Сабақты екі бөлімге бөлдік : 1-бөлім: Астанаға саяхат. Тәуелсіздікке тарту



бет1/2
Дата27.12.2016
өлшемі176,58 Kb.
#5506
түріСабақ
  1   2
Тақырыбы:Біз – Қазақстанның болашағымыз!

Мақсаты: Елбасы, Отан,туған жер туралы білімдерін кеңейту, отан -өзінің  тұратын, өмір сүретін жері ретінде түсіндіру.  

Туған елі ,Отаны туралы  Астанаға саяхат слайд арқылы көрсету,сөздік қорын молайту, сөйлеу дағдыларын қалыптастыру, есте сақтау  қабілеттерін дамыту.

Оқушының еліне ,жеріне  деген сүйіспеншілігін, мақтаныш сезімін тәрбиелеу.

 

Көрнекілігі: президент, Астана туралы слайдтар,Қ Р-рәміздері, сөзжұмбақ, карта, суреттер.



Сабақты екі бөлімге бөлдік :

1-бөлім:  Астанаға саяхат. Тәуелсіздікке тарту

2-бөлім: Тақырып бойынша сұрақ –жауап, ойындар.

 

1.Сабақ барысы:  Ұйымдастыру кезеңі:

ҚР –гимны  басталуы.

Тәрбие сағатының тақырыбымен ,мақсатымен таныстыру.

Сабаққа назар аудару. Сиқырлы кілемшеге отыру.   Астанаға саяхат,слайдтар көрсету.

-Балалар сендерге саяхат ұнады ма? Несімен ? Әңгімелеу.

2. Психологиялық әзірлік: шаттық шеңбер арқылы    Армысың асыл күн!

                                                                                                                                  Армысың асыл жер!.......

 

1- оқушы:



Асыл өлкем ерекше                                                                   2-оқушы:

Қазақстан- мекенім                       Елтаңбасы елімнің

                                                        Неткен әйбәт ,әдемі

Беп-белгілі емес пе                                                    ортада-аспан әлемі

Сенің ғажап екенің                                                     Құт,береке шаңырақ

                                                                                    Орын алды ол төрден.

 

3- оқушы:                                                                   4-оқушы:



Қадамың бар баспаған                                               Тәуелсіздік -достығымыз

Асуың,бар аспаған                                                    Ынтымағы жарасқан

Халқым жетсін мұратқа                                            Тәуелсіздік- ел бірлігі

Ей,бас қалам-Астанам!                                              Асқақ арман таласқан

5-оқушы:                                                                    6-оқушы:

Көк аспандай көкпенбек                                           Отанды біз атамекен

Қазақстан жалауы                                                     Деп аялап айтамыз

Көк емес ол тектен –тек                                            Өйткені онда мекен еткен

Елдің ашық қабағы.                                                   Бабамыз бен атамыз

7-оқушы:


Қ Р мемлекеттік туы көгілдір түсті.тудың ортасында шұғылалы күн бейнеленген. Оның астында қалықтап ұшқан

Қыран құс бейнеленгеналтын түсті. Матаның сол жағында  ұлттық өрнек салынған тік жолақ бар.

 

8- оқушы:                                                                   9- оқушы:



Отан-деген атамекен                                                  Өзіңдікі елің де,

Отан-деген туған жер                                               Өзіңдікі жерің де,

Қазақстан –туған ел!                                                 Өзіңді өзің етпе бос

                                                                                    Тәуелсіздік  төрінде!

10-оқушы:                                                                  11-оқушы:

Тыныш-менің Отаным                                              Қуат алған өзіңнен

Ырыс-менің Отаным                                                 Туған елдің ұлымын

Ардақтайтын Отанын                                               Бақытты етіп өсірген

Мен Отаншыл ботамын                                            Отанымның ұлымын

12-оқушы:

Жайнап өскен

Жайдары өскен

Біз-өмірдің гүліміз!

 

3. Таныс болайық ,өзім туралы әңгіме. Орнымызға отырайық.



 

2-бөлім:


-Балалар мынау не? кім айтады? Карта.  Қазақстан Республикасының картасы.

