САБАҚ: 5.1.3.5
|
Мектеп: Ақжар ауданы
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні :Саттарова Лаззат Аманжоловна
|
СЫНЫП: 5
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:
|
5.1.3.4 Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі жай бөлшектерді қосуды, азайтуды орындау
|
Сабақтың мақсаты
|
Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі жай бөлшектерді қосуды, азайтуды орындайды
|
Бағалау критерийі
|
Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосады
Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайтады
Бөлімдері әр түрлі бөлшектерге ортақ бөлім келтіріп, қосады
Бөлімдері әр түрлі бөлшектерге ортақ бөлім келтіріп, азайтады
|
Сілтеме
|
Блум таксономиясы, СТО, 5-сынып оқулығы
|
Сабақтың типі
|
Пысықтау сабағы
|
Ойлау дағдылары
|
Түсіну, қолдану
|
Колданылатын әдіс-тәсілідер
|
СТО, жас ерекшелігіне сай оқыту, топтық жұмыс, жұптық, жеке бағалау жұмыс
|
Құндылықтар
|
Қазақстанның Тәуелсіздігі және Астана
|
Пәнаралық байланыс
|
География, тарих, физика
|
Тілдік мақсат
|
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: Бөлшектің алымы, бөлімі, дұрыс бөлшек және бұрыс бөлшек, аралас сан. Ең кіші ортақ еселік, ең үлкен ортақ бөлгіш, толықтауыш көбейткіш ұғымдарын қолдана алады
|
Күтілетін нәтиже
|
Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосуды, азайтуды есептейді
Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді ортақ бөлімге келтіруді пайдаланады, қосу және азайту ережелерін түсіндіреді
|
Алдыңғы оқу:
|
Жай бөлшектерді жазуды, оқуды біледі. Осы игерілген алдыңғы білімдер арқылы «5.1.3.4» тақырыбында қолданады
|
Сабақ барысы
|
Жоспарланған уақыт есебі
40 минут
|
Жоспарланған жаттығу түрлері (төмендегі жазбаларды сіз жоспарлаған жаттығу түрлерімен ауыстырыңыз)
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
Ұйымдастыру кезеңі
Шаттық шеңбері
|
1. Шаттық шеңбері: «Бүгін менің көңіл күйім .......ұқсайды»
Шарты: Оқушылар шеңбер болып орналасады. Ойыншылар өздерінің көңіл күйлерін сөйлемді аяқтау арқылы айтады. Мысалы: «Бүгін менің көңіл күйім аспандағы жеңіл бұлтқа ұқсайды.Ал сенің?»-деп ары қарай жалғастырады. Тапсырма шеңбер бойынша орындалады да, мұғалім жалпы сыныптың көңіл күйін анықтайды.
|
|
Алдыңғы білімді қолдану
(3 мин)
|
2. Формулаларды жазыңдар:
Бөлімдері бірдей, бөлімдері әр түрлі жай бөлшектерді қосудың формуласы жаз
|
|
1б
|
2 б
|
|
1б
|
Бөлімдері бірдей, бөлімдері әр түрлі жай бөлшектерді азайтудың формуласы
|
|
1б
|
2 б
|
|
1б
|
|
Жеке жұмыс
(Окушылардың не білетіндері анықталады)
|
Топқа бөлу
(2 мин)
|
3. Сәйкестендірудің нәтижесін қолдана отырып оқушылартопқа бөлінеді.
«4» дұрыс болса – «төртбұрыш»
«3»дұрыс болса - «ромб»
«2» дұрыс болса – «үшбұрыш»
«1» дұрыс болса – «шеңбер»
|
Геометриялық фигуралар
|
Сабақтың ортасы
Қолдану
( 10 мин)
Сергіту сәті
|
4. «Мозайка ойыны»
Әр топқа есептер беріледі. Есептердің жауаптары мозайка бөліктерінде жазылады.Егер есептің жауабы мозайка бөлігіндегі жауаппен сәйкес келсе онда оны ашуға рұқсат етіледі.
(кері байланыс топтың капитаны бағалайды)
5. «Менің қалпағым пирамида ойыны (3 мин)
6. Оқулықпен жұмыс (7 мин)
№662 бет 172 (Әр жұпқа бір тапсырмадан )
Бағалау
Критерийлері
|
Дескрипторлар
|
Жай бөлшектерді қосуды және азайтуды орындайды
|
1. ЕКОЕ табады-1б
2. Толықтауыш көбейткішін табады-1б
3. Ортақ бөлімге келтіреді-1б
4. Азайтуды орындайды-1б
5. Қосуды орындайды-1б
|
7. «Ой толғау»(тест жұмысы) 10 мин
(оқушылар дәптерлерімен ауысып тақтадағы ұсынылған жауаппен тексереді)
|
Топтық жұмыс
(Пирамида
мен бәйтеректің суреттері)
Жұптық жұмыс
Оқулық, жұмыс дәптері
Жеке жұмыс
|
Сабақтың соңы
Үйге тапсырма (2 мин)
Бағалау (3 мин)
Кері байланыс
|
№665 (жұп тапсырмаларын)
Білемін
|
Білдім
|
Білгім келеді
|
|
|
|
|
БББ үлестірме кестесі
|