- салдар бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлемдер құруын тапсыру.

Студенттер тамашалаған бейнефильм бойынша қимыл-сын, себеп-салдар бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлемдер құрастырады, морфологиялық талдау жасайды.

Тыңда-лым дағдысы


«Мәншүк жайлы дастан» кинофильмінен үзінді




қолдану

5 мин

Мәтіндегі себеп салдар бағыныңқылы салаластарды сабақтасқа сабақтас сөйлемдерді салалас сөйлемдерге айналдыру.

Студенттер мәтіндегі себеп салдар бағыныңқылы салаластарды сабақтасқа сабақтас сөйлемдерді салалас сөйлемдерге айналдырады.

Жазылым дағдысы

«Қазақ тілі-нің грамматика-сы» , 2-том, Алматы, «Ғылым» , 2003 ж.




талдау

10 мин

Қазақ және орыс тіліндегі себеп-салдар, қимыл-сын бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлемдердің айырмашылықтары мен ұқсастықтарына Вен-диаграмма әдісін құрғыздыру.

Студенттер қазақ және орыс тілдеріндегі себеп-салдар, қимыл-сын бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлемдердің айырмашылық

тары мен ұқсастықтарына Вен-диаграмма құрып, дәлелдейді.



Вен-диаграм-ма әдісі

Қ.Аханов «Грамматика теориясының негіздері, Алматы, 1996 ж.

М.Ә.Қараев «Қазақ тілі»

Ш.К.Бектұров «Қазақ тілі», «Атамұра», 2016 ж.


Қорытындылау кезеңі

жинақтау

10 мин

Мәтінге қатысты тест тапсырмасының сұрақтарын таратып, жауабын алу.

ББҮ кестесін таратып, толтыруын сұрайды.



Таратылған тапсырмадағы сұрақтарға жауап береді.

Студенттер жаңа сабақ бойынша ББҮ кестесін толтырады, ойларын жинақтайды.



ББҮ кестесі

Тапсырмалар, ББҮ кестесі берілген таратпа қағаздар

Рефлексия

Бағалау

5 мин

«Ақ сүйек» ұлттық ойынының шарты бойынша жинаған ақ сүйектердің саны бойынша бағаланады.

Бағалау парағы бойынша бағаланады.

Мұғалім бағалауы

Бағалау парағы





Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет