«Тексерілді»
________________
Күні: _______________
Сыныбы: 6
Тақырыбы: §18 Сабақ - өркеннің негізгі бөлігі
Сабақтың мақсаты: Бүршіктің түрлері және сабақтың түрлеріне тән белгілерін, жайлы түсінік беру.
Сабақтың міндеттері:
Білімділігі – сабақтың түрлеріне тән белгілрін сипаттау бойынша білім беру.
Тәрбиелілігі – Оқушыларды биология сабағына қызықтырып, табиғаттағы өсімдіктерді сүюге, оларға қамқор болуға тәрбиелеу.
Дамытушылығы –оқушылардың ой - өрісін дамыту.
Құрал-жабдықтар: Интерактивті тақта, компьютер, проектор, слайдтар.
Сабақтың типі: аралас
Cабақтың көрнекілігі: АКТ, слайд, таратпа материалдар, тірек сызбалар.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
Келмей қалған оқушыларды белгілеп, оқушылардың сабаққа дайындығын бақылау. Оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу, амандасу.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі
Кестені толтыру.
Тікен
|
Қабыршақ
|
Мұртша
|
Шырынды
|
Аулағыш құрал
|
|
|
|
|
|
ІІІ. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі
Сабақ – өсімдіктің жер асты мүшелері мен жер үсті мүшелерін жалғастырып тұратын орталық тірек. Қызметі: 1) сабаққа – бүршік, жапырақ, гүл, жеміс бекінеді; 2) қоректік заттар сабақ арқылы қозғалады; 3) органикалық заттар қорға жиналады; 4) көбеюге қатысады.Өсімдік сабақтары шөптекті, ағаштекті немесе сүректі болып бөлінеді.
Кактус тікенектері Сарыағаш (бөріқарақат) тікенектері Асбұршақ мұртшалары
Сабақтың түрлері өсу бағытына байланысты тік, жатаған, шырмалғыш, өрмелегіш, жабысқақ, қысқарған сабақ деп бөлінеді (1-сурет).
Тік сабақ Шырмалғыш сабақ Өрмелегіш сабақ Қысқарған сабақ
Жатаған (желі) сабақтар Жатаған (мұртша) сабақтар
Достарыңызбен бөлісу: |