Сабақтың көрнекілігі: Үй жануары және жабайы аңдар бейнеленген кеспе бетшелер,орман бейнесі,аңдар суреті,қуыршақтар(қоян,түлкі )



Дата28.01.2018
өлшемі41,9 Kb.
#34792
түріСабақ
КМКҚ «Гүлдәурен» ясли бақшасы

Қазақ тілі маманы:Зайдолла Анар

№6 ортаңғы орыс тобы

Білім беру саласы: Қатынас

Ұйымдастырылған оқу іс-әрекетінің түрі: Қазақ тілі

Тақырыбы: «Орманға саяхат»

Мақсаты: Ойын ойнау арқылы өткен сабақты қайталау.Балаларды орманға саяхатқа шығара отырып,орман туралы түсініктерін кеңейту.Ойын-тапсырмалар орындата отырып,ойлау қабілеттерін,сөздік қорларын дамыту.

Сабақтың көрнекілігі:Үй жануары және жабайы аңдар бейнеленген кеспе бетшелер,орман бейнесі,аңдар суреті,қуыршақтар(қоян,түлкі )

Сабақтың әдіс-тәсілдері:көрсету,түсіндіру,сұрақ-жауап,сахналау.

Билингвальді компонент:орман-лес,көп ағаштар-много деревья,өсімдіктер-растенья,гүлдер-цветы.

Оқу іс-әрекетінің кезеңдері

Педагогтің іс-әрекеті

Балалардың іс әрекеті

Мотивациялық-қозғаушылық

Балалармен шаттық шеңберін құрамыз.
Амандасу үлкенге,
Тәрбиенің ісі ғой
Ал, кәнекей, бәріміз
Сәлем,- дейік үлкенге
Қайырлы күн, қонақтар.
Қайырлы таң, балалар


Балалар қазір жылдың қай мезгілі?
Қыс айларын атаңдаршы?

Балалар өткен сабағымызды еске түсіріп,қаншалықты менгергендіктеріңді байқау мақсатында ойын ойнайық.



-Сәлеметсіз бе?

Балалар орындарына отырады

Қыс мезгілі
Желтоқсан, қаңтар, ақпан

Балалар ойынды қызыға ойнайды.

Ұйымдастырушылық-ізденістік

Бүгінгі ұйымдастырылған оқу іс-әрекетіміздің тақырыбы «Орманға саяхат».Біз орманға саяхатқа шығамыз.Барлығымыз көздерімізді жұмайық.(әуен жіберіледі)
Әдемі әуен ырғағымен орманға да келіп жеттік.

(Осы кезде ұялы телефон шырылдап,қоян соғады)
Балалар,қоян көмек сұрайды.Жел соғып, аңдардың барлығы орманнан жан-жаққа қашып кеткен.Сол аңдарды орманға яғни мекендеріне оралуына көмектесуімізді өтінді.

Қоянға көмектесеміз бе?

Орманға аңдар кері оралуы үшін жұмбақтардың шешуін табуымыз керек.

Шырша саясы – күркесi,

Өзi орман еркесi.

Қарғып жүрер жан-жаққа,

Өте құмар жаңғаққа

Сайқымазақ қулығы бар,

Барған жерде ұрлығы бар.

Бұл қандай аң?

Ұғып ал.  

Сылдырдан қорқады,

Шошынып жортады

Ит сияқты пішіні,

Ұнатпайды ол кісіні.

Жазда қыдырады,

Қыста тынығады.

Аңдар ормандарына оралып мәз болады.

Сергіту жаттығуы:

Ұзын құлақ сұр қоян

Естіп қалып сыбдырды,

Ойлы-қырлы жерлермен

Ытқып-ытқып жүгірді.

Қарап еді артына

Қиығын сап көзінің,

Келе жатқан томпаңдап,

Көжегі екен өзінің.

Билингвальді компонент:

орман-лес

көп ағаштар- много деревья,

өсімдіктер-растенья,

гүлдер-цветы

Фонетикалық жаттығу:

-ман-ман-ман-орман

-кө-кө-кө-көп

-ға-ға-ға-ағаштар

-дік-дік-дік-өсімдіктер



Балалар жаңа ұоіә танысып,көздерін жұмып саяхатқа шығуға дайындалады.

Балалар көздерін ашып орманды көреді.

Балалар қоянның қоңырауына сәл таңырқап қалады.

Балалар көмекке әзір екендіктерін айтады.


Балалар жұмбақтардың шешуін табуға тырысады.

  (Тиiн)


(Түлкi)

 (Қоян)


(Қасқыр)
(Аю)

Балалар да аңдардың өз мекендеріне оралғанына дән риза.

Балалар сергіту жаттығуын іс-қимылдар арқылы орындайды.

Балалар қайталайды.



Рефлексиялық-түзетушілік

Балалар,сендерге өз ризашылықтарын білдіріп,қоян мен түлкі ертегі сахналап бергілері келіп тұр

«Түлкі мен Қоян»ертегісін

с а х н а л а у.



Балалар ертегіні қуана тамашалайды.

Күтілетін нәтиже: Біледі:керек кезде көмек көрсету керектігін;

Меңгереді:жаңа сөздердің қазақша атауын;

Игереді:ойын ойнап,жұмбақ шешуді;

Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет