Сабақтың лексикалық тақырыбы: Күн тәртібі. Сабақтың грамматикалық тақырыбы : Біріккен сөздер. Сабақтың мақсаты



Дата27.05.2018
өлшемі59,54 Kb.
#40993
түріСабақ
Қостанай облысы. Қарасу ауданы. «Ушаков орта мектебі» ММ.

Қазақ тілі және қазақ әдебиеті пәнінің мұғалімі.

Ағзұмова Айгүл Ғабдұлманапқызы.

Сабақтың лексикалық тақырыбы: Күн тәртібі.

Сабақтың грамматикалық тақырыбы:Біріккен сөздер.

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі- сынып оқушыларының біріккен сөзден алған білімдерін тереңдету, жүйелеу, бекіту, қорытындылау.

Дамытушылығы-біріншіден оқушының ұшқыр ойлау белсенділігін арттыру,екіншіден өз ойын анық толық жеткізуге үйрету,үшіншіден қазақша жазу және сөйлеу тілін дамыту,тереңдету,төртіншіден шығармашылық қабілетін шыңдата отырып талантты оқушылардың қабілетін арттыра отырып оны күрделендіре білу.

Тәрбиелігі-оқушыларды іс-әрект,мақсатқа жету әдіс-тәсілдерін таңдай білуге,өзін-өзі бағалай білуге тәрбиелеу және бағыттау.

Сабақтың типі: Жаңа материалды оқу, сабақты жүйелеу.

Сабақтың түрі: Білім жинақтау, жан –жақты дамыту.

Сабақтың әдісі: топпен жұмыс, талдау, салыстыру, сұрақ-жауап.Тақырыпқа қызығушылық ояту.Интерактивті тақтадағы қажетті материалды пайдалану,сызба кестелері және ой жинақтатуға мүмкіндік жасау ,бағыттау.

Сабақ көрнекіліктері:Слайд,схемалы кестелер , түрлі түсті пламастерлер,ватман т.б. заттар.

Сабақ барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі.

Сынып оқушыларын психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру және асықтың түсіне байланысты сыныпты үш топқа бөлу.



II.Сабақтың айдары:(интерактифті тақтада) ” Адам дегеніміз өзін-өзі кең көлемде реттей алатын яғни өздігінен жетіле алатын бірден-бір жүйе”.

И.П.Павлов.



III. ”Миға шабуыл” Тақырыпқа шақыру жоспары.

1.Тәрбие дегеніміз не?

2.Өзіңді –өзің тәрбиелеу үшін не істейсің?

3.Күн тәртібін құру маңызды ма?

4. Өз қатеңді мойындай аласың ба?

5.Біріккен деген сөз қандай ұғымды білдіреді?

6. Қандай бірікен сөз білесіңдер?

IV.Жаңа сабақ:

Интерактивті тақтадан біріккен сөздерді оқып,көріп олардың құрылысына қарай әр оқушының ой қабілетіне байланысты ережесін шығаруға бағыттаймын.

Мысалы:Екі+бас+тұз,ит+мұрын,тас+бақа,арам+шөп,Алтын+шаш т.б.

V.”Зерттей аламын” Әр топ өз ойларын ортаға салады.Оқушы осыны көзімен көріп, оқып отырып өз бетінше ереже шығарады.

Екі немесе бірнеше жай сөзден құралып бір күрделі сөз шығады.

Оған жер ,өсімдік,су, ән күй, анатомиялық атаулар жата алады.

VI.Топпен жұмыс. (әр топқа тапсырма).

1-топ; Өсімідік,құс, жәндік аң атаулары.

2-топ ; Жер су,географиялық атау.

3-топ; Кісі атары.



VII.Сөздікпен жазбаша, ауызша жұмыс.

VIII. Ережені топпен талқылау арқылы кластер құрып оны әр топ білген білімдерімен алмасады. Топ басшылары формативті бағалау жасайды.

IX.Кітаппен жұмыс.210-бет. Т.Артыкова,Г.Ермекбаква.” Алматы” 2012.

1-топ: Мәтінді кезекпен оқиды.

2-топ: Мәтінді қысқаша мазмұндайды.

3-топ:Сұрақтарға кезекпен жауап береді.



X. Дәптермен жұмыс.

“Еркін хат”



Мәтінің авторы Иина Аасамаа Тоомас эстон жазушысы 1921 жылы туған жазушы моделиер(Как себя вести)Әр оқушы өз ой пікірін жазады.(Әр оқушының ойлау қабілетінің ұшқырлығын қалаптастыру көзделеді).

XI.Мағынаны тану

Семантикалық карта


Мысалдар

Тура мағына

Омоним

Синоним

Көнерген сөз

Көп мағыналы

Ауыспалы мағына

Табу

Эвфемизм

Жаңа сөз

Біріккен сөз




Күннің көзі
















+
















Әбдіре










+






















Әдемі, көрікті, сұлу







+

























Ара




+




























Ерке бала



















+













Бас













+



















Сөзуар






















+










Итмұрын




























+




Саяжай

























+







Саңырауқұлақ




























+




Қарасу




























+





XII. Сергіту минуты.ИКТ.

XIII. Зертеушілік. Ашық және жабық сұрақтар арқылы диалог жүргізе отырып бүгінгі сабақтың қорытындысын жүйелейміз.

Бір тамшы ой

«...Қанша білсең, ізден тағы, тағы да,

Білікті адам жетер тілек бағына.

Біле бер, қанша білсең де тағы біл,

Жетерсің мақсатыңа біле, біле!»

( Ж. Баласағұн )

А). Біріккен сөз дегеніміз не?

Ә).Өзін- өз тәрбиелеу үшін не істеу керек?

Б).Өзін- өзі тәрбиелеу үшін не пайдалы?

В).Адам—өзін -өзі тәрбиелей ала ма?

Г).Бірікен сөз екі немесе үш сөзден тұра ма?



Д).И.П.Павлов адам өзін- өзі кең көлемде реттей алады деген бе?

XI.Сызбаны толтыр.

+

_

?










XIV.Үй жұмысы. Мәтінің мазмұнын әңгімелеп айту 210-бет .

XV. Рефлекция.

«Бәрі менің қолымда» Оқушылар бір-біріне сабақтан алған әсерлерін мен тілектерін айтады

XVI.Бағалау.(сумативное)
Каталог: ld
ld -> Шпаргалка на казахском языке по истории Казахстана 100 м қашықтыққа ұшатын, орақ тәрәздә құрал-бумеранг
ld -> Қош келдіңіздер!
ld -> Қазақ әдебиет пәніне тест сұрақтары
ld -> Сабақ: ана тілі Тақырыбы: Ахмет Байтұрсынұлы «Әліпенің атасы»
ld -> Қазақстан тарихы бойынша Ұбт шпаргалкалары а а. Иманов көтерiлiс отрядтарын қаруландыру үшiн – қару-жарақ шығаруды ұйымдастырды
ld -> Ақтқбе облысы Байғанин ауданы №3 Қарауылкелді орта мектебі
ld -> Сабақтың тақырыбы: Ы. Алтынсарин "Өзен" Мұғалімі: 3 "
ld -> Әнші- ақындар шығармашылығы
ld -> Есмағамбет Ысмайлов Баласы Қожағұлдың Біржан салмын, Адамға зияным жоқ жүрген жанмын
ld -> Өмірбаяны Хронология Қорытынды пайдаланған әдебиеттер


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет