дене шынықтыру пәні мұғалімі Тащанова Гүлбағила Нұрмағанбетқызының ашық сабақ жоспары. Тақырыбы:Эстафеталык ойындар Сабақтың мақсаты: 1)Сабақ барысында сыныпты қауіпсіздік ережелерімен таныстыру, тәртіп сақтауын қадағалау.
2)Жылдамдық ептілікке, шапшаңдыққа және ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
3)Спортқа деген қызығушылығын арттыру. Сабақ әдісі: сөз қолдану, көрсету, ойын .
Өту формасы: ұжымдық, топтық.
Көрнекі құрал: темір дөңгелек(обручь), гимнастикалық таяқша,шелек,теңгелер, ағаш төсеніш , сықырғыш,доптар.
№
Сабақтың мазмұны
Уақыт өлшем
Әдістемелік нұсқау
I.
1
2. 3. а) ә)
4.
б).
а) ә)
б)
в)
Ұйымдастыру бөлімі:
Оқушыларды сапқа тұрғызу: сәлемдесу, оқушыларды түгендеу,сабақ мақсатымен таныстыру.
Саптағы жаттығу: Оңға!Солға! Айнал!Солға!
Жүру және оның түрлері Қолды тік жоғары аяқ ұшымен жүру Қолды екі жаққа,аяқ өкшесімен жүру Толық отырып жүру
Жүгіру және оның түрлері:
Жыланша
Екі аяқты артқа серпін,қол артта жүгіру
Қол белге екі аяқты алға серпу
Оң жақ қырмен жүгіру.
Сол жақ қырмен жүгіру
12-15*
1*
3*
Оқушылардың сыртқы бейнесіне назар аудару Берілген бұйрықты дұрыс орындау керек
Денені тік ұстап,қолды жоғары тік созу.
Дене тік ұстап жүру арақашықтық сақталу
Тапсырманы дұрыс арындау
5.
6. а) ә)
б)
в) г)
д)
е)
Жүріп тыныс алу.
Оқушыларды бір лектен 3 қатарға тұрғызу.
Б.қ. аяқ алшақ, қолды белге қоямыз
1-басты оңға
2-солға
3-алға
4-артқа бүгу Б.қ аяқ алщақ қол иыққа
1-4 алға айналдыру
1-4 артқа айналдыру Б.қ. аяғы алшақ саусақтарды біріктіріп кеудеге қою
1-алға созу
2-б.қ. Б.қ тік түзу тұрамыз.
1-сол аяқты артқа, екі қол жоғары.
2-б.қ.
3-оң аяқты артқа, екі қол жоғары.
4-б.қ. Б.қ. аяқ алшақ, қолды желкеге қою.
1-бұрылу солға, сол қолды жазу.
2-б.қ.
3-бұрылу оңға, оң колды жазу. Б.қ. аяқ алшақ,қол белде.
1-иілу сол аяққа,қол жеткізу жерге.
2-ортаға
3-иілу оң аяққа, қол жеткізу жерге.
4-б.қ.
Б.қ. негізгі тұрыс.
1-қолды жерге тіреп отыру.
2-аяқты артқа созу.
3-отыру.
4-б.қ.
Б.қ.негізгі түрге
1-секіру аяқ алшақ,қолды екі жаққа созу.
2-қол жоғары, аяқ бірге.
3-4 қайталау.
Дем алу ж-ы
Саппен жүру бірлектен үш қатарға тұрғызу.
8*
6-8р
6-8р
6-8р
6-8р
6-8р 6-8р
Санақты тыңдау.
Санақ тыңдау,тік жоғары қолды көтеру.
Санақ тыңдау.
Тапсырманы дұрыс орындау керек.
Санақ тыңдау.
ΙΙ 1.
2.
3.
4. 5 6
ΙΙΙ
Негізгі бөлім: Судан өту.
Бірінші тұрған оқушының қолында ағаш тақтайша екеу.Ол бір тақтайшаны жерге төсеп,екі аяғын қояды,келесі екінші тақтайшаны алдына алдына тастайды,оған тұрады,солай жалғаса береді белгілеген
жерге дейін тез бітсе сол командада жеңеді топ. Таяқша санау
Әр командаға гим-қ таяқша беріледі.Бәрі бала гим-қ таяқшаны қолына алып жерді өлшейді,яғни белгіленген жерге дейін өлшеп,неше гим-қ таяқша шыққанын есептейді. Ал келерде жүгіріп келіп,есептепшыққан санды,артындағы балаға айтады,ол сол санды әрі қарай жалғастырады.
Ең соңғы оқушы барлық санды айтады. Эстафеталық жарыс.
Үш топтың алдына қатар-қатар алты темір шеңбер (обручь) жерге қойылады.Бірінші тұрған оқушы жүгіріп барып бірінші темір шеңбері көтеріп отырады,екінші тұрған темір шеңбері (обручті) көтеріп отырады осылай жалғасады,ең соңғы бала біткенде,тұрып тез жүгіріп өз орындарына қайтып келеді.Қай топ тез орындаса,сол топ бірінші болғанына үпай беріледі әр командаға. Доппен жарыс.
1-ші бала допты жүгіріп барып қабырғаға 2-рет соғып жүгіріп қайтады да, допты келесі балаға береді. Допты аяқтың арасынан өткізу Теңге теру
Үш топтың алдында 3 шелек тұрады. Бірінші оқушы шелекті алып белгілі жерге апарып теңгені төгеді, ал ,екінші оқушы шелекке теңгені жинап, келесі оқушыға береді. Осылай жарыс жалғасады.
Жеңген топты атап, ұпайын айту.
Сыныпты саппен жүргізу, орындарына тұрғызу.
Қорытынды бөлім:
Сынып түзу -ойын ойнауү. Сабақты қорытындылау.Үйге тапсырма.
Қатысқан оқушы саны 21
25´
5
5минут
Берілген тапсырманы дұрыс орындау.
Аяқты тақтайшаға дұрыс қою,жерді баспау керек.
― — — — —
Дұрыс есептеу. ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○
Берілген тапсырманы дұрыс орындау.
Тәртіп сақтап,шашпай орындау.
Секіргіш жіптен секіру.
Сәкен Сейфуллин атындағы №7 мектеп-гимназиясының
дене шынықтыру пәні мұғалімі Тащанова Гүлбағила Нұрмағанбетқызының ашық сабақ жоспары.