Сабақтың мақсаты: Білімділігі: Етістік туралы түсінік беру, етістікті сөйлем ішінен тауып



Дата27.12.2016
өлшемі54,36 Kb.
#5995
түріСабақ
Сабақтың тақырыбы: Етістік
Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Етістік туралы түсінік беру, етістікті сөйлем ішінен тауып,

оған дұрыс сұрақ қоя білуге үйрету. Өз бетімен жұмыс

жасату арқылы танымдық біліктері мен дағдыларын жетілдіру.

Дамытушылығы: тиімді әдіс-тәсілдерді пайдалана отырып, оқушылардың

теориялық ойлауын, есте сақтау қабілетін, тіл байлығын дамыту.



Тәрбиелігі: ұқыптылыққа, шапшаңдыққа, түсінгенінен қорытынды шығара

білуге және сауатты, көркем жазуға тәрбиелеу.



Түрі: саяхат сабақ .

Әдісі мен тәсілі: ой- қозғау, топтастыру.

Пәнаралық байланыс: әдебиеттік оқу, дүниетану.

Көрнекілігі: тақырыпқа байланысты суреттер, қима қағаздар, слайдтар.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.

1 слайд. 1. Психологиялық тренинг.

Қуан, шаттан, алақай!

Қуанатын күн келді.

Күліп шықты күн бүгін,

Қайырлы таң, қайырлы күн!

Қазақ тілі- бал тілім,
Өзің барда шалқыдым.
Тіліммен бірге самалмын,
Тіліме кім тағар мін.

2. Проблемалық жағдаят туғызу.

- Балалар, бүгін біз үшін ерекше, әрі әсерлі сабақ. Біз саяхатқа Тараздан Астанаға теміржол арқылы поездбен барамыз.
2 слайд. Жұмбақ

Қатар жатқан қос білек,

Үстінен келер күш үдеп

(теміржол)


ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.


  • Балалар, біз саяхатқа шықпас бұрын білімімізді тиянақтау үшін зат есім тақырыбы бойынша ережелерді еске түсірейік.


3. Арнайы сөздік қор алу. 5 минут (өткен ережелерді жатқа жазу керек)

Өтілген тақырыпты бекіту (суретпен жұмыс)



ІІІ. Жаңа сабақ. Қызығушылығын ояту.
4. «Пантомимо» ойыны.

Ойынның шарты: Әр оқушы берілген сөздерді тек қимылмен көрсетіп

түсіндіреді, ал қалған оқушылар қандай сөз екенін табады.

Оларға сұрақ қойылады?



  1. Бұл сөздер қай сөз табына жатады ?


Жүгірді Жүзді Ұшты Жазды
- Балалар, қимыл арқылы сөздерді таптық, қай сөз табы екенін де анықтадық. Олай болса, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Етістік».

Заттың қимылын, іс-әрекетін білдіретін сөздерді етістік дейміз. Сұрақтары: не істеді? не қылды? қайтті?



ІV. Мағынаны ашу стратегиясы.
- Енді біз Шу бекетіне келдік. (Шу бекеті туралы мағлұмат) Бұл бекеттің тапсырмасын орындау үшін оқулықтағы 1-жаттығуға көңіл аударайық. Шарты: өлеңнен етістіктерді тауып, олардың астын сызу.
5. Жаттығулар орындату.

- Міне, Қазақстанның ең ірі көлі Балқашқа да келіп жеттік.

3 слайд. 2-жаттығу. Жаңа ақпараттар (фото-суретпен жұмыс)


  1. Қаз бен үйрек 110 градусқа дейінгі суыққа төзеді.

(қаздың 7 түрі, үйректің 26 түрі бар)

2) Керіктің тілінің ұзындығы 60 сантиметрге жетеді.

3) Аралар сары гүлдерге көбірек қонады.

4) Кактус жылына бір рет гүлдейді.

5) Жапалақ қорегін түнде аулайды.

- Ал, балалар, Қарағанды қаласының тапсырмасы күрделірек екен. Бұл тапсырманы жақсылап ойланып, асықпай орындауға тырысайық. Егер бұл тапсырмадан қателессек, Астанаға жете алмаймыз.


4 слайд. 4-жаттығу. ( оқулықтағы сурет бойынша әңгіме құрастыру)
«Арман мен күшіктің достығы» мәтініне ат қою.

1-оқушы: Қыс. Далада қар жауып тұр. Арман көшеге серуенге шықты.

Ол келе жатып, иесіз жаурап тұрған кішкене күшікті көрді.

2-оқушы: Арманның артынан күшік еріп жүрді.

3-оқушы: Жаураған күшікке Арман қол шатырын берді.

4-оқушы: Екеуі де қар астында қалмау үшін қол шатырды бірігіп ұстады.

Мәтінге байланысты сұрақ қою.

Көмекші бағдарламасымен оқитын Спанбетова Айгерім және Л.Брайль жүйесі бойынша оқитын Ізтілеу Айданамен жеке жұмыс:
Спанбетова Айгерім : сөздерді буынға бөліп жазу, дауысты дыбыстарды

анықтау.


Ізтілеу Айдана: қима қағаздағы заттарды анықтап, мәтін құрау.

6. Түзету жұмысы: Артық сөзді тап?


Зат есім

Етістік

Кітап, аспаз, сықылықтады, дуадақ, мың.

Бала, жарқырау, бақылау, аспан.

Құс, инженер, айналды, орман, тұнық.

Оқыды, зейнеткер, қашық, ұшу.

Жүгірді, арыстан, жақсылық, самғау.

Ұшады, нағашы, тегістеу, құмыра.


7. Сергіту сәті: Бір саусағым тіпті де,

Ұстай алмайды жіпті де.

Екі саусақ бірікті,

Ине қолға ілікті.

Үш саусағым орамды,

Жүгіртеді қаламды,

Өнерлі екен он саусақ

Қала салсақ, жол салсақ.

- Міне, балалар, көптен күткен Астанаға да келіп жеттік. Енді осы Астана қаласына берілген тапсырманы орындайық...

8. 5- жаттығу. (дәптерге, тақтаға орындату)

Шарты: Өлеңді аяқтау.

Қанатым...

Қиялым...

Ақын да, ғалым да...

Ұстазсыз...


- Ал енді, балалар көңіл-күйлерің қалай? Қимыл іс-әрекетке байланысты қандай сөздер білдік? Қандай қалалардың үстінен өттік?
9. Сабақты қорытындылау: Етістік туралы не білдік?
Сөз табы

Етістік Заттың қимылын білдіреді

Іс-әрекетін білдіреді

Сұрақтары: не істеді?



қайтті?

не қылды?



10. Оқушы білімін бағалау.

Мадақтау.

11. Үйге тапсырма: 7- жаттығу
Каталог: uploads -> doc -> 0450
doc -> Сабақ тақырыбы: Шерхан Мұртаза «Ай мен Айша» романы Сабақ мақсаты: ҚР «Білім туралы»
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
0450 -> Сабақтың тақырыбы : §47 Ұлы ақын Абай Құнанбаевтың өмірі мен қызметі Мақсаты
0450 -> Iii-нұсқа Мық сөзінің мағынасы


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет