Білу Оқы. Күзде табиғатта үлкен өзгерістер болады.Күн төмендейді,жарықты да аз түсіреді.Күн қысқарады,ал түн ұзарады.күн сәулесі жерді қатты қыздырмайды,сондықтан ауа мен судың температурасы төмендейді.Күн суыта бастайды.Аспанды қара бұлт торлап, жиі тұман басады.күзде суық жел соғады.Қатты желде ағаштар тербеліп,құрғақ жапырақтар судырап жерге түседі.Суық жаңбыр да жиі жауады.Су қоймаларындағы су суық болады,ал күз соңында шалшықтағы ,өзен,көлдердегі су қатып мұз болады.
Күз мезгіліндегі ауа райы туралы біледі.
Оқушыны мадақтау
Оқулық
Түсіну Сұрақтар мен тапсырмалар:
Сәйкес сөздерді таңда.
Күзде ауа райы ... болады.Күн... түседі.Ауа райы мен судың температурасы ... болады.Аспанды ... жабады.Күзде ... жел соғады.
Оқушы тиісті сөздерді табады.
Смайл арқылы бағалау
Оқулық
Смайл
Қолдану «Күзгі қала» , «Күзгі ауыл» фотосуреттерін қара.Күз белгілерін ата.
Оқушы бүгінгі көңіл күйін саусақ әдісі арқылы көрсетеді
Оқу ісі меңгерушісі:
Бөлім:
Табиғаттағы мезгілдік өзгерістер
Педагогтің аты-жөні:
Күні:
Сынып:
5
2.Сабақтың тақырыбы
Ауа райына сәйкес киін
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
5.1.1.1ауа райына қарай киіне білу
Сабақтың мақсаты
Ауа райына сәйкес киіну керектігін түсінеді.
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңдері
Педагоктың әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Басы
Мұғалім оқушымен сәлемдеседі
Тезірек сабақ бастаймыз. Ерінбейміз біз, достар, Оқушымыз өйткені.
Оқушы сәлемдеседі,тыңдайды
Ортасы
Білу Оқы. «Ия немесе жоқ» деген жауап бер.
Гүлдер күзде гүлдей ме?
Саңырауқұлақтар күзде өсе ме?
Күнді бұлт баса ма?
Суық жел соға ма?
Құстар ұя сала ма?
Біз етік киеміз бе?
Күн қатты қыза ма?
Түсіну Оқы. Күз – астық өнімін жинау науқаны.Күзде бақтарда жемістер мен жидектер : қараөрік,алма,алмұрт,шетен және басқалар піседі.Адамдар жидектерді, жемістер мен көкөністерді қыс түскенше жинап алуға тырысады. Күзде біздің аналарымыз бен әжелеріміз жемістерді,жидектерді,көкөністер мен саңырауқұлақтарды қысқа дайындайды.Олар жиналған өнімдердіашытады,кептіреді,консервілейді және қатырады.
Оқушы күзгі өнімдер туралы оқып түсінеді.
Смайл арқылы бағалау
Оқулық
Смайл
Қолдану Сұрақтар мен тапсырмалар:
Суреттерге қара.Адамдардың күзгі еңбектері туралы айтып бер.
Сұрақтар мен тапсырмаларға жауап береді
Смайл арқылы бағалау
Оқулық
8-бет
Смайл
Соңы
Кері байланыс Бүгінгі сабақта не түйдің, сабақ саған ұнады ма?
Көңіл күйіңді саусақ әдісі арқылы көрсет
Оқушы бүгінгі көңіл күйін саусақ әдісі арқылы көрсетеді
Оқу ісі меңгерушісі:
Ортақ тақырып:
Табиғат
Педагогтің аты-жөні:
Күні:
Сынып:
5
4.Сабақтың тақырыбы
Өсімдік әлемі
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
5.1.1.3өсімдіктердің, жануарлардың (жәндіктер, құстар), адамның күздегі өміріндегі өзгерістер туралы бақылау барысында алған білімді қорытындылау
Сабақтың мақсаты
Өсімдік әлемі туралы түсінігі кеңейеді.
