Күні: 16.02.2015ж
Сыныбы: 10 «А»
Тақырыбы: Орта ғасырлардағы Қазақ жерінен шыққан даналар
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: орта ғасырлардағы ғылым мен әдебиеттің дамуына өз үлесін қосқан ғалымдар, әдебиет өкілдері туралы мәлметтер беріп, түсіндіру. Қазақ халқының шығармашылық дәтүрлерін бай мұраларын таныстырып, олардың тарихи маңызын түсіндіру.
Дамытушылық: ізденіс, ой-өрісін дамыту.
Тәрбиелік: жастарды еңбекке, Отанына деген сүйіспеншілікке, достыққа, адамгершілікке баулу.
Сабақтың түрі:аралас сабақ
Сабақтың әдісі:сұрақ-жауап, баяндау
Көрнекіліктер: портреттер, суреттер, слайд, кесте, видео
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
а) оқушыларды түгендеу
ә) оқушылардың зейінін сабаққа аудару
б) оқушыларды ақындар, жазушылар, актер арқылы 3 топқа бөлу
ІІ Үй тапсырмасын сұрау
Флипчарт арқылы А.Марғұланның қазақ эпосын кезеңдерге бөлуін. көрсету.
Эпостық жырлардың 3 – ке бөлінуі. 3 топқа постер арқылы беріп талдау жасату.
Эпостық жырлар
Батырлар жыры лиро-эпостық жырлар тарихи жырлар
ІІІ. Үй тапсырмасын бекіту.
Оқушыларды ашық тест арқылы үй тапсырмасын бекіту.
Қалқаман - Мамыр кімнің поэмасы?
Мұңлық – Зарлық шығармасында не басым?
Архайлық кезеңге жататын шығармалар?
Елім-ай өлеңі неше жолдан тұрады?
Лиро-эпостық жырдың негізгі мазмұны?
ІV. Жаңа сабақ жоспары
Әл-Фараби
Жүсіп Баласағұн
Махмұд Қашқари
Қожа Ахмет Йасауи
Мұхеммед Хайдар Дулати
Қадырғали Жалайыри
Жаңа сабақтың мазмұнын ашу үшін 3 топқа топтық тапсырмалар беріледі.
Топтық тапсырмалар
1-топ
|
Әл-Фараби, Жүсіп Баласағұн суреттері жабыстырылған плакат беріледі. Осы тұлғалар туралы не белесіңдер?
|
2- топ
|
Махмұд Қашқари, Қожа Ахмет Йасауи суреттері жабыстырылған плакат беріледі. Осы тұлғалар туралы не белесіңдер?
|
3 –топқа
|
Мұхеммед Хайдар Дулати, Қадырғали Жалайыри суреттері жабыстырылған плакат беріледі. Осы тұлғалар туралы не белесіңдер?
|
Оқушылардың жаңа тақырыптан білгендерін ұштастыра отырып, жаңа сабақта кесте арқылы түсіндіру. Слайда арқылы жеке – жеке тоқталу, сабаққа байланысты бейне көрсету.
Аты- жөні
|
Еңбектері
|
Құндылығы
|
Әл-Фараби (870-980жж)
|
«Даналықтың жауһарлары», «музыка туралы үлкен кітап»
|
|
Жүсіп Баласағұн (1015-1075 жж)
|
«Құтты білік»
|
|
Махұд Қашғари
|
«Диуани лұғат ат-түрік»
|
|
Қожа Ахмет Йасауи
|
«Диуани хикмет»
|
|
Мұхеммед Хайдар Дулати
|
«тарихи-и Рашиди»
|
|
Қадырғали Жалайыри
|
«Жылнамалар жинағы»
|
|
Мұғалім бұл кестедегі ортағасырда шыққан даналарға жеке – жеке тоқталып жаңа сабақты түсіндіреді. Сонымен қатар еңбектеріндегі негізгі құндылықтарға тоқталады.
V. Жаңа сабақты бекіту.
1.
1 -топқа
|
Фото коллаж жасату
|
2- топқа
|
Постер жасау
|
3 - топқа
|
Өлең жолдарын аяқтату
|
2. Семантикалық карта
атаулар
|
тұлға
|
лауазым
|
қала
|
ескерткіш
|
шығарма
|
ғылым
|
Иасы
|
|
|
|
|
|
|
Құтты білік
|
|
|
|
|
|
|
Мухаммед Хайдар
Дулати
|
|
|
|
|
|
|
Баласағұн
|
|
|
|
|
|
|
Риторика
|
|
|
|
|
|
|
Философ, математика.
логика
|
|
|
|
|
|
|
VІ. Бағалау
VІІ. Үйге тапсырма беру. Тақырыпты оқып мазмұндау. Ғалымдардың еңбектерін оқып, талдау жасау.
Достарыңызбен бөлісу: |