 

Қазақстан Республикасы  біздің Отанымыз.



Отанымыздың бас қаласын кім біледі? Астана.  Картадан көрсету.

Қ Р президенті кім?  Н.Ә Назарбаев.16-желтоқсан қандай күн? Тәуелсіздік күні.

Қ Р қандай рәміздерін білеміз? Елтаңба. Ту. Әнұран көрсету.

 

Қазақстанда мемлекеттік тіл қандай тіл?  Қазақ тілі.



Қазақстан елінде қазақтардан басқа тағы қандай ұлт өкілдері тұрады?  Орыс, неміс, өзбек, ұйғыр, татар т.б.

Олардың бәрі бір шаңырақтың астында тату тәтті, достықта өмір сүруде. Суреттер бойынша  әңгімелеу.

3. Отан сөзін топтастырып көрейік.

 

                                                                  Мектебің















 

 

  



                               анаң                               Отан                                атамекен













                                                                                ауылың

 Отанымызды сүйіп,ардақтап,қорғауымыз керек.

 

3.Сурет бойынша әңгімелеу      Менің ауылым 



   Сергіту сәті---Қарлығаштар

 

Ойын ойнайық:  Мақалды жалғастыр.



 

Отан оттантда ыстық.

Отан отбасынан басталады.

Отан үшін суға түс –батпайсың

Отқа түссең-жанбайсың.

 

Сөзжұмбақ шешу:



1.Отан қандай дыбыстан басталады.

2.Мемлекеттік рәміздің бірі.

3.Балаға ең жақын адам.

4.Қасиетті тағам.

 

Менің бір күні : әңгімелеу.



  

Мамандық таңдау  Кім болам?  Суреттерді көрсету, әңгімелеу. Ортаға шығу.

 

Бала тілегі.



Әрқашан күн сөнбесін!

Аспаннан бұлт төнбесін!

Қасымда болсын мамам

Болайын мен де аман!

 

 

Би: жорға ұлдар тобы



 

Би: Көгершіндер қыздар тобы.

Аңғар жалпы негізгі білім беретін мектебі



2015-2016 оқу жылы



«Жас  математиктер»  сайысы.
           

Мақсаты:Оқушылардың  математикаға  деген  қызығушылықтарын  арттыру, логикалық  ойлау  қабілеттерін  дамыту,  топ  үшін  жауапкершіліктерін  нығайту.
Елбасымыз   Н.Ә  Назарбаев  «Болашаққа  біліммен  қадам  басып ,лайықты  қолтаңбамызды  қалдырайық!»-деп  атап  айтқандай,
«Білімді  адам-ел  ертеңі». Білімді адам  еш  нәрседен  қорықпайды,әр  уақытта  да  батымды.Ендеше  білімімізді   сынап  көрелік.
 
              Топпен  таныстыру.
Кезек  келіп,өжеттеніп сөз  аппын,
Танысалық,ғажап  ойын,ғажап күн!
Тегіміз  бір-батырақ  та  емес,бай  да  емес,
Емеспіз  бе,азаматы  қазақтың?!
Сайысқа  қатысушы    топтар  өз  топтарын  таныстырады.
                 І тосқауыл   . «Аламан-бәйге»
Оза  шауып  бәйге  алам,
БЛИЦ-турнир  басталды  «Аламан».
 
 Әр  командаға  10 сұрақтан  оқылады,команда  мүшелері  тез-тез жауап  беру  керек.
           1-топқа
1.Ең  кіші  натурал  сан.(1)
2.Шаршының  периметрі  40 см.Оның  ауданы  неге  тең?(100см2)
3.Қандай  сандар  0-ден  үлкен?(оң  сандар)
4.Қарама-қарсы  сандардың  қосындысы неге  тең?(0)
5.Өзіне,бірге  бөлінетін сан  қалай аталады?(жай сан)
6.Аралас сан  деген  не?
7.3-ке  кері санды   ата?( )
8.5-ке  бөлінгіштік  белгілері  қандай?
9.Тік бұрыштың шамасы  қандай?(900)
10.1 м-де  қанша  см  бар?(100см)
             2-топқа
1.Санның  100-ден  бір  бөлігі  қалай  аталады?(Процент)
2.Ең  үлкен  бүтін  теріс  сан.(-1)
3.Шаршы  ауданы  49 см-ге  тең.Оның  периметрі  неге  тең? (28 см)
4.60-тың  3-тен  бір  бөлігі  неге  тең?(20)
5.Қандай  санға   бөлуге  болмайды? (0)
6.1 кг-да  қанша гр  бар?(1000г)
7.Қандай  сандар  0-ден  кіші болады?(теріс  сандар)
8.3-ке  бөлінгіштік  белгілері  қандай?
9.Жазықтықта  қиылыспайтын  түзулер?(параллель).
10.Қандай  сандар  қарама-қарсы  сандар  деп  аталады?
 
ІІ тосқауыл.»Қисынды  ойлар».
(Логикалық  есептер). 1-топқа тапсырма.
24 бірдей доп  берілген.Әр қатарда  5 доптан  болатындай  етіп  барлық  доптарды  6 қатарға  қалай орналастыруға  болады?
Ескерту:Қатарлар  әртүрлі бағытта  орналаса  береді.Мысалы берілген
 суретте доптар 2 қатарға 5 доптан  орналасқан.

2-топқа тапсырма.


6 таяқша  берілген.Әрбір  таяқша  қалған  төрт  таяқшаға  тиіп  тұратындай  етіп  орналастыру  керек.

 






























































































 

 

ІІІ  тосқауыл. «Көненің көзі-асылдың  сөзі».

Қазақтың  байырғы  қара  есептерін  шешу.

1-топқа


1. «Жыл қайыру» есебі.

 – Нешедесің?- деді ақсақалға жігіт ағасы .

 – 4 жылқы, тоқтымын,

 – деді Тәттімбет күйші.



Тәттімбет неше жаста?. «Дананың сөзі асыл тас»

                             Жауабы: 49+2=51

2-топқа

Бір кемпір: Сапырып-сапырып Сарманға бер,

Құйып-құйып Құрманға бер,

Есіктегі екеуге бер,

Төрдегі төртеуге бер

Өзің іш те маған бер деген екен.

Мұны естіген ұрылар –

«Қой мұнымыз болмас.

Бұл үй толы кісі болды,

 әрі бізден екі есе артық екен,



кетейік»-деп кетіп қалыпты.

Кемпір тапқырлығымен 

ұрылардан осылай аман қалыпты.

Сонда үйдегі адам нешеу, ұры қанша?  

Жауабы:10 адам,5 ұры.

   «Күтпеген   тосқауыл».

Әр  топқа   бір-бір  мақал-мәтелден  құрылған  сандық  ребустар  беріледі. Сандық  ребустар  ережелерін пайдаланып , 5 минут  ішінде  сол  мақалға  сандарды  тауып, ребустарды  шешеді.

1-топқа                                          2-топқа

 С А Б Ы Р                                                           А  Н  А



+  Т Ү  Б  І                                                    +  Т  І  Л   І

    С А Р Ы                                                        А  Р Ы Ң

—————                                                   —————         

А Л Т Ы Н                                                   Ұ  Я  Т  Ы Ң

                  

Ойын  соңында   әділ  қазылар  әділ  бағасын  беріп, қорытындылайды.  Жеңген  топ  марапатталады.Әр  топтың  атқарған  жұмыстарына  қысқаша  қорытынды  жасалады.

Осымен  бұл  сайысты  тәмамдасақ,

Бұл  жайды  айтамыз  ба, жаман  болсақ?

Үйрендік  білмегенді  осы  жолы,

Тағы  да  үйренеміз  аман  болсақ!

Аңғар жалпы негізгі білім беретін мектебі












Каталог: uploads -> doc -> 0f3b
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
0f3b -> Сабақты зерттеу барысында мұғалімдердің бақылау дағдыларын дамыту Мауленова Галина Сапаргалиевна «№3 орта мектебі» кмм
0f3b -> Адамгершілік-асыл қасиет


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет