5-сыныпқа арналған тарих пәні бойынша қысқа мерзімдіжоспар
|
Тарих пәнінің мұғалімі Рысбаева Қалбибі
|
|
Күн :
5 ақпан 2015 жыл
|
Сыныбы: 5
|
Пән: тарих
|
Сабақтың атауы
|
Жаңа сабақ.
|
Сабақтың тақырыбы
|
Қазақстан - бірлік пен татулықтың мекені
|
Сілтеме
|
Сын тұрғыдан ойлау
Жеке, ,топтық жұмыс
|
Жалпы мақсаты
|
Қазақстан халқы Ассамблеясының 20 жылдығына орай Қазақстанда тұратын әртүрлі ұлттар туралы ақпарат беру;
|
Оқушылар үшін оқу нәтижелері
|
Қазақстандағы бірлік пен татулықтың маңыздылығын білетін болады;
Оқушылар әр түрлі топтық жұмыстарды орындау арқылы бір-біріне қарым-қатынастары өзгереді.
Бір-бірін шынайы бағалай алады(критерий құру арқылы).
Әр оқушы өз ойын жеткізуге мүмкіндік алады.
|
Сабақта туындаған негізгі идеялар
|
Достықты қадірлеу.
|
Сабақта қолданылатын материалдар:
|
Интерактивті тақта, Қазақстан халқы Ассамблеясы туралы слайдтар, ҚР-ның картасы, Қазақстан халықтарының достығы туралы слайдтар, мәтіндердің парақшалары.
|
Оқыту әдістері:
|
Жаңа әдістер
СТО
Жазбаша дөңгелек үстел (немесе «Жигсо»)
|
1. Диалогтік оқыту
2. Жеке жұмыс
3. Топтық жұмыс
|
|
Дерек көздері:
|
интернет көздері, Атлас картасы.
|
Орындалатын жұмыстар
|
Оқушыларды топқа бөлу.
Топпен топ ережесін естеріне түсіру.
Сабақтың мақсатын түсіндіру.
Сабақтың тақырыбын ашу
Тақырып бойынша негізгі тапсырмаларды орындату
Рефлексия
|
Сабақ кезеңдері
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Бағалау
|
І. Ұйымдастырубөлімі
|
1.«Қуаныш шеңберін» ұйымдастырады.
2.Сыныпты оқушылардың өздері таңдаған суреттері бойынша топқа бөледі.
Топ ережесімен таныстырады. Кезекпен сөйлеу; Басқалардың пікірін тыңдау; Талқылауға қатысу, қойылған сұрақтарға жауап беру, болжамдар айта алу; Берілген рөлді орындау; Тапсырма қажет етсе, жетекші болу; Тапсырманың орындалу дәрежесін қадағалауға көмектесу;
Өз ойын түсіндіріп, жеткізе алу.
|
«Қуаныш шеңберінде әр оқушы әртүрлі суреттердің астына бір-біріне тілектерін жазып, оны оқып болған соң тақтаға жабыстырады.
Топтар гүл, көгершін, Ту, шаңырақ, күн суреттері бойынша бөлініп, топтасады.
Оқушылар топта мынадай рөлдер бойынша жұмыс жасайды:
Төраға
Таймпикер
көркемдеуші
спикер
Таймкиперуақытбелгілесе, көркемдеуші баяндаманықағазғатүсіріп, төрағатоптыңәрмүшелерінбақылапбағабереді.
|
|
Кіріспе бөлім
|
1.Сабақтың мақсатын түсіндіру.
|
1.Сабаққа назар аударады.
2.Сабаққа психологиялық жағынан дайындалады.
3.Бір-біріне деген жақсы қарым-қатынас орнатады
|
|
ІІ.Үйтапсырмасынтексеру
|
«Капитанның сөзі»
ойынын ойнатады.
|
Әр топ капитаны қорабтан жеребеалады,бірақ бес топтың нөмірі толықтай болмайды. Тек өзінің нөмірін тапқан топ капитаны ғана ҚР- ның картасының көмегімен Қазақстан туралы айтуға құқылы. Нөмірлері жоқ топ капитандары орындарына отырады.
|
Смаиликтермен бағалау.
|
ІІІ. Жаңа сабаққа ену.
|
Мұғалім оқушыларға әртүрлі ұлттар туралы жұмбақ жасырып, мақал-мәтелдер айтады.
|
Оқушылар мақал мәтелдер бойынша тақырыпты ашады.
2-модуль /Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.
|
|
Топпен жұмыс
|
«Өкіл» әдісімен жұмыс жасауды тапсырады.
Әр топқа әртүрлі ұлттардың тағамы, киімі, салты туралы мәтіндерді таратады.