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңдері
Педагоктың әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Басы
Мұғалім оқушымен сәлемдеседі
Тезірек сабақ бастаймыз. Ерінбейміз біз, достар, Оқушымыз өйткені.
Оқушы сәлемдеседі,тыңдайды
Ортасы
Білу Ағаштың жапырақтарын таны және боя. Ағаштарды сәйкес келетін жапырақтармен қос.Оларды боя және ата.
Ағаштың сәйкес жапырақтарын бояйды.
Оқушыны мадақтау
Жұмыс дәптері
Түсіну Өсімдік әлемі Біздің ғаламшарда өсімдікердің негізгі үш түрі : ағаштар,бұталар,шөптесін өсімдіктер өседі.шөптесін өсімдіктерді ағаштар мен бұталардан оңай ажыратуға болады.Шөптесін өсімдіктер аласа,оның діңі мен бұтақтары болмайды.Шөптесін өсімдіктердің тамыры мен өскіндері бар.Өскіндер- бұл
сабақ,жапырақ және гүл.
Смайл арқылы бағалау
Жұмыс дәптері
Смайл
Қолдану Сұрақтар мен тапсырмалар:
Суреттерге қара.Ағаштардың,бұталардың және шөптесін өсімдіктердің ерекшеліктері туралы айтып бер.
Оқушы тапсырмаларды орындайды
Смайл арқылы бағалау
Жұмыс дәптері
Смайл
Соңы
Кері байланыс Бүгінгі сабақта не түйдің,сабақ саған ұнады ма?
Көңіл күйіңді саусақ әдісі арқылы көрсет
Оқушы бүгінгі көңіл күйін саусақ әдісі арқылы көрсетеді
Оқу ісі меңгерушісі:
Бөлім:
Табиғат
Педагогтің аты-жөні:
Күні:
Сынып:
5
5.Сабақтың тақырыбы
Жануарлар әлемі
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
5.1.1.3өсімдіктердің, жануарлардың (жәндіктер, құстар), адамның күздегі өміріндегі өзгерістер туралы бақылау барысында алған білімді қорытындылау
Сабақтың мақсаты
Жануарлар әлемі туралы біледі.
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңдері
Педагоктың әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Басы
Мұғалім оқушымен сәлемдеседі
Оқушы зейінін өлең шумағын айта отырып жинақтайды
Қазақстан-бұл біздің Отанымыз.
Қазақстан-бұл біздің ардағымыз.
Кең-байтақ Қазақстандай жерде туған.
Біздің,сірә,бар ма екен арманымыз?!
Оқушы сәлемдеседі,мұғаліммен бірге қайталайды.
Ортасы
Білу Суреттегі құстарды тап және боя.
Жануарлар әлемі туралы біледі.
Оқушыны мадақтау
Жұмыс дәптері
Түсіну Оқы. Жануарлар әлемі алуан түрлі.Жануарлар әлемінің өкілдерін судан да,ауадан да,жердің үстінен де,астынан да көруге болады.Аңдар негізінен құрлықта өмір сүреді,алайда суда өмір сүретін де жануарлар бар.Жануарлардың басым бөлігінің денесін жүн басқан.
Жануарлардың жүні қысқа,қалың немесе сирек болуы да мүмкін.жабайы жануарлар қоректі өздері табады,жауларынан қорғанады,тұратын орындарын жасап,балаларын өмірге әкеледі.Жабайы жануарларға:түлкі,аю,қасқыр,тиін және басқа жануарлар жатады.
Қолдану Сұрақтарға жауап бер.
Аңдар деген не?Аңдардың негізгі белгілерін ата.
Құстар деген не? Құстардың негізгі белгілерін ата.
Балықтар деген не?Балықтардың негізгі белгілерін ата.