Сабақтың мақсаты: Білімділік: Ғұндардың қоғамдық құрылысы, басқару жүйесінің ерекшеліктерін түсіндіру



Дата25.01.2017
өлшемі59,66 Kb.
#8018
түріСабақ
Ғұн мемлекетінің қалыптасуы

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:Ғұндардың қоғамдық құрылысы, басқару жүйесінің ерекшеліктерін түсіндіру.

Дамытушылық:Ғұндар тарихы туралы түсіндіре отырып, ойлау, жүйелеу, іскерлік дағдыларын қалыптастыру.

Тәрбиелілік:Ғұндар туралы әңгімелей отырып, оқушыларды өз елінің патриоты болуға тәрбилеу.

Көрнекілігі:Тірек сызба, кестелер, карта.

Әдісі:Сұрақ-жауап, ойталқы,ізденіс.

Сабақтың түрі:Аралас сабақ.

Пәнаралық байланыс: География, әдебиет, дүниежүзі тарихы.

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру сәті

  2. Үй тапсырмасы

  3. Жаңа сабақ түсіндіру

  4. Қорытынды

  5. Үйге тапсырма

I.Ұйымдастыру.

II.Үй тапсырмасын сұрау.

Қаңлылар шаруашылығымен тұрмысына кластерді толтыру.









Сәйкестіндір.

б.з.б VI ғ.

Археологтар қаңлы жерінен салмағы әртүрлі 1300 дей теңге тапты

б.з.б 46-36ж.

Қала орны табылды

б.з.б I мыңдылдық

Авеста кітабында қаңлылар туралы айтылған

Б.з.б 3-2ғ.

Б.з.б V ғ.



Қаңлылар Қытайда тұрған. Ғұндарға көмектескен

Б.з. III-VI ғ.

Қаңлылардың өмір сүрген уақыты



Жаңа сабақ жоспары:

  • Ғұн мемлекетінің құрылымы

  • Ғұндардың жорықтары

  • Ғұн тайпаларының бірлестігі

I.Ғұн атауы б.з.д. III ғасырда Қытай деректерінде кездеседі. Қазақстан жеріне б.з.д. I ғасыр соңы мен II ғасырда келген. Қытайлар ғұндар басшысын «шаныой» деп атаған. Шаныойдан кейінгі басты тұлға түменбасылар деп аталатын бекзадалар болған. Халқы 1,5 млн.адам (әр түрлі тайпалар мен этникалық саяси топтар кірген) 24 руға бөлінген.

Тәңірқұты (Шаныой)-рубасы кеңесі

Түменбасылар

Мыңбасылар

Жүзбасылар

Онбасылар







Садақ Қылыш Найза Қалқан



Ғасырлар сөйлейді.

Б.з.б.4-3ғ.

Қытайдың солтүстігіндегі Байкалдан Ордасқа дейінгі аралықта мекендеген

Б.з.б. 3 ғ. аяғы

Ұлы Қытай қорғаны салынды

Б.з.б. 55 жыл

Ғұн мемлекеті 2-ге бөлінеді(Солтүстік,Оңтүстік)

Б.з.б.2ғ-1ғ.

Мөде Шаныой билігі

Б.з.б.I ғ.

Солтүстік ғұндар тәуелсіздігін сақтау үшін батысқа қарай жылжыды.

Б.з.б.2-4 ғ.

Ғұндар шығыстан батысқа қарай жылжыды

Бекіту.

Ғұн мемлекетінің негізін қалаған кім және билеушісін қалай атады?

Ғұндар қанша руға бөлінді, оларды кім басқарды?

Ғұндардың 2-ші көші қай жылы басталды және тарихта бұл көш қалай аталды?

Ұлы Қытай қорғаны қашан салынды,биіктігі?

Ғұндардың солтүстік бөлігі кімдерге бағынды?

Солтүстік ғұн мемлекетінің әскер басшысы кім?

Оқушыларды бағалау.

Сабақты қорытындылау

Үйге тапсырма.
Каталог: uploads -> doc -> 02a8
doc -> Сабақтың тақырыбы Бала Мәншүк ( Мәриям Хакімжанова) Сілтеме
doc -> Ана тілі №2. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық Мақсаты
doc -> Сабақ жоспары «Сәулет және дизайн» кафедрасының арнаулы пән оқытушысы, ҚР «Еуразиялық Дизайнерлер Одағының» мүшесі: Досжанова Галия Есенгелдиевна Пәні: Сурет және сұңғат өнері
doc -> Сабақ Сабақтың тақырыбы : Кіріспе Сабақтың мақсаты : «Алаштану» курсының мектеп бағдарламасында алатын орны, Алаш қозғалысы мен Алашорда үкіметі тарихының тарихнамасы мен дерекнамасына қысқаша шолу
doc -> Тәрбие сағаттың тақырыбы: Желтоқсан жаңғырығы
doc -> Сабақтың тақырыбы : Әбунасыр Әл- фараби Сабақтың мақсаты
doc -> Сабақ жоспары Тақырыбы: Үкілі Ыбырай Мектеп:№21ом мерзімі
02a8 -> Сабақ тақырыбы: Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру Сілтеме
02a8 -> Сабақ Қош келдіңіздер! Информатика пән мұғалімі: Саркулова А. С үй тапсырмасы Практикалық сабақ: желіде және интернетте жұмыс жасау
02a8 -> Аққұм орта мектебі «Физикалық бәйге» (зияткерлік ойын) Өткізген


Достарыңызбен бөлісу:




©engime.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет