Сабақтың мақсаты: Адамдық қасиеттерін,ғылымға деген қызығушылығын қалыптастыру



бет1/2
Дата27.12.2016
өлшемі409,82 Kb.
#6145
түріСабақ
  1   2
Сабақтың тақырыбы: Абай. Ғылым таппай мақтанба.

Сабақтың мақсаты:1. Адамдық қасиеттерін ,ғылымға деген қызығушылығын қалыптастыру.

2.Мәнерлеп оқуға және оқыған өлең жолдарын талдай білу дағдысын дамыту

3. Еріншектік, мақтаншақтық қасиеттен аулақ болуға тәрбиелеу.

Көрнекілігі: Абай портреті, өлең, кестелер бес асыл іс, бес дұшпан, кесте ұнамды, ұнамсыз мінезге дайындалған.

Барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардың психологиялық дайындығын қалыптастыру. Сыныптың әлеметтік ахуалын дайындау.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: Абай атаның нақыл сөздерін жатқа сұрау,оған 5 мақал білім-ғылымға арналған жатқа айту мән-мағынасын аша білуін қадағалау.

Осы тақырыпты Абай ата туралы сұрау арқылы жаңа сабаққа көшу.

ІІІ. Жаңа сабақ ақын аудармашы

Абай

Әр жыл мезгілін суреттеген қара сөздері бар

Абай Құнанбаев- Семей облысында (1845-1904) туған 19 ғасырдың әдебиетінің бас ақыны, әлемдік деңгейдегі ақын. Қара сөздерінде ол тәлімгерлік, тәрбиелік мәні бар терең ойларын шебер жеткізе білген ақын.

Оқулықпен жұмыс:

А) іштей оқу

Б) мұғалімнің жатқа мәнерлеп оқуы

В( мәнерлеп кезекпен оқу.

Талдау жүргізу: Кесте бойынша жұппен жұмыс . Жұп бойынша оқушылар кестені толтырады.

Абай ата сөзі

Бес асыл іс Бес дұшпан

Оқушылар толтырып себебін түсіндіріп талдайды.

2-кесте бойынша Жеке жұмыс. Әр оқушыға кесте үлестіріліп оған оқушылар өздерінің бойындағы

Менің бойымдағы ұнамды қылықтар Менің бойымдағы ұнамсыз қылықтар деп толтырып жазады.

Сөздік жұмысы:дұшпан-жау

Өсиет- ақыл сөзі

Сұрақтармен жұмыс:1. Бұл өсиет кімдерген арналған?

2.Адам болуға қандай кері қылықтар әсер етеді?

3. Бұл қасиеттер неліктен бізге жау,дұшпан болады?

Шығармашылық жұмыс: Өзің қандай жақсы қылықтарды білесің сол туралы әңгімелеп жаз.

Қорытынды:Дүние де өзі ,мал да өзі деген сөзді қалай түсінесің?

Жамандықтан жирен дегеніміз не?

Өлең саған несімен ұнады?

Үйге тапсырма: Осы өлеңді жаттау, қосымша ақын туралы мағлұмат жинау.

Бағалау: оқушылардың үй тапсырмасы бойынша және сыныптағы жұмысы бойынша оқушының білім- біліктілігін бағалау.



Сабақтың тақырыбы:Білім керек бәріне.Фариза Оңғарсынова.

Сабақтың мақсаты:1)Балалардың тарау бойынша білім ғылым туралы білімін қалыптастару.

2) Мәнерлеп оқу дағдасын қалыптастыру,ойлау шығармашылық қабылеттерін дамыту.

3)Білімді болуға өз Отаны еңбек ете білуге тәрбиелеу.

Түрі: Сын тұрғысынан ойлау сабағы

Әдісі: Шығармашылық ізденіс

Сабақ жоспары:

1.Ой шақыру

Үй тапсырмасын тексеру

2. Топтастыру

Жаңа сабақпен жұмыс

Сергіту сәті

3.Семантикалық кестемен жұмыс

4. Шығармашылық жұмыс

5.Поэзия минуты.

6.Бағалау –рефлексия

Сабақтың барысы:

1)Психологиялық дайындық.



2)Үй тапсырмасын тексеру:Ғылым таппай мақтанба өленің жатқа сұрау.Ақын туралы қосымша мәліметпен жұмыс жасау.

ІІІ. Жаңа сабақ Фариза Оңғарсынова







Ақынның өмірімен таныстыру, оның шығармашылығын оқу.

Оқулықпен жұмыс: Өлеңді іштей оқу

Мәнерлеп оқу.

«Жаңғырық» ойыны 1 мәнерлеп оқитын оқушы оқиды, келесі оқушы оны қайталап оқып, жақсы оқуға тырысады.

Сергіту сәті:Алдымнан жел еседі

Ағаштар тербеледі.

Кіп-кішкене ағаштар

Біп- биік боп өседі.

Семантикалық картамен жұмыс.Мақалдарды байланыстыру.Жаңа бейтаныс мақалдар жаттату, оны оқушылармен мазмұнын ашу


Жалғасын тап

Білім өмір

дүние жарық

Оқу инемен

кәріп

Білімдіге

құдық қазғандай

Білімсіздің күні

шырағы

4. Шығармашылық жұмыс. Керекті сөздерді пайдаланып өз өлеңіді құрастырып көр.

Керекті сөздер: білім, оқу, қажет, мектеп, туған тілім, ұстаз...........



Поэзия минуты. Көркем оқу оқулықтағы өлең жолдарын мәнерлен, нақысына келтіріп оқу.Сонымен қатар әркім өзі жазған өлеңдерін оқиды.

Бағалау –рефлексия. Оқушылардың өз ойлары бойынша сабақты қорытындылау және олардың білімдерін бағалау.

1бағанға маған сабақтың ұнаған тұсы----------дәлелдемелер---------жазады.



Үйге тапсырма: Білім керек бәріне өлеңін жаттау, осы бөлімді қайталау, тест жұмысына дайындалу.

Сабақтың тақырыбы:Ұнатам күзді мен

Сабақтың мақсаты:1)Балалардың күз туралы білімін қалыптастару.

2) Мәнерлеп оқу дағдасын қалыптастыру,ойлау шығармашылық қабылеттерін дамыту.

3)Білімді болуға өз Отаны еңбек ете білуге тәрбиелеу.

Түрі: Сын тұрғысынан ойлау сабағы

Әдісі: Шығармашылық ізденіс

Сабақ жоспары:

1.Ой шақыру

Үй тапсырмасын тексеру

2. Топтастыру

Жаңа сабақпен жұмыс

Сергіту сәті

3.Семантикалық кестемен жұмыс

4. Шығармашылық жұмыс

5.Поэзия минуты.

6.Бағалау –рефлексия

Сабақтың барысы:

1)Психологиялық дайындық.



2)Үй тапсырмасын тексеру. «Күз» өлеңін сұрау.Ақын туралы қосымша мәліметпен жұмыс жасау.

Жаңа сабақ: Ұнатам күзді мен. Ж.Қашқынов

Ж.Қашқынов туралы түсінік беру.

Венн диаграммасын құрастыру.

А.Құнанбаев пен Ж.Қашқынов салыстыру.

Оқулықпен жұмыс

Хормен оқу

Тізбектей оқу

Іштей оқу

Сабақты бекіту.

Үйге тапсырма: өлеңді жаттау. Сұраққа жауап беру.



Сабақтың тақырыбы:Байлық пен ақыл.

Сабақтың мақсаты:1. Ертегі туралы жаіңа мағлұмат беру.

2. Ертегіні түсініп оқу және мазмұныны аша білуге үйрету.

3. Еңбек ету және өз ойларынтүсіндіріп, жеткізе білуін дамыту .

Көрнекілігі: мәтін,мақалдар.

Барысы.

І. Ұйымдастыру кезеңі.Оқушылардың сабаққа деген психологиялық дайындығын қа лыптастыру.

Үй тапсырмасын тексеру.Ертегілер дегеніміз не?Оның қандай түрлері болады?Бұл тарау қалай аталады? Көбіне ертегілер қалай басталады?

ІІІ. Жаңа сабақ.

Бай болу жер

Байлық

Асыл тастар әшекейлі киім

Ертегі -қиял –ғажайып,

Арман


Қиялдан туған

Тұрмыс –салт

Шешендік біліммен

Ақыл

Көпті көрген сөз таба білу ұшқыр болады.



Мәтінмен жұмыс:

А) іштейоқу

Ә)мәнерлеп оқу

Б)тізбектеп оқу



Сұрақтармен жұмыс

Сауал қойды?

Мұрасын кімге қалдырды?

Сөздік жұмысын жүргізу:

Әшекей- өрнек, сәнді киімдер

Мұрагер- орын басушы

Жүзік- сақина

Белдік –белбеу

Кенже – ең кішісі

Өсиет – қалдырған соңғы сөзі

Мәтінді рөлге бөліп оқу.

Автор ,әкеіс, және 4 ұлы болып сыныппен топтық жұмысжасау.


  • Шығармашылық жұмыс:

  • Әр кейіпкерлеріне мінездеме беру,қысқаша өз ойын жазу.

Мақал –мәтелдермен жұмыс:

Ақыл-гауһар бағасыз,

Ақымақ ауру дауасыз.
Ақыл –кеңес, әмір емес.
Ақылың болса, ұзақ жерге сапар шек.
Байлықтың кілті- ғылымда.

Қорытынды:

1. Байлық пен ақыл екеуі қалай жүреді?

Ертегі неліктен осылай аталған деп ойлайсың?

Қандай мақал- мәтелдер білесің?Осы мақалдар саған ұнады ма? Мағынасын қалай түсіндірер едің?



Үйге тапсырма: ертегінің мазмұны, рөлге бөліп оқу.+ сурет.

Бағалау: оқушылардың білім-біліктілгін бағалау.

Ана тілі

Сабақтың тақырыбы: Ұр, тоқпақ.