Ал оқытушы әрбір топтың қалай жұмыс істегендігін бағалап, олардың ойлары мен идеялары қалай, қандай бағытта, қандай дәрежеде дамығандығын аңғарады.
|
Әр топ жаңа тақырып бойынша қағазға түс ірілген мәтінмен танысады.
Мәтінді бір оқып болған соң, әр топ жетекшісі тақтадағы әр ұлттар туралы суреттердің ішінен өз тобына қатысты фото суреттерді алады, сол топ спикері өз тобының тапсырмасын қорғағанда фото суреттерді пайдаланады.
І топ – Қазақстан
ІІ топ-Түркіменстан
ІІІ топ- Өзбекістан
ІУ топ – Қытай
У топ – Неміс
«Өкіл»
Жаттығудың сипаттамасы:
Топ тапсырманы орындап болғаннан кейін, әр топтан бір адам «өкіл» ретінде таңдалып, түсіндіріп және жинақтау үшін, және басқалардың идеяларын анықтау үшін басқа топқа жіберіледі. Сосын не білгенін айту үшін өкіл өз тобына қайта оралады. Бұл зеріктіретін және қайталана беретін «өз тобына хабарлау» әдісінен аулақ болу үшін қолданылатын тиімді әдіс.
1-модуль, жаңа әдіс-тәсілдер. «Өкіл» тәсілі.
|
Бағдаршам стратегиясы.
|
ІV. Сергіту сәті
«Ақ көгершін» әні.
|
|
|
|
Жаңа сабақты түсіндіру кезеңі.
|
Қазақстан халқы Ассамблеясының 20 жылдығы туралы слайдтарды пайдаланып,мұғалім жаңа сабақты түсіндіреді.
|
жаңа сабақты мұқият тыңдайды.
3- модуль. АКТ
|
|
ІV. Жаңа сабақты бекіту кезеңі.
|
Интерактив ойыны
«Бұлтпен саяхат»
|
Интербелсенді тақтада әр ұлттың тағамдары, салт- дәстүрі, киімдері, ұлттық мерекелері туралы слайдтар шығады, сол суреттер арқылы оқушылар дұрыс жауапты табады.
АКТ
|
Тақтағамұғалім балды жазып отырады, соңынан жиналған балдың саны бойынша жеңімпаз анықталады.
|
V. «Сұрақты ұстап ал» ойыны
|
Мұғалім сұрақ қойған кезде фасоль салынған қапшықты лақтырады. Сіз оқушыларға жауапты білмеген жағдайда сұрақты басқа оқушыға лақтыруына мүмкіндік бере аласыз. Сонымен қатар, бұл тапсырманы командамен шешуге де болады. Мұғалім кезек-кезекпен фасольды қапшықты әр командаға лақтырады. Егер де қапшықты қағып алған адам сұраққа жауап берсе, онда команда 3 балл алады. Егер де ол жауабын білмесе, қапшықты басқа командаға 2 балға лақтырады. Егер де қапшық тағы да кері лақтырылатын болса, онда дұрыс жауаптың құны 1 балға дейін төмендейді.
|
Команда болып ойнап, сұрақтарға жауап береді.
Сұрақтары:
№1 Бұл қай елде болады?
Әрбір үйде міндетті түрде үстел үстінде бидай тұқымынан әдейі өсірілген жасыл өскіндер тұрады, мейрамға дейін төрт апта бойы сейсенбі сайын от жағылып, олардың үстінен балалар секіреді, майшамдар жағылады.
№2
Ұзыншақ болып келетін чурек-фэтир, көп уақыт сақтауға болатын жұқа нан – лаваш қай елде пісіріледі?
№4
Шыңғыс Айтматов қай елдің жазушысы?
№5
мейлінше ащы болып келетін тағам адамның көңіл күйін көтереді деп есептейтін қандай халық?
№6
Қайелдежасжұбайларға «қышқыл не ащы капуста жегізу» рәсімі де бар?
|
«Түстер» стратегиясын қолдану.
Дұрыс тапқан топ жетекшісі тақтаға стикер жабыстырады, әр топтың стикерінің түсі әртүрлі болу керек. Көп стикер жинаған топ жеңімпаз атанады.
|
VІ. Үйге тапсырма.
|
Тапсырма береді.
|
Достық туралы мақал-мәтелдер жаттау
|
|
VІІ. Рефлексия.
|
Кері байланыс жасайды.
|
Смайликтерге өз көңіл күйлерін білдіріп стикер жапсырады.
|
|
VІІІ. Оқушыларды бағалау.
|
Формативті бағалайды.
|
Кері байланыс
|
|