Мақсаты: 1. Ертегі оның негізгі айтар ойын айта білуге үйрету.

2. Мәнерлеп оқуға, жоспар құру қабілеттерін дамыту.

3. Ертегі , қиял-ғажайып әңгімелерге деген қызығушылығын арттыру, кітап, ертегі оқуға баулу.

Көрнекілігі: сурет, мәтін ертегісі, кестелер.

Әдісі: сұрақ-жауап, сын тұрғысынан ойлау.

Пәнаралық байланыс: әдептілік әліппесі.

Барысы:

І Ұйымдастыру кезеңі: 5минуттық көркем әдебиет оқу дағдысын, жылдамоқуға жаттықтыру.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. Байлық пен ақыл ертегісінің кейіпкерелеріне сипаттама бер.

2. Байлық пен ақыл деген ұғымдарға сендер қандай түсінік берер едіңдер?Соны жұппен отырып топ бойынша жаз.

3. Әкесі балаларына қандай өсиет қалдырды?

4. Ертегіде не ұнады? Несімен ұнады?Мінездеме бер.



ІІІ.Жаңа сабақ. Ұр,тоқпақ-деп неге айтылған деп ойлайсың?

А) іштей оқу

Ә) мәнерлеп оқу

Б) тізбектеп оқу

В)рөлгебөліп оқу.

Ойын «Жаңғырық» кім ең жылдам және мәнерлеп оқиды, соны таңдайды балалар және солай оқуға тырысады.

Әр бөлімнің кейіпкерлерін ату және олардың жауаптарына мән беру.



Бөлімге ат қою.

І бөлім. Шал мен қаз.

ІІ бөлім. Қазбайдың ақылы.

Жоспар бойынша әңгімелеу..


  1. Қаздың тұзаққа түсуі.

  2. Шалдың қазды іздеп шығуы

  3. Қазбайдың жақсы үш заты.

  4. Шалдың алдануы.

Сөздік жұмысын жүргізу.

Тұзақ –ау, қармақ

Мақұл-иә

Мұраты –ойлаған мақсатына жету.



Кейіпкерлеріне мінездеме беру.

Шал- сенгіш,аңқау,сабырлы.

Қазбай –ақтай алады, сөзінде тұрады.

Балалар –алдаушылар, үлкенді алдады.



Шығармашылық жұмыс .өзің осы ртегіні қалай аяқтар ең?

Кестемен жұмыс.

Әр топ бойынша қысқаша ертегіні сызба арқылы жазу.



Үйге тапсырма:мазмұны, рөлге бөліп оқу.Әр бөлімге ат қою.

Қорытынды:

Ертегінің негізгі ойы қандай?

Ертегі ұнады ма?

Бағалау. Оқушы жұмысын бағалау.



Сабақтың тақырыбы: Кімнің мекені жақсы? 2-ші сабағы

Мақсаты: 2 бөлім бойынша әр мекен жайлы бөлімді оқуға, оны талдауға үйрету, түсіндіру.

Мәнерлеп оқу, рөлге бөліп оқу дағдысын қалыптастыру.

Өз жерін, мекендеген жерін аялай, сүе білуге талпындыру

Патриоттық сезімін ояту, қорғауға тәрбиелеу.



Көрнекілігі: оқулық, дәптер, семантикалық карта.

Сабақтың мотивациялық кезеңі:

Кезеңдері:

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті:

І. Ұйымдастыру кезеңі.
5-минуттік оқу
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:


ІІІ. Жаңа сабақ


Талдау жұмысы

Семантикалық картамен жұмыс

Қорытынды:
Бағалау:


Үйге тапсырма:

Сәлемдесу, сныптың психологиялық ахуалын қалыптастыру

Көркем әдебиет оқу сәті



  1. Қандай берілді?

  2. Не түсіндің?

  3. Көкқұтанның жері қандай еді?

  4. Неге тышқанға ұнамады?

  5. Сен қалай ойлайсың?

  6. Мазмұндау.

Мәтінді оқу:

А) іштей оқу

Ә) мәнерлеп оқу

Б) тізбектеп рөлге бөліп оқу.

Сөздік жұмысын жүргізу.

Сұрақтар бойынша тақырыптың мазмұнын ашу.

Жалғасын тап:


Туған жер жердей

Оттан да қымбат

Отан

Отбасынан басталады

Отан

Алтын бесік

Ел іші -

Жер болмас

  1. Өз жерің туралы не айта аласың?

  2. Туған жер туралы қандай мақал-мәтелдер айта аласың?

Оқушылардың жұмысы бойынша бағалау. Бағаға түсініктеме беру

Мәтіннің мазмұны, мәтін бойынша суретсалып көр.



Сабаққа дайындық

Көркем әдебиетті жарты дауыспен оқу.


Сұрақ бойынша үй тапсырмасын әңгімелеу

Ауызша жауап беру


Мақал –мәтелдердің жалғасын тауып жазу.

Ой толғаныс

Күнделікке жазу




Